DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

Oświadczenie IPN: Jedna miara dla wszystkich zbrodniarzy i kolaborantów

Oświadczenie IPN: Jedna miara dla wszystkich zbrodniarzy i kolaborantów
Fot. K. Skłodowski / Fotorzepa / Forum

Żadna narodowość nie chroni i nie będzie w Polsce chronić zbrodniarzy ani donosicieli. Do zbrodniarzy i współpracowników totalitarnej Rzeszy Niemieckiej Instytut Pamięci Narodowej konsekwentnie przykłada i przykładać będzie tę samą miarę, co do zbrodniarzy i współpracowników totalitarnego Związku Sowieckiego i powojennego państwa komunistycznego – napisał w poniedziałkowym, obszernym oświadczeniu Instytut Pamięci Narodowej.

 

Komunikat jest odpowiedzią na trwającą od kilku tygodni międzynarodową akcję propagandową, skierowaną przeciwko Polsce. Media, politycy i „autorytety moralne” m.in. z Izraela, Niemiec, Stanów Zjednoczonych czy Ukrainy przypisują naszemu narodowi współsprawstwo zbrodni popełnionych przez Niemców w trakcie II wojny światowej. Z kolei ze strony rosyjskiej płyną ataki odnoszące się do podjętej przez obecne władze RP dekomunizacji sfery publicznej.

 

Oświadczenie IPN w przeważającej mierze odnosi się do realiów Polski okupowanej przez Niemców i Sowietów oraz do historycznego kontekstu zagłady Żydów, prowadzonej przez najeźdźców na terenach podbitej II Rzeczypospolitej.

 

„Holokaust był przedsięwzięciem państwowym Rzeszy Niemieckiej. Jego realizacja, przebieg, czas, wybór narzędzi i miejsc zbrodni były wynikiem decyzji organów państwowych Rzeszy Niemieckiej.

Rzesza Niemiecka mogła doprowadzić do Holokaustu na ziemiach polskich dopiero po agresji i zniszczeniu niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Rzeczpospolita Polska nie godziła się na jakiekolwiek ustępstwa wobec żądań Adolfa Hitlera. Jako pierwszy kraj świata stawiła zbrojny opór Rzeszy Niemieckiej w 1939 roku. Została podbita po samotnej walce, pozostawiona sama sobie przez angielskich i francuskich sojuszników, zmiażdżona przez zgodną współpracę dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego” – czytamy w komunikacie.

 

Instytut Pamięci Narodowej przypomina, iż polskie władze nigdy nie podjęły rozmów kapitulacyjnych z Niemcami. Polska nie godziła się z ludobójczymi praktykami okupantów, nie zdradziła swoich aliantów, nie dopuściła się kolaboracji ze zbrodniczymi agresorami.

 

„Rzesza Niemiecka zamknęła Żydów w specjalnie wydzielonych dzielnicach miast (getta). Pod groźbą śmierci zakazywała im samowolnego opuszczania tych obszarów. Rzesza Niemiecka pod groźbą kary śmierci zakazała Polakom jakichkolwiek form pomocy dla Żydów ukrywających się poza gettami” – pisze IPN.

 

Komunikat wspomina o tworzonych przez Niemców spośród Polaków i Żydów formacjach porządkowych – granatowej policji i Jüdicher Ordnungsdienst.

 

„Gorliwa część formacji policyjnych stworzonych przez Rzeszę Niemiecką poza gettami i w gettach wzięła aktywny udział w zbrodniach na współobywatelach i współbraciach. Wszystkie takie działania (w tym donosy na ukrywających się Żydów i ukrywających ich Polaków) były aktem zdrady Rzeczypospolitej Polskiej” – czytamy w komunikacie.

 

Jak przypomina Instytut, Polacy wielokrotnie informowali Zachód o zbrodniach popełnianych przez Niemców, m.in. na Żydach. IPN jednoznacznie odnosi się do oskarżeń płynących pod adresem osób przywołujących fakty świadczące o kolaboracji z najeźdźcami – niezależnie, kogo dotyczą świadectwa zdrady.

 

„Władze Rzeczypospolitej Polskiej nigdy nie zamierzały chronić sprawców zbrodni – bez względu na ich narodowość. Wszyscy Polacy, którzy wzięli udział w zbrodniach Rzeszy Niemieckiej, byli traktowani jako ci, którzy sprzeniewierzyli się obowiązkom obywatelskim w czasie wojny. Nic w tej sprawie i w tych ocenach nie uległo zmianie od czasów wojny do czasów współcześnie istniejącej wolnej Polski.

 

Instytut Pamięci Narodowej uważał zawsze, uważa i będzie uważać za swój obowiązek piętnowanie ich współpracy z Niemcami i publikowanie faktów z tym związanych. Żadna narodowość nie chroni i nie będzie w Polsce chronić zbrodniarzy ani donosicieli. Do zbrodniarzy i współpracowników totalitarnej Rzeszy Niemieckiej Instytut Pamięci Narodowej konsekwentnie przykłada i przykładać będzie tę samą miarę, co do zbrodniarzy i współpracowników totalitarnego Związku Sowieckiego i powojennego państwa komunistycznego. Nie ma żadnych powodów, aby jakikolwiek akt współpracy polskiego obywatela przeciw współobywatelom podlegał jakiejkolwiek ochronie” – napisał Instytut Pamięci Narodowej.

 

 

Źródło: ipn.gov.pl

RoM

 

 

 

 

 


DATA: 2018-02-19 19:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tacy zbrodniarze jak prokurator Michnik powinni być surowo osądzeni.
4 miesiące temu / Oburzony
 
---> Polski już de facto nie ma. Strzał w dziesiątkę ... ale jeszcze żyjesz Ty i ja.
4 miesiące temu / Leo
 
Czas na tablice z nazwiskami kolaborantow, bez znaczenia na to jakiej narodowosci byli: Ukraincy, Zydzi, Cyganie czy Polacy. To doda kolorytu czarno-bialej narracji z Tel-Awiwu i Nju Jorku. Mlodzi Zydzi, jesli jeszcze bedzie im wolno przyjezdzac do Polski, powinni sie uczyc o swoim narodowym zaprzanstwie. Wielu kolaborantow Niemcy tak czy owak pozniej zabili, wiec niewadomo czy oni zasluguja na szacunek przynalezny ofiarom.
4 miesiące temu / Zygmunt Jaslowski
 
Bzdura. Żydowscy zbrodniarze dalej są pod ochroną, dalej mają emerytury po 10 tysięcy złotych, dalej ich dzieci dokonują zbrodni na narodzie polskim, nikt ich nie rozlicza. A najgorzej, że tubylcy jeszcze ich bronią i płaszczą się przed kastami sądowo-policyjno-politycznymi.....
4 miesiące temu / Polski już de facto nie ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.