DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Otwock: spór o zdzieranie pieniędzy z rodziców rozstrzygnięty

Otwock: spór o zdzieranie pieniędzy z rodziców rozstrzygnięty
fot. simmbarb / sxc.hu
#PREZYDENT    #RODZICE    #PODWYŻKI    #RADA MIASTA    #ŻŁOBEK    #OTWOCK    #SPÓR

Otwock to kolejne miasto, którego władze na czele z prezydentem Zbigniewem Szczepaniakiem, podjęły działania, mające na celu radykalną podwyżkę opłaty za korzystanie ze żłobka prowadzonego przez samorząd. W ciągu zaledwie kilku miesięcy opłaty za żłobek miały wzrosnąć o 270 zł!

 

Na sesji w dniu 18 września 2012 roku, część radnych przegłosowała uchwałę zaproponowaną przez prezydenta Szczepaniaka, zwiększającą wysokość opłaty aż o 120 złotych. Co ciekawe, nie była to pierwsza podwyżka w tym roku – w lutym, władze miasta zdecydowały, by rodzice za uczęszczanie do żłobka przez ich pociechy płacili o 150 złotych miesięcznie więcej.

 

Tym razem podwyżka zafundowana mieszkańcom Otwocka nie dojdzie do skutku. Stało się tak dzięki rozstrzygnięciu wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, który 16 października stwierdził nieważność przedmiotowej uchwały. W opinii wojewody podjęta uchwała naruszała zasadę przyzwoitej legislacji, a co więcej, jej niezbyt klarowne zapisy mogły podważać zaufanie obywateli do stanowionego przez samorząd prawa.

 

Warto zaznaczyć, że wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego zostało poprzedzone wniosek, złożonym przez jednego z mieszkańców Otwocka, przewodniczego rady miasta w latach 2006 – 2010 Dariusza Kołodziejczyka. W piśmie skierowanym do wojewody, mieszkaniec wnosił właśnie o stwierdzenie nieważności uchwały, wprowadzającej podwyżkę z uwagi na fakt, iż w sposób niezgodny z prawem, przerzuca ona koszty utrzymania żłobka na rodziców. Co więcej sama opłata powinna być ekwiwalentna, a więc pobierana za realnie spełnione świadczenie. Tymczasem podwyżka w takim samym stopniu, miała dotyczyć wszystkich dzieci, bez względu na to ile godzin spędzają one w placówce.

 

Wniosek o stwierdzenie nieważności uchwały złożony do wojewody przez Dariusza Kołodziejczyka, to jeden ze sposobów, jakimi dysponują obywatele, którzy nie zgadzają się na antyrodzinne rozwiązania, forsowane przez część samorządów, o czym pisaliśmy wcześniej na łamach serwisu.

 

Trzeba mieć jednak świadomość, iż walka z nieracjonalnymi przepisami nie jest łatwa, a najlepszym tego przykładem jest właśnie Otwock. Prezydent Szczepaniak nie zrażony rozstrzygnięciem wojewody, zmierza niebawem podjąć kolejną próbę wprowadzenia podwyżki.


 

Tomasz Rogowski

 

 


DATA: 2012-11-08 11:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Utrzymanie jednego dziecka w żłobku kosztuje samorząd około 1000 zł. Opłata 270 zł od rodziców, to i tak mało. Zapłacą podatnicy. A matki zamiast dzieci do żłobków oddawać, powinny zmotywować swych mężów do tego, by więcej zarabiali. A jak już matka musi pracować, niech dowartościuje dziadków, żeby się wnukiem zajęli. Ale nie. Ciągle te roszczeniowe podejście - "bo mi się należy!". Autor tej informacji niech przemyśli, czy jego entuzjazm ma zdrowe korzenie.
ponad 8 lat temu / Jerry
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.