DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Oświadczenie około 500 brytyjskich kapłanów w obronie nauki Kościoła o antykoncepcji

Oświadczenie około 500 brytyjskich kapłanów w obronie nauki Kościoła o antykoncepcji
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Niemal 500 księży z Wielkiej Brytanii podpisało oświadczenie proponujące Humanae Vitae jako drogę odnowy społeczeństwa. Kapłani podkreślają prorocki wymiar potępienia antykoncepcji przez Pawła VI. Ogrom zła wyrządzone przez kontrolę narodzin widać bowiem dziś o wiele wyraźniej niż w 1968 roku. Podana do wiadomości w czwartek akcja duchownych to skutek inspiracji świeckich katolików.

 

„Jako księża pragniemy potwierdzić w tę 50. rocznicę Humanae Vitae szlachetną wizję płodnej miłości, jakiej Kościół zawsze nauczał” – piszą w oświadczeniu „Humanae Vitae 50” brytyjscy kapłani. „Proponujemy odkrycie na nowo przesłania Humanae Vitae” – dodają. Podkreślają, że encyklika potępiająca antykoncepcję stanowi „klucz do uzdrowienia i prawdziwego rozwoju naszego społeczeństwa”.

 

Brytyjscy księża w swoim oświadczeniu podkreślają, że Paweł VI przewidział, że upowszechnienie antykoncepcji doprowadzi do utraty „właściwego rozumienia małżeństwa, rodziny, godności dziecka i kobiety”. Podkreślają również, że autor Humanae Vitae słusznie przestrzegał przed rządową kontrolą sfery „najbardziej prywatnej i intymnej”. 

 

Podpisani pod listem duchowni podkreślają, że po ogłoszeniu wspomnianej encykliki w 1968 roku wielu odrzuciło zawarte w encyklice przesłanie i ostrzeżenia. Jasna nauka o absolutnym zakazie i wewnętrznym złu antykoncepcji okazała się dla nich „zbyt trudna do zaakceptowania”. Wydarzenia ostatnich 50. lat pokazują jednak, że liberalni krytycy mylili się, a papież miał rację. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i „pragnie ponownie docenić mądrość nauczania Kościoła”.

 

Paweł VI w Humanae Vitae dopuścił korzystanie z naturalnych cyklów płodności – ale pod warunkiem istnienia słusznych przyczyn. Bezwzględnie potępił natomiast zarówno aborcję, jak i sztuczne metody antykoncepcji.

 

Zgodnie z nauką papieża „odrzucić również należy wszelkie działanie, które – bądź to w przewidywaniu zbliżenia małżeńskiego, bądź podczas jego spełniania, czy w rozwoju jego naturalnych skutków – miałoby za cel uniemożliwienie poczęcia lub prowadziłoby do tego”.

 

Źródła: lifesitenews.com / opoka.org.pl

 

mjend


DATA: 2018-06-15 13:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co więcej, istnieje moralne rozróżnienie pomiędzy pasywnym unikaniem dobra a aktywnym czynieniem zła (lub inaczej: aktywnym niszczeniem dobra). Pasywna postawa jest lżej oceniana niż aktywne działanie. Człowiek unika czynienia bardzo wielu różnego rodzaju dóbr, już choćby z powodu tego, że ma ograniczony czas. Przy wyborze czynienia dobra człowiek powinien kierować się hierarchią dóbr, ale nie zawsze to czyni - i wtedy mamy pasywne unikanie czynienia dobra, np. nie danie jałmużny, milczenie gdy krytykowana jest wiara czy teżwstrzemięźliwość seksualną w okresie płodnym. Jednak można też aktywnie czynić zło, np. kraść, bluźnić czy też niszczyć płodność aktu małżeńskiego poprzez nałożenie prezerwatywy. Co do aktu przerywanego, to aktywnym, a nie pasywnym działaniem jest wycofanie się w ostatniej chwili. Jest ono nienaturalne (całe ciało mówi przecież, by pozostać) i stąd jest aktywnym działaniem.
ponad 2 lata temu / aaa
 
@jw, uporczywe unikanie potomstwa z błahych powodów czy z wygodnictwa jest przeciwne celowi małżeństwa. Nie zmienia to jednak faktu, że akty małżeńskie podejmowane w okresie naturalnej niepłodności kobiety (wpisanej w jej ciało przez Stwórcę) są same w sobie zgode z naturą i godziwe. Od tej strony nic nie stoi na przeszkodzie, by małżonkowie mogli współżyć ze sobą w tych właśnie okresach nawet wówczas, gdy z ważnych przyczyn unikają wzbudzenia potomstwa; to unikanie współżycia w okresach płodności kobiety może być w pewnych okolicznościach moralnie niewłaściwe. Jednak samo unikanie współżycia nie jest metodą antykoncepcyjną, bo metody antykoncepcyjne wprowadzono po to, by unikać wzbudzania potomstwa JAKO NASTĘPSTWA podjętego jednak aktu współżycia - i to w metodach antykoncepcyjnych następuje oderwanie aktu małżeńskiego od jego naturalnej konsekwencji. W metodach NPR nigdy nie ma to miejsca: każde podjęte współżycie jest otwarte na naturalne konsekwencje.
ponad 2 lata temu / sp
 
@sp "Akty małżeńskie w okresie niepłodności kobiety są z kolei naturalne." -ale uporczywe unikanie potomstwa i brak wstrzemięźliwości nie jest w porządku i kłóci się z celem małżeństwa. Można przeczytać , jest dostępne w sieci : "Na usługach Stwórcy. Wiązanka myśli dla katolickich nowożeńców i małżonków." O. Hardy Schilgen T.J. rozdział "Świętokradztwo"
ponad 2 lata temu / jw
 
Czym jest "akt małżeński"? Proszę o ścisłą definicję.
ponad 2 lata temu / aaa
 
Metody antykoncepcji są tylko sztuczne - wszystkie przeciwne naturze aktu małżeńskiego. Akty małżeńskie w okresie niepłodności kobiety są z kolei naturalne.
ponad 2 lata temu / sp
 
Dlaczego nie zaczniecie zbierać podpisów wśród polskich księży, a przy zgodzie wielu z nich przed kościołami? Ile jeszcze będziecie czekać? Czas leci. Zebranie tych 145 tys. podpisów to wspaniała praca, ale to ZA MAŁO!!! Skoro nie ma innego środowiska zdolnego do odpowiedniego nacisku w sprawie zachowania nienaruszalności czystości wiary to na Was spoczywa odpowiedzialność za to Dzieło. Nie umywajcie rąk! Zakaszcie rękawy, Matka Boża to pobłogosławi - zobaczycie.
ponad 2 lata temu / mac
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.