DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Oświadczenie bp. Athanasiusa Schneidera w obronie „Apelu” i wolności słowa

Oświadczenie bp. Athanasiusa Schneidera w obronie „Apelu” i wolności słowa

Bp Athanasius Schneider opublikował oświadczenie w obronie „Apelu do Kościoła i świata”. Według kazachsko-niemieckiego hierarchy próba zdyskredytowania odezwy jako „teorii spiskowej” jest w istocie zamachem na wolność debaty. Krytycy „Apelu” powinni podjąć merytoryczną dyskusję, a nie starać się uciszyć opinie odrębne od dominującej narracji.

 

Publikacja „Apelu do Kościoła i świata” spotkała się z niezwykle ostrą krytyką Kościoła i polityków. Gromy posypały się na sygnatariuszy „Apelu” zwłaszcza w Niemczech, przede wszystkim na byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerharda Müllera.

 

„Apelowi” zarzucano rozsiewanie teorii spiskowych, podpalanie społeczeństwa i prawicowo-populistyczną retorykę, która zamiast pomagać w walce z koronawirusem, niepotrzebnie antagonizuje.

 

Przeciwko takim oskarżeniom zwrócił się teraz bp Athanasius Schneider z Kazachstanu. Hierarcha opublikował na łamach niemieckiego dziennika „Die Tagespost” oświadczenie, w którym broni „Apelu” i wolności słowa w debacie o epidemii Covid-19.

 

 

Poniżej publikujemy całość oświadczenia bp. Athanasiusa Schneidera:

 

 

8 maja 2020 roku opublikowany został dokument zatytułowany „Apel do Kościoła i świata: do katolików i wszystkich ludzi dobrej woli”. Wśród jego pierwotnych sygnatariuszy znajdowało się między innymi trzech kardynałów, dziewięciu biskupów, jedenastu lekarzy, dwudziestu dwóch dziennikarzy i trzynastu prawników.

 

Jest uderzające, że przedstawiciele estabilishmentu kościelnego, politycznego i medialnego, w hołdzie dominującemu myśleniu uniformistycznemu, starali się jednym głosem zdyskredytować obawy zawarte w „Apelu”. Próbowali zdławić wszelką dalszą dyskusję za sprawą „nokautującego” argumentu – że to zwykła „teoria spiskowa”. Przypominam sobie podobne reakcje i język z czasów sowieckiej dyktatury, gdy dysydentów i krytyków dominującej ideologii i polityki oskarżano o wspieranie „teorii spiskowej” rozsiewanej przez kapitalistyczny Zachód.

 

Krytycy „Apelu” nie chcą zastanowić się nad danymi, takimi jak oficjalne statystyki śmiertelności na grypę (odnoszące się do tego samego okresu czasu) z lat 2017-2018 w porównaniu z obecną epidemią Covid-19 w Niemczech. Śmiertelność spowodowana tą drugą chorobą jest o wiele niższa. Są kraje, w których wprowadzono umiarkowane środki bezpieczeństwa i prewencji wobec koronawirusa, a które, dzięki ich implementacji, nie mają wyższej śmiertelności. Jeżeli zwykłe uznanie faktów i dyskusja nad nimi szufladkowana jest jako „teoria spiskowa”, to wówczas każdy kto wciąż myśli samodzielnie, ma dobre powody by zastanawiać się, czy w naszym społeczeństwie nie ma subtelnych form dyktatury. Jak doskonale wiadomo, eliminacja lub dyskredytacja debaty społecznej i głosów odrębnych jest główną cechą charakterystyczną reżimu totalitarnego. Jego zasadniczą broń przeciw dysydentom stanowią nie argumenty oparte na faktach, ale raczej demagogia i chwytliwa retoryka. Tylko dyktatury obawiają się debaty, gdy pojawiają się odrębne opinie.

 

„Apel” nie neguje istnienia epidemii ani potrzeby walki z nią. Wszelako niektóre ze środków bezpieczeństwa i prewencji wiążą się z wprowadzaniem elementów niezwykle silnej inwigilacji. To środki, które pod pretekstem epidemii naruszają fundamentalne swobody obywatelskie i państwowy ład demokratyczny. Bardzo niebezpieczne są też propozycje przymusowych szczepień, skoro nie ma alternatywy dla szczepionek zatwierdzonych przez państwo. To w nieunikniony sposób ograniczyłoby osobistą wolność. Takie środki i propozycje przyzwyczajają obywateli do różnego rodzaju centralnie i technokratycznie sterowanej tyranii – paraliżowi ulegają odwaga cywilna, niezależne myślenie i – przede wszystkim – wszelki opór.

