DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2019 r.

Św. Jerzego
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

Ostatnie pożegnanie abp. Ignacego Tokarczuka

Ostatnie pożegnanie abp. Ignacego Tokarczuka
Fot. Adam Chelstowski / FORUM

W Przemyślu zakończyły się uroczystości pogrzebowe ks. abp. Ignacego Tokarczuka, który zmarł 29 grudnia 2012 roku. Ciało zmarłego hierarchy złożono w podziemiach archikatedry przemyskiej. W czasie uroczystej Mszy św. pogrzebowej na trumnie położono księgę Ewangelii, mitrę oraz paliusz. Przed trumną ustawiono duży portret hierarchy. W uroczystościach, jakie odbyły się w przemyskiej katedrze, wzięli udział licznie zgromadzeni kardynałowie, biskupi, duchowieństwo z Polski oraz Ukrainy, rodzina i bliscy. Wszyscy z ogromnym bólem, a zarazem wdzięcznością pożegnali wielkiego polskiego pasterza.

 

Mszę św. pogrzebową sprawowaną w przemyskiej katedrze koncelebrowało pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, w sumie około siedmiuset celebransów. Ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a zarazem następca ks. abp. Ignacego Tokarczuka w prowadzeniu przemyskiego Kościoła, w słowie wstępu zaznaczył, że żegnany dziś arcybiskup „do historii Kościoła w Polsce wchodzi jako nieugięty bojownik o wolność religii, o miejsce Boga w życiu społecznym i o szacunek wobec pełnych praw człowieka”. – Arcybiskup Ignacy otrzymał od Boga wiele talentów i odważnie je przez całe życie rozwijał. Niełatwe to było życie, a trudności przeżywane, ciężkie zagrożenia w czasie wojny oraz w późniejszym czasie nękań przez reżim komunistyczny wycisnęły na nim mocne piętno. Nie był człowiekiem łatwego charakteru i może dlatego sprawdzał się w walce – mówił metropolita przemyski.

 

Pogrzebową homilię wygłosił ks. bp Kazimierz Ryczan. Pasterz Kościoła kieleckiego w swym słowie zaznaczył, że „arcybiskup Tokarczuk niósł nadzieję, był oparciem, nie gasił słabych płomieni”. – Przekonywał, że należy wytrwać, by zwyciężyć. Było mu smutno, gdy słyszał, że jego dawni rozmówcy odwrócili się od Kościoła, przeszli nawet na stronę wrogów – powiedział ks. bp Ryczan.

 

W czasie ostatniego pożegnania ks. bp Adam Szal, odczytał testament Zmarłego: „Na wstępie wyrażam swoją największą cześć i wdzięczność Ojcu Niebieskiemu, za pośrednictwem Matki Najświętszej Zbaraskiej za dar życia, za powołanie kapłańskie, za łaskę udziału w kolegium biskupów, za pomoc i opiekę pełną zwycięstwa w czasie pełnienia funkcji ordynariusza przemyskiego w zmaganiach z totalitaryzmem komunistycznym, a później aż do końca lat sędziwych” – odczytał fragment dokumentu jego wykonawca.

 

Ksiądz arcybiskup Tokarczuk podziękował swoim współpracownikom, wiernym oraz wszystkim, których spotkał na swojej drodze. „Przepraszam wszystkich za ewentualne przykrości, których byłem sprawcą, i proszę o przebaczenie, ze swej strony przebaczam wszystkim wszystko” – odczytał ks. bp Szal z testamentu ks. abp. Tokarczuka.

 

Tuż po zakończeniu Mszy św. trumna z ciałem wybitnego kapłana spoczęła w podziemiach archikatedry przemyskiej.

 

Źródło: naszdziennik.pl, radiomaryja.pl

pam


DATA: 2013-01-03 09:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brałem udział w tych uroczystościach pogrzebowych. Bardzo dużo ludzi, do archikatedry nie zmieścili się nawet wszyscy wierni. Żegnaliśmy w wielkim skupieniu wspaniałego Pasterza. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z Jego biografią. Postać obok, której nikt nie powinien przejść obojętnie.
ponad 6 lat temu / tardeli
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "11280"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.