DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Otwarta droga do świętokradztwa. Episkopat Belgii w niezgodzie z nauczaniem Kościoła

Otwarta droga do świętokradztwa. Episkopat Belgii w niezgodzie z nauczaniem Kościoła

Belgijscy biskupi zachęcają do uważnej lektury „Amoris Laetitia”. W rok po ogłoszeniu papieskiej adhortacji o małżeństwie i rodzinie wydali na ten temat specjalny list pasterski, w którym wyciągają z niej wnioski dla swych diecezji.

 

W pierwszym rzędzie hierarchowie apelują o staranne przygotowanie do sakramentu małżeństwa. Pisza, że powinno ono mieć charakter swoistego katechumenatu i być podzielone na trzy etapy, dotyczące kolejno: bycia chrześcijaninem, znaczenia chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny oraz przygotowania do samej liturgii sakramentu. Biskupi zaznaczają, że przygotowanie to musi być zindywidualizowane, w zależności od tego, na ile narzeczeni są zaangażowani w życie Kościoła.

Episkopat Belgii podkreśla też potrzebę wspierania katolickich małżeństw i rodzin, tym bardziej, że w realiach tamtejszego, zróżnicowanego społeczeństwa ludzie wierzący żyją w dużym rozproszeniu. Warto więc pomagać chrześcijańskim małżeństwom w nawiązywaniu wzajemnych relacji. Biskupi postulują też większe zaangażowanie rodzin w duszpasterstwo Kościoła, w tym w przygotowanie do sakramentów.

Głównym tematem listu pasterskiego o „Amoris Laetitia” jest jednak kwestia dopuszczania do komunii osób rozwiedzionych, które żyją w związkach niesakramentalnych. Tej sprawie biskupi poświęcają niemal połowę dokumentu, podczas gdy o innych palących problemach rodzin, jak na przykład wychowanie dzieci w wierze, nie wspominają ani słowem.

 

Episkopat Belgii podejmuje się interpretacji papieskiego magisterium. Stwierdza, że „Amoris Laetitia" w sposób jasny otwiera drzwi dla rozwiedzionych żyjących w nowym związku do przyjmowania «pomocy sakramentalnej»”. Biskupi zastrzegają, że tej decyzji nie można podejmować lekkomyślnie, po czym cytują obszerny fragment z adhortacji, w którym Franciszek wzywa osoby rozwiedzione do rachunku sumienia. Padają tam między innymi pytania o zachowanie względem dzieci, o próby pojednania czy o sytuację opuszczonego małżonka. Biskupi sugerują przy tym, że ów rachunek sumienia stanowi kryterium dopuszczalności do sakramentu. Nie wspominają natomiast o warunkach podstawowych, choćby takich jak ważność pierwszego związku czy rezygnacja z pożycia małżeńskiego w nowym. Belgijscy biskupi stwierdzają, że decyzja o przyjmowaniu lub nie przyjmowaniu Komunii jest decyzją sumienia i trzeba ją uszanować.

Dodajmy, że przed taką interpretacja papieskiego dokumentu przestrzegał niedawno prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Kard. Müller podkreślił, że adhortację "Amoris Laetitia" należy odczytywać w kontekście całości Tradycji katolickiej, a „pomoc sakramentalna”, o której wspomina Papież w tej adhortacji, dotyczy wyłącznie osób, które są gotowe żyć jak brat z siostrą.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 


DATA: 2018-01-05 13:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do Komunii Św. nie mogą przystępować osoby rozwiedzione które żyją w kolejnych związkach nawet jak zachowują wstrzemięzliwość to grzeszą ciężko razem mieszkając stwarzają sobie pokusę do współżycia i popełniają grzech wiarołomstwa. Dopóki nie chcą tego zmienić nie mogą otrzymać rozgrzeszenia i przystępować do Stołu Pańskiego.Tak samo grzeszą ci którzy przyjmują ich pod swój dach i ich rodziny itp.jeśli się na to godzą. To co się teraz dzieje jest posoborowym odstępstwem w Kościele nawet nie zgodnym z postanowieniami soboru . My mamy pozostać wierni Chrystusowi i Jego Kościołowi Rzymskokatolickiemu kierując się Ewangelią, Depozytem Wiary, i nauką z Nią zgodną czyli tą sprzed soboru watykańskiego drugiego a na pewno nie pobłądzimy
ponad 2 lata temu / Rzymski Katolik
 
@Miro ... Nieomylność papieska nie działa wstecz. Żaden papież nie ma władzy "unieważnić" wcześniejszego nauczania Kościoła. Jeśli jakiś element papieskiego nauczania jest sprzeczny z nauczaniem jego poprzedników.. Przeciez tak bylo w historii Kosciola!!! w jakim celu wypowiadasz,ze nieomylnosci papieskiej nie podwazono i nieuwazniono?
ponad 2 lata temu / potato
 
