DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 31  >   CREDO

Kardynał Jorge Medina Estévez

Oto Baranek Boży


Jednym z najpopularniejszych imion, jakimi Pismo Święte i Tradycja Kościoła obdarzają Jezusa Chrystusa, jest bez wątpienia miano Baranka. Wizerunek zabitego i wskrzeszonego Baranka dzierżącego sztandar zwycięstwa to nader częsty motyw chrześcijańskiej ikonografii.


Baranek był zwierzęciem, które w liturgii starożytnego Izraela składano Bogu w ofierze poprzez zabicie, pozbawienie krwi i częściowe bądź całościowe spalenie na ołtarzu.
Jeśli zwierzę zostało całkowicie strawione przez ogień, ofiarę taką określano mianem ofiary całopalnej. Jeżeli natomiast dochodziło jedynie do jego częściowego spalenia, mówiono o ofierze pokoju bądź o ofierze komunijnej, gdyż składający ją otrzymywał część mięsa, aby je spożyć wraz z rodziną.

Wola ofiarowania się Bogu

Składanie ofiary stanowiło symbol – śmierć zwierzęcia i pozbawienie go krwi oznaczało wolę człowieka oddania Bogu swojego życia jako rezultat uznania Go za najwyższego Mistrza i Pana wszystkich rzeczy, jedynego będącego godnym oddawania Mu czci – tak jak to wyraża akt złożenia ofiary.
Z tego też powodu w Izraelu zawsze za wielki grzech uznawano składanie ofiar stworzeniom bądź wizerunkom fałszywych bogów. Stary Testament – także we fragmentach dotyczących czasów sprzed epoki Mojżesza i jego prawa – wspomina o rozmaitych ofiarach składanych Bogu przez człowieka (czytamy o tym w pierwszych siedmiu rozdziałach Księgi Kapłańskiej).

Ofiary zapowiadające Eucharystię

Spośród rozmaitych ofiar składanych Bogu szczególnie znana jest ofiara Abrahama, w której miał on złożyć własnego syna Izaaka (Rdz 22, 1–19). Jak pamiętamy, w ostatniej chwili anioł powstrzymał rękę Abrahama, pozwalając mu zamiast chłopca złożyć w ofierze baranka. Ofiarę tę od zawsze uważano za profetyczną prefigurację ofiary krzyżowej Chrystusa.
Ogromne znaczenie posiada także ofiara paschalna celebrowana przez żydów w wigilię ich wyjścia z Egiptu (Wj 12, 1–13): krew zabitego baranka, którą oznaczono drzwi domów, chroniła pierworodnych ludu Izraela w noc gniewu Bożego, kiedy wszystko pierworodne w Egipcie – zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt – miało zginąć...

Kardynał Jorge Medina Estévez


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Nie dajmy zwyciężyć złu i bądźmy narzędziami pokoju, którego tak bardzo wszyscy potrzebujemy” - napisał na Twitterze abp Stanisław Gądecki, komentując zamachy na Sri Lance.

 
 

Kardynał Malcolm Ranjith ze Sri Lanki w dosadnych słowach skomentował dzisiejsze zamachy, w których śmierć poniosło co najmniej 200 osób. „Ukarać bezlitośnie, bo tylko zwierzęta mogą zachować się jak winni tego zamachu” - podkreślił.

 

Polski były misjonarz na Sri Lance, o. Mariusz Michalik podzielił się swoją refleksją na temat zamachów terrorystycznych jakich doświadczyli tamtejsi chrześcijanie. Podkreślił, że taka skala terroru nie zdarzała się w azjatyckim kraju nawet w okresie wojny domowej (1983-2009).

 

Tragiczna śmierć chrześcijan na Sri Lance, którzy zginęli w zamachach dokonanych w Wielką Noc, to potwierdzenie dramatycznych słów wypowiedzianych przez Pana Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy: „Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać. Ale to wszystko wam będą czynić z powodu mego imienia, bo nie znają Tego, który Mnie posłał” – mówi w rozmowie z PCh24.pl ks. Rafał Cyfka (Pomoc Kościołowi w Potrzebie).

 

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w homilii wygłoszonej podczas Mszy rezurekcyjnej zaapelował o aktywną obronę wartości chrześcijańskich. Ostrzegł przed zagrożeniami płynącymi z usunięcia Boga z przestrzeni publicznej, których efektem jest „akceptacja nawet największych wynaturzeń”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.