DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Ostre oskarżenia w ONZ. Rosja grozi nowym wyścigiem zbrojeń

Ostre oskarżenia w ONZ. Rosja grozi nowym wyścigiem zbrojeń
fot. YURI GRIPAS/REUTERS/FORUM

Rosyjski przedstawiciel w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, Dmitrij Poljanski ostrzegł, że świat jest na skraju nowego wyścigu zbrojeń.

 

Poljanski uzasadnił swoją opinię postawą Stanów Zjednoczonych. Przypomniał, że Waszyngton rozpoczął już testowanie wcześniej zakazanego pocisku po tym, jak wycofał się z traktatu INF z Moskwą (układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu).

 

Poljanski ostrzegał przed nowym wyścigiem zbrojeń na nadzwyczajnej sesji Rady Bezpieczeństwa, zwołanej we czwartek na prośbę Rosji i Chin. Stwierdził, że testy Waszyngtonu w sprawie wystrzelonego z ziemi pocisku na początku tego tygodnia pokazują, iż administracja prezydenta Donalda Trumpa „jest gotowa na wyścig zbrojeń”.

 

- Czy zdajecie sobie sprawę z faktu, że wszyscy znaleźliśmy się o krok od niekontrolowanego wyścigu zbrojeń z powodu geopolitycznych ambicji USA? – pytał Poljanski. - Jest to dla nas źródłem ogromnej troski, ale najwyraźniej nie dla Stanów Zjednoczonych - dodał.

 

Pentagon poinformował w poniedziałek, że przetestował wystrzeliwaną w powietrze konwencjonalną rakietę o zasięgu ponad 500 kilometrów.

 

Był to pierwszy taki test, odkąd Trump oficjalnie wypowiedział traktat INF zawarty z Rosją dotyczący sił jądrowych średniego zasięgu na początku tego miesiąca. Traktat ten podpisany przez prezydenta USA Ronalda Reagana i sowieckiego przywódcę Michaiła Gorbaczowa zakazał posiadania w arsenale rakiet lądowych o zasięgu od 500 do 5,5 tys. km.

 

Podczas spotkania Rady, wysłannik USA przy ONZ Jonathan Cohen opisał test rakietowy jako „ostrożną reakcję” na „agresywne strategie” stosowane przez Rosję i Chiny.

 

Oskarżył zarówno Pekin, jak i Moskwę o spowodowanie „pogarszającego się środowiska bezpieczeństwa” na świecie. - Federacji Rosyjskiej i Chinom nadal zależy na świecie, w którym Stany Zjednoczone zachowują się w sposób samokontrolny, podczas gdy sami gromadzą broń bez przerwy i bez wstydu - powiedział Cohen.

 

Dodał, że testy, które przeprowadzili Amerykanie z udziałem naziemnej, konwencjonalnej infrastruktury nie są ani prowokujące, ani destabilizujące. Zaznaczył, że Ameryka nie będzie stała bezczynnie. Cohen powiedział także, że Waszyngton jest zainteresowany „poważną kontrolą zbrojeń”.

 

Jednak ambasador Chin przy ONZ, Zhang Jun podkreślił, że Pekin „nie jest zainteresowany” uczestnictwem w jakimkolwiek traktacie o kontroli zbrojeń z Waszyngtonem i Moskwą. Chiny już ostrzegały USA przed rozmieszczeniem nowych systemów rakietowych w różnych krajach azjatyckich, w tym w Japonii i Korei Południowej.

 

- Rosja opracuje rakiety średniego i krótkiego zasięgu, ale nie rozmieści ich, dopóki nie zrobią tego Stany Zjednoczone – zaznaczył z kolei rosyjski prezydent Władimir Putin na konferencji prasowej po rozmowach z prezydentem Finlandii Saulim Niinistö.

 

Sam Putin wyraził też niedawno rozczarowanie, że USA testują pociski, które były wcześniej zabronione na mocy traktatu INF. Stwierdził, że testowanie takich rakiet narusza traktat i dodatkowo pogarsza sytuację bezpieczeństwa na świecie w ogóle, a w szczególności w Europie.

 

Po zerwaniu traktatu INF Waszyngton rozpoczął testy naziemnych rakiet średniego i krótkiego zasięgu. USA poinformowały, że nowy pocisk Tomahawk został wystrzelony z wyrzutni MK-41 w konfiguracji obronnej. Istnieje jednak MK-41 w konfiguracji bojowej w systemie obrony przeciwrakietowej Aegis w Rumunii.

 

 

Źródło: reuters.com., presstv.com., dw.com., uawire.com.,

AS


DATA: 2019-08-25 19:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A co on taki czerwony?
10 miesięcy temu / patrzacz
 
@Darius Nie jesteśmy ruskimi trollami tylko katolikami. Katolik nie chce wojny. Katolik dba o obronę wiary w rodzinie i społeczności, o bezpieczeństwo swojej i najbliższych rodzin, małej i dużej Ojczyzny. Jeśli PiS ulega USA i atakuje Rosję, jeśli bierze udział w przygotowaniach i wywoływaniu wojny czy wojen, jeśli sam godzi się napaść na inny suwerenny kraj i nas w to wciąga wbrew naszej woli to kim jest PiS? To PiS można nazwać ruską agenturą, gdyż prowokuje i umożliwia Rosji napaść na Polskę. Oni są przygotowani do ewakuacji, nas zostawią w stanie wojny sprowokowanym przez nich samych.
10 miesięcy temu / pt
 
Ruskie już ten wyścig zaczęli na poligonie nad morzem białym.
10 miesięcy temu / V73
 
Według różnych przepowiedni trzecia wojna światowa musi wybuchnąć
10 miesięcy temu / Ziger
 
Nawet na PCH nie brakuje ruskich trolii,którzy z oddaniem staną w obronie Imperium Zła
10 miesięcy temu / Darius
 
"Jeśli Kali ukraść krowę, to dobrze, jeśli Kalemu ukraść krowę, to źle". Jeśli USA się zbroi...
10 miesięcy temu / L
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.