Jeżeli można chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz. - W małżeństwie katolickim nie ma czegoś takiego jak seks, współżycie seksualne, powinności seksualne etc. Nie mam na myśli, że nie występuje, bo pewnie tak - ale to grzech. Słownictwo nowomowy osiągneło tu wielki sukces gdy nawet spora część dobrych kapłanów katolickich mówi o seksie w małżeństwie. Wypadałoby odróżniać biologię od sakramentu. Jest na przykład - akt małżeński itp, ale nie seks w sakramencie. Czujecie jak to brzmi? Natomiast ze słów Pisma Świętego wynika jasno, że "płodzenie" nie jest pierszym zadaniem sakramentu małżeństwa. Otwartość na to - tak, ale nie cel sam w sobie. Taka wartość dodana rzekłbym, którą przyjmuje się z całą otwartością na Miłość Bożą do człowieka. Gdyby to rozumieć inaczej ("płodzenie" celem głównym małżeństwa) - to Biblia, Tradycja i wiara katolicka stracły by swój sens. ... Proszę sprawdzić czego odbiciem jest małżeństwo w słowach Pisma Świętego.
ponad 2 lata temu / Stroke
 
Wszystkim nam przyda się tradycyjna nauka Kościoła o celach małżeństwa chrześcijańskiego. Stąd też należy się powołać na nauczanie prawowiernych papieży. (Encyklika Ojca Świętego Leona XIII o małżeństwie chrześcijańskim Arcanum Divinae Sapientiae i Encyklika Ojca Świętego Piusa XI o małżeństwie chrześcijańskim Casti Connubii). Cele: 1) potomstwo (wychowanie potomstwa) 2) wierność (obopólne zachowanie umowy małżonków) 3) miłość (wzajemna pomoc i doskonalenie się oraz oddanie powinności czyli współżycie). Jak jasno widać z tych trzech celów małżeństwa powinności seksualne są na trzecim miejscu, tj. mniej istotne zrealizowanie celów 1 i 2. Oznacza to, że po skonsumowaniu, zrodzeniu dzieci i wychowywaniu dla ważności małżeństwa można obyć się, za obopólną zgodą, bez dalszego współżycia, tzw. "białe małżeństwo". Proszę nie zawracać sobie głowy, że można przyjmować komunię świętą w innym nowym związku żyjąc jedynie jak "brat z siostrą", bo jest to słowo w
ponad 2 lata temu / Piotr
 
@tradycja, @Miro. Panowie, a może jest inaczej. Zaznaczam że nie upieram się, tylko wyrażam wątpliwości. Zmiana zasad rozgrzeszania na podstawie FC84 jednak wprowadza nową naukę w zakresie moralności, gdyż uświadamia osobom które spełniają pewne warunki (pełna wstrzemięźliwość, ważne powody), że są grzesznikami "zwykłymi", a nie zatwardziałymi. Formalnie spełnione są też warunki "ex cathedra". A więc skoro to nauczanie jest sprzeczne z nauczaniem poprzedników, to znaczy że albo w takiej sytuacji nieprawdziwy okazał się dogmat o nieomylności papieża (ale to by podważało tradycyjny dogmat), albo że papież jednak naucza nieomylnie, czyli jednak miał prawo ustanowić nowe nauczanie nawet sprzeczne z Tradycją - na podstawie Prymatu Piotrowego i nadanego św. Piotrowi prawa: "I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie" (Mt16,19)
ponad 2 lata temu / r
 
@r Nieomylność papieska nie działa wstecz. Żaden papież nie ma władzy "unieważnić" wcześniejszego nauczania Kościoła. Jeśli jakiś element papieskiego nauczania jest sprzeczny z nauczaniem jego poprzedników, to z zasady jest błędy. Inaczej musielibyśmy uznać, że wszyscy wcześniejsi papieże nie byli nieomylni. Sobór trydencki na temat małżeństwa wyraża się bardzo jasno: [7] "Gdyby ktoś mówił, że Kościół jest w błędzie, gdy nauczał i naucza zgodnie z nauką Ewangelii i apostołów, iż z powodu cudzołóstwa jednego z małżonków węzeł małżeński nie może być rozwiązany, i żadna ze stron, nawet niewinna, która nie dała powodu do cudzołóstwa, nie może zawrzeć innego małżeństwa za życia swego małżonka, oraz że cudzołoży mąż, który opuściwszy cudzołożną żonę pojął inną, i żona, która opuściwszy cudzołożnego męża wyszła za innego ? niech będzie wyklęty." Pamiętaj, że w tamtych czasach branie ślubu kościelnego przed kapłanem nie było normą. "Poją i
ponad 2 lata temu / Miro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.