DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Ostry konflikt Madrytu z separatystami! Prokuratur grozi aresztowaniem katalońskich burmistrzów

Ostry konflikt Madrytu z separatystami! Prokuratur grozi aresztowaniem katalońskich burmistrzów
Barcelona, 11 września 2017. FOT.EFE/Quique Garcia/FORUM

Hiszpański prokurator generalny polecił swoim katalońskim podwładnym postawić w stan oskarżenia wszystkich burmistrzów, którzy zgodzili się udostępnić publiczne budynki na organizację separatystycznego referendum w sprawie niepodległości regionu. Jose Manuel Maza zagroził samorządowcom aresztowaniem.

 

Prokuratorzy z Katalonii mają wezwać burmistrzów pomagających w organizacji nielegalnego, zdaniem Madrytu, referendum w charakterze oskarżonych. W razie niestawienia się zostanie wydany nakaz aresztowania samorządowców.

 

Chodzi nawet o 700 polityków – uważają lokalne agencje. Mieli oni zgodzić się na użycie będących pod ich władaniem lokali podczas zaplanowanego na 1 października referendum w sprawie niepodległości separatystycznej Katalonii. Zdaniem centralnych władz Królestwa referendum jest niezgodne z prawem.

 

Podobnego zdania jest hiszpański Trybunał Konstytucyjny. Orzekł on, że ustawa o rozpisaniu referendum, przyjęta przez lokalny rząd – Generalitat de Catalunya – stoi w sprzeczności z prawem oraz zawiesił Akt Przejściowy regulujące sytuację po plebiscycie.

 

Akt stanowi, że w razie zwycięstwa separatystów w referendum automatycznie prezydentem nowego kraju zostanie przewodniczący Generalitatu Carles Puigdemont i Casamajó. Rozpisane zostaną wybory parlamentarne a deputowani w ciągu roku przyjmą konstytucję republiki. Izba miałaby także podjąć decyzję w sprawie opuszczenia Katalonii przez wojska Królestwa Hiszpanii.

 

Madryt robi wszystko by zablokować starania separatystów bez użycia siły. Niewykluczona jest konfiskata kart i urn do głosowania. Prokurator generalny ponadto planuje skierować do sądu wniosek przeciw Puigdemontowi i jego ministrom.

 


Źródło: rp.pl

MWł
 


DATA: 2017-09-14 07:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I ta flaga cos do komunistycznej kubanskiej nawiazujaca...
9 miesięcy temu / mitoslaw
 
To co się dzieje w Hiszpanii jest niewątpliwie przestrogą dla Polski, w kontekście zjawiska separatyzmu na Górnym Śląsku (mającego na szczęście niewielkie poparcie w regionie, ale możnych protektorów spoza niego). Jakiekolwiek ustępstwa na rzecz ruchu separatystycznego, to początek tego co dziś ma miejsce w Hiszpanii. Swego czasu, zdaje się postępowy rząd niejakiego Zapatero, rozszerzył bardzo kompetencje hiszpańskich prowincji, działając zapewne w duchu "wielokulturowości" i "otwartości" oraz wbrew konserwatywnemu "wszetecznictwu", no i dziś sprawa wygląda jak wygląda!
9 miesięcy temu / Przestroga dla Polski!
 
@obserwator- demokracja sama w sobie jest zła.
9 miesięcy temu / kribac
 
oto europejska demokracja. więcej wspólnego z komunizmem niż z demokracją
9 miesięcy temu / obserwator
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.