DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Oświęcim: dzień skupienia augustianów z całej Europy

Oświęcim: dzień skupienia augustianów z całej Europy
fot. Logaritmo / commons.wikimedia.org, licencja cc

Msza św. w kościele parafialnym w Brzezince zakończyła dzień skupienia, jaki 1 maja odbyli augustianinie uczestniczący w zjeździe Konferencji Prowincjałów Augustiańskich Europy. Wyżsi przełożeni Zakonu św. Augustyna poznali tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.


Wikariusz generalny zakonu augustianów, o. Michael di Gregorio powiedział, że odwiedził to miejsce po raz pierwszy i przyznał, że potrzebuje czasu, by uporządkować myśli, które mu teraz towarzyszą. - Gdy się przechodzi tędy i widzi to, czego doświadczyło tylu ludzi, którzy tu zmarli, zmienia się perspektywa wszystkich innych rzeczy. Rozmawiamy o wyzwaniach, jakie stoją przed nami, o problemach w prowincjach, zakonie, w Kościele. To, co się tu widzi, pomaga umieścić wszystko w kontekście, który sprawia, że wiele z naszych wyzwań i problemów stają się maleńkie w porównaniu do tego, czym było dla wielu doświadczenie obozu – zaznacza zakonnik. Obok wikariusza generalnego zakonu były obóz niemiecki zwiedzało dziś około 20 ojców z całej Europy, w tym przewodniczący o. David Middleton z prowincji angielsko-szkockiej.


Przełożony prowincjalny w Polsce o. Wiesław Dawidowski zauważył, że dzień skupienia na terenie byłego obozu zagłady jest okazją do wspominania augustianów Polski, którzy zginęli w obozach w Auschwitz i Dachau. - Jesteśmy tutaj po to, by uświadomić sobie, co dzieje się ze światem, gdy prorocy milczą, gdy milczą ci, którzy powinni protestować, podnosić głos przeciwko niesprawiedliwości, nawet może ryzykując poniesienie największej ceny – podkreślił.


Zdaniem o. Dawidowskiego, bardzo ważnym znakiem dzisiejszej wizyty w miejscu pamięci jest obecność braci zakonnych z Niemiec i Austrii, obciążonych szczególnie pamięcią historyczną. - Rozmawiałem niedawno z jednym z naszych ojców w Niemczech o tym, jak on traktuje historię narodu niemieckiego. Powiedział mi, że traktuje swoje życie po II wojnie światowej jako życie pokuty. W tym jest nadzieja. Bo Chrystus mówi - nawracajcie się, czyli pokutujcie - i wierzcie w Ewangelię. To jest więc jakaś realizacja Ewangelii w takim wymiarze transcendentalnym, niezrozumiałym dla nikogo – dodaje.


Zakonnicy w czasie wizyty w Auschwitz I przeszli przez główną bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Poznali muzealne ekspozycje w blokach 4, 5 oraz 6. Weszli do niedostępnego dla zwiedzających bloku 10. Modlili się przed ścianą straceń na dziedzińcu bloku 11 oraz celą św. Maksymiliana Kolbego. Zobaczyli krematorium oraz weszli do jednej z wież strażniczych.


Augustianie udali się też do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Tu przeszli wśród baraków obozowych i ruin krematoriów do budynku Sauny, gdzie od 1943 roku więźniowie byli przyjmowani do obozu. Wizytę w byłym niemieckim obozie zakończyła Msza święta w znajdującym się nieopodal byłego obozu Birkenau kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince.


W KL Auschwitz-Birkenau Niemcy zabili co najmniej 1,1 mln ludzi. Wśród ofiar obozu byli także członkowie powstałego w XIII w. i zakonu św. Augustyna. 14 listopada 1941 r. zginął tu m.in. o. Wilhelm Gaczek – twórca i od 1917 roku proboszcz parafii w Prokocimiu, a od 1937 r. prowincjał augustianów. Niemcy aresztowali go wraz z innymi księżmi i braćmi we wrześniu 1941 r. Został umieszczony w obozie Auschwitz, gdzie zginął.


W Europie augustianie są obecni w Anglii, Austrii, Belgii, Czechach, Hiszpanii, Holandii, na Malcie, w Niemczech, Portugalii, Polsce i we Włoszech. Współcześni augustianie zajmują się prowadzeniem szkół, instytutów naukowych, parafii i domów rekolekcyjnych. Do najliczniejszych prowincji należą prowincje Włoch, Niemiec, Irlandii oraz trzy prowincje hiszpańskie.KAI

mat


DATA: 2013-05-02 10:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.