 

Jednym z elementów środków bezpieczeństwa i prewencji wprowadzanych w podobny sposób niemal we wszystkich krajach jest drastyczny zakaz publicznego kultu. Takie zakazy istniały jedynie w czasach systematycznych prześladowań chrześcijan. Całkowicie nowe jest wszakże to, że w niektórych miejscach autorytety państwowe wydają Kościołowi zalecenia liturgiczne, na przykład co do sposobu udzielania Komunii Świętej. To oczywista ingerencja w materię przynależną bezpośredniemu zwierzchnictwu Kościoła. Historia będzie kiedyś opłakiwać „reżimowych księży” naszych czasów, którzy zaakceptowali służalczo tego rodzaju ingerencję ze strony państwa. Historia zawsze ubolewała nad tym, że w czasach wielkich kryzysów większość milczała, a głosy odrębne były zduszane. Stąd „Apelowi do Kościoła i świata” powinno się co najmniej dać szansę zainicjowania uczciwej debaty, bez strachu przed społecznym i moralnym potępieniem - tak, jak przystoi demokratycznemu społeczeństwu.

 

+ Athanasius Schneider,

 

biskup pomocniczy archidiecezji Najświętszej Maryi Panny w Astanie

 

Źródło: veritasliberabitvos.info

 

Pach

Czytaj także:
DATA: 2020-05-14 21:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
24
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Polsce na grypę w ub.roku zmarło 146 osób, a na covid-19 w ciągu 2 miesięcy obecnie 907 osób. Wnioski?
1 miesiąc temu / Zenit
 
Żyjemy w ABSURDALNYCH na swoje ŻYCZENIE czasach. Ludzie dopuścili do tego aby wszystkie informacje przechodziły przez MEDIA ELEKTRONICZNE i były filtrowane, manipulowane. Każda władza ma swoje cele i metody na przekazywanie swoich prawd lub kłamstw. Nic dziwnego zatem , że mamy CHAOS i jesteśmy celowo dezinformowani. Ukazanie się APELU do Kościoła i świata do katolików i wszystkich ludzi dobrej woli wywołało BURZĘ sprzeciwów ATEISTÓW i globalistów co oczywiście było DOWODEM na trafność OCENY i konieczność OBRONY ze strony ludzi dobrej woli. Jednakże zupełnie NIEZROZUMIAŁYM dla wielu wiernych jest MILCZENIE BISKUPÓW POLSKICH i BRAK ICH PODPISÓW POD APELEM. Takie zachowanie potwierdza POLITYKĘ WATYKANU w uczestniczeniu BUDOWY NOWEGO PORZĄDKU ŚWIATOWEGO o czym często przypomina Bp.Bergollio. Absurdalność sytuacji polega także na tym, że SYGNATARIOUSZE Apelu muszą dodatkowo dołączać Oświadczenia i się publicznie tłumaczyć.
1 miesiąc temu / iskierka
 
Ludzie, którzy uczestniczą w Apelu Jasnogórskim wsłuchując się głos Biskupa Depo usłyszeli w czasie ukazania się Apelu do świata , że wierni muszą uważać , gdyż mogą być zwiedzeni przez fałszywych pasterzy. . TO OGÓLNE POUCZENIE nie wskazujące KTO jest fałszywym pasterzem pozostawiło NIEPOKÓJ w sercach wiernych i ZATROSKANIE wynikające z braku wiedzy jak ROZPOZNAĆ tych prawdziwych. Zaś 14.05. przed błogosławieństwem Biskup w krótkim zdaniu przestrzegł przed GADANIEM przeciwko Kościołowi. Zważając na CHAOS i OGÓLNE wypowiedzi Biskupa Częstochowy trudno nie odnieść wrażenia , że PODZIAŁY WEWNĄTRZ hierarchii kościelnej coraz bardziej się pogłębiają i dlatego pouczenia są tak OGÓLNE i NIE WIADOMOC O CO CHODZI. Dla zrozumienia zaczęłam czytać 2-gi raz , już na spokojnie ?Nad przepaściami wiary.? Wywiad z Ks. Wacławem Hryniewiczem. Coraz więcej rozumiem i czuje się zwiedziona.
1 miesiąc temu / iskierka
 
Wolniewicz powiedział kiedyś: "Dlaczego miałbym unikać teorii spiskowych? Przecież cała historia świata to jeden, nieprzerwany ciąg najrózniejszych spisków i knowań!" A zarzut bycia zwolennikiem teorii spiskowej to podstawowy chwyt maskujący spiskowców.
1 miesiąc temu / Bond (James)
 
Amen
1 miesiąc temu / Amen
 
Bardzo niebezpieczne są też propozycje przymusowych szczepień, skoro nie ma alternatywy dla szczepionek zatwierdzonych przez państw = wlasnie dlatego powinny bycv przymusowe bo nie ma laternatywy. Czy to tak ciezko zrozumiec?
1 miesiąc temu / tex
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.