DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Ostatnia kadencja, czyli quasi-monarchiczny element demokracji [OPINIA]

Ostatnia kadencja, czyli quasi-monarchiczny element demokracji [OPINIA]
Pałac Prezydencki fot. Marcin Białek / commons.wikimedia.org, licencja cc

Druga kadencja wyborów prezydenckich różni się zasadniczo od pierwszej. Sprzyja uniezależnieniu się od centrów partyjnych i troski o słupki poparcia za wszelką cenę. Jeśli jakaś instytucja demokratycznego państwa przypomina monarchię, to jest to właśnie prezydentura drugiej kadencji.

 

Dopóki prezydent ubiega się o reelekcję, dopóty pozostaje uzależniony od chwilowych kaprysów ludu. Jeśli zacznie postępować w niepopularny sposób, to straci szansę na wybór. Sytuacja ta sprzyja to choćby wsparciu rozwiązań gospodarczych obliczonych na krótkoterminowy zysk.

 

Jednym z problemów demokracji – jak zauważył choćby Hans Hermann Hoppe – jest bowiem wspomniana krótkowzroczność myślenia polityków. Zmuszeni do szukania poparcia w częstych wyborach, oferują rozwiązania popularne, lecz niekoniecznie zgodne z długoterminowym interesem kraju.   

 

Zdaniem Hoppego z monarchą jest wręcz przeciwnie – król nie potrzebuje zabiegać o poparcie ludu w bieżących sondażach i może patrzeć na politykę państwa bardziej dalekowzrocznie. Oczywiście Andrzej Duda nie jest monarchą i niekoniecznie byłoby to pożądane. Niemniej bliżej mu do monarchy teraz niż jeszcze kilka dni temu.  

 

Nowowybrany prezydent uwolni się także od partyjnych centrów, od których akceptacji był dotąd uzależniony. Gdyby nie poparcie PiS i przejętej przez tę partię telewizji publicznej Andrzejowi Dudzie trudno byłoby zyskać tak szerokie poparcie. Troska o te poparcie wiązała mu ręce, przyczyniając się do pogardliwego określenia go „notariuszem”.

 

Oczywiście całkowitego uniezależnienia od PiS w drugiej kadencji oczekiwać nie trzeba. Na prezydenturze życie się nie kończy i Andrzej Duda może potrzebować wsparcia tego ośrodka na dalszej drodze życia publicznego. Pozostaje też kwestia długu wdzięczności.

 

Mimo wszystko ta kadencja nie będzie już taka sama. Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu wyborczym w Niebylcu podkreślił, że „druga kadencja ma swoją specyfikę, w drugiej kadencji prezydent odpowiada tylko przed Bogiem, historią i narodem; i takie będzie to rządzenie” [TVP].

 

Stanie się tak, tym bardziej że krakowianin otrzymał znaczące poparcie narodu. – Andrzej Duda będzie prezydentem z najmocniejszym mandatem obywateli. Poparło go ponad 10 mln obywateli, więcej, niż jakiegokolwiek wcześniej – ocenił w rozmowie z Polskim Radiem Radosław Fogiel.

 

Warto dodać, że frekwencja w drugiej turze wyniosła 68,12 procent – najwyższej w historii wszystkich głosowań w III RP. Co ciekawe, prezydent – sam świetnie wykształcony i pochodzący z dużego miasta – zyskał największe poparcie na wsiach. Pokazał, że obce mu jest wywyższanie się, że pozostaje otwarty na wyborców z różnych grup społecznych. Jeśli doszukiwać się w kimś potencjału jednoczącego, to prędzej w nim niż w kontrkandydacie.

 

Piłka znajduje się teraz po stronie prezydenta. Jak sam zauważył, odpowie przed Bogiem i historią za swe poczynania. Już nie ma łatwych usprawiedliwień. Skończył się czas nadmiernego kunktatorstwa. Nadeszła era konkretnych działań i pełnego wykorzystania przysługujących prezydentowi praw.

 

Pozostało mu zatem pięć lat na działania w kwestii obrony życia w Polsce. Czy wyjdzie z inicjatywą ustawodawczą zakazu mordowania nienarodzonych w majestacie prawa? Albo choćby zniesienia aborcji eugenicznej? Tu już nie ma miejsca na kunktatorstwo. Pięć lat prezydentury ma zapewnione. Podobnie jak niemożność jej wydłużenia. Tym bardziej, że sprawa jest paląca, gdyż mordowanie nienarodzonych trwa nadal.

 

Przypomnijmy, że w kwietniu 2020 roku w wywiadzie dla tygodnika „Niedziela” Andrzej