DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Ostre dyplomatyczne spięcie izraelsko-tureckie. Chodzi o działania w Strefie Gazy

Ostre dyplomatyczne spięcie izraelsko-tureckie. Chodzi o działania w Strefie Gazy

Rosną napięcia turecko-izraelskie w związku z masakrą Palestyńczyków. Sytuacja na Bliskim Wschodzie wyraźnie się zagęszcza. Padają ciężkie zarzuty względem Izraela. Prezydent Turcji Tayyip Erdogan powiedział w środę, że Organizacja Narodów Zjednoczonych „zawaliła się” w obliczu wydarzeń w Gazie, gdzie siły izraelskie zabiły w poniedziałek ponad 60 Palestyńczyków w czasie, gdy kilkadziesiąt kilometrów dalej obchodzono uroczystość przeniesienia amerykańskiej ambasady do Jerozolimy.

 

Turcja jest jednym z najgłośniejszych krytyków użycia przez Żydów śmiercionośnej siły przeciwko protestującym na granicy w Strefie Gazy i decyzji USA o otwarciu nowej ambasady w Jerozolimie. W piątek na wniosek Turcji odbędzie się nadzwyczajne spotkanie Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC) w Stambule, któremu ma towarzyszyć także wiec poparcia dla Palestyńczyków.

 

Przemawiając na kolacji pierwszego dnia muzułmańskiego świętego miesiąca Ramadanu, Erdogan ganił wspólnotę międzynarodową, że nie zareagowała w porę na wydarzenia w Gazie. Ostrzegł, że ​​milczenie oznacza „otwarcie bardzo niebezpiecznych drzwi”. - W obliczu tych wszystkich wydarzeń, ONZ upadła. Wyczerpała się jej formuła - mówił Erdogan. - Jeśli dalej będzie się milczeć w obliczu prześladowań, jakich dopuszcza się Izrael, świat szybko zostanie wciągnięty w chaos, w którym przeważy bandytyzm – kontynuował.

 

Wydarzenia w Strefie Gazy wywołały spór dyplomatyczny między Turcją i Izraelem i oba kraje wezwały swoich ambasadorów. Spór zdaje się wskazywać na najgorszy dotychczas kryzys dyplomatyczny między obu państwami, od czasu zaatakowania przez izraelskich marynarzy statku tureckiego wiozącego pomoc dla Palestyńczyków w 2010 r. Zginęło wówczas 10 tureckich działaczy. Nastąpiło także pogorszenie stosunków dyplomatycznych, które trwało do 2016 r.

 

Turecki prezydent opisał poniedziałkową masakrę Palestyńczyków jako „ludobójstwo”. Turcja podjęła także inicjatywę, by przedstawić tę kwestię na porządku obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Ankara naciskała na członków Rady Bezpieczeństwa, by byli bardziej aktywni i ostro zareagowali na masakrę.

 

Erdogan poinformował, że jego szef sztabu wraz z ministerstwem spraw zagranicznych „pracują” nad ewakuacją rannych z Gazy. Turecki lider zapowiedział, że jego kraj będzie bronić Palestyńczyków ​​„bez względu na cenę”. - Nawet jeśli cały świat zamknie oczy, nie dopuścimy do okrucieństwa Izraela. Nadal będziemy z naszymi palestyńskimi braćmi nie tylko sercami, ale także ze wszystkimi naszymi zasobami – ogłosił Erdogan. Dodał: - Nigdy nie pozwolimy, aby Jerozolima została skradziona przez Izrael.

 

W odpowiedzi na ostrą reakcję tureckich przedstawicieli, oskarżających Żydów z Izraela o „ludobójstwo”, w środę do porządku obrad w Knesecie trafił projekt ustawy uznający ludobójstwo Ormian, którego dopuścili się Turcy z Imperium Osmańskiego, pozbawiając życia około 1,5 miliona osób.

 

Erdogan napisał na Twitterze, że Izrael jest „państwem apartheidu, który okupuje ziemie bezbronnych ludzi od ponad 60 lat”, kwestionując w ten sposób w ogóle istnienie państwa żydowskiego, a nie tylko jego okupację na Zachodnim Brzegu od 1967 roku. „Netanjahu jest premierem państwa apartheidu, które okupuje ziemie bezbronnych ludzi od ponad 60. lat z naruszeniem rezolucji ONZ. Ma na rękach krew Palestyńczyków i nie może ukryć zbrodni, atakując Turcję” – pisał Erdogan.

 

W odpowiedzi, izraelski premier Benjamin Netanjahu stwierdził, że „Erdogan jest jednym z największych zwolenników Hamasu i nie ma wątpliwości, że dobrze wie, czym jest terroryzm i rzeź. Proponuję, aby nie głosił nam moralności”.

 

Itzik Shmuly (Unia Syjonistyczna) wojowniczo komentował: „Nie zaakceptujemy moralizowania od antysemickiego tureckiego rzeźnika, który każdego dnia bombarduje tysiące Kurdów w północno-zachodniej Syrii i którego kraj jest odpowiedzialny za ludobójstwo narodu ormiańskiego oraz historyczne okropności w stosunku do Asyryjczyków”. Unia Syjonistyczna dodała, że ​​uznanie ludobójstwa powinno mieć miejsce dawno temu. Z kolei poseł Amir Ohana (Likud) zauważył: „Kiedy Hitler przedstawił oficerom Wehrmachtu swój plan masowej eksterminacji w Polsce, w tym kobiet i dzieci, uspokoił ich obawy o reakcję świata, mówiąc: kto przecież dzisiaj mówi o Ormianach? Z tego tylko powodu powinno się już dawano oficjalnie uznać to ludobójstwo”.

 

Wprawdzie przywódca Yesa Atida, Yair Lapid zaproponował projekt ustawy uznającej ludobójstwo Ormian na początku tego roku, ale została ona odrzucona w lutym, co oznacza, że ​​nie można jej ponownie złożyć do sierpnia. Lapid za to wezwał Izrael do poluzowania więzi z Ankarą i to nie tylko tymczasowo, do zainicjowania otwartej pomocy dla Kurdów oraz do zachęcania USA, by „usunęła” Turcję z NATO. „Nie pogodzimy się z antysemitami, takimi jak Erdogan”, powiedział Lapid. „Nadszedł czas, aby rząd powiedział coś, co było jasne od dłuższego czasu: Erdogan jest częścią osi islamskiego terroryzmu”.

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela odmówiło komentarza w tej sprawie.

 

Dyplomatyczne źródło stwierdziło, że sytuacja jest delikatna i strategiczna. Minister turystyki Yariv Levin, bliski sojusznik Netanjahu, w rozmowie z radiem Kann Bet uspokajał wojownicze nastroje. Mówił, że nie można uznać „ludobójstwa”, obciążając za nie Turcję bezpośrednio. To nie byłoby właściwe jego zdaniem. Przewodniczący Knessetu Yuli Edelstein wezwał prawodawców do uznania ludobójstwa Ormian, podobnie jak jego poprzednik, prezydent Reuven Rivlin.

 

Masakra w Strefie Gazy

W związku z masakrą w Strefie Gazy, także premier Kanady Justin Trudeau domaga się wszczęcia śledztwa w sprawie postrzelenia przez IDF kanadyjskiego lekarza. Dr Tarek Loubani był w niedzielę w Gazie, oferując usługi medyczne protestującym. Żołnierze izraelscy kilkakrotnie strzelali w jego kierunku, celując w nogi. Jak relacjonował, podczas poniedziałkowych protestów „było tak wiele pożarów, że pierwsze służby ratownicze stały poza terenem bezpośrednich zamieszek i zbliżały się tylko wtedy, gdy było to potrzebne”. Mimo, że ratownicy mieli na sobie jaskrawe ubranie medyczne, izraelscy snajperzy, którzy znajdowali się na wschód od nich, celowali także w ich kierunku dokładnie w nogi, mimo, że w pobliżu nie było protestujących. Jedna kula ugodziła Loubaniego w łydkę.

 

„Kanada ubolewa i jest poważnie zaniepokojona przemocą w Strefie Gazy, która doprowadziła do tragicznej utraty życia i zraniła niezliczoną liczbę osób” – stwierdził Trudeau w oświadczeniu. „Jesteśmy przerażeni, że wśród rannych jest dr Tarek Loubani, obywatel Kanady wraz z tylu nieuzbrojonymi ludźmi, w tym cywilami, członkami mediów, ratownikami i dziećmi”.

 

Trudeau dodał: „Zgłoszone użycie nadmiernej siły i ostrej amunicji jest niewybaczalne. Konieczne jest ustalenie faktów dotyczących tego, co dzieje się w Strefie Gazy”. Kanada wzywa do przeprowadzenia natychmiastowego niezależnego dochodzenia w celu dokładnego zbadania faktów na miejscu, w tym przypadków podżegania do przemocy, samej przemocy i nadmiernego użycia siły.

 

W związku z wydarzeniami w Strefie Gazy, kilka państw, w tym z Rady Bezpieczeństwa ONZ poparło propozycję przeprowadzenia śledztwa w sprawie działań Izraela, ale Stany Zjednoczone ją zablokowały.  Z kolei Izrael i Egipt nie zezwoliły tureckim samolotom na korzystanie ze swoich lotnisk do transportu rannych Palestyńczyków.

 

Poniedziałkowe wydarzenia zbiegły się z obchodami 70. rocznicy powstania państwa Izrael, którą to Palestyńczycy uznają za „katastrofę.” Wtedy to ponad 700 tys. arabskiej ludności przesiedlono lub usunięto silą z ich domów, pozbawiając dobytku. W ubiegłym tygodniu rząd Izraela oświadczył, że trwające w Gazie protesty wzdłuż granicy to „stan wojny”, w którym nie stosuje się międzynarodowego prawa humanitarnego.

 

Źródło: jpost.com., aa.com.tr., timesofisrael.com., upi.com.,

AS


DATA: 2018-05-17 14:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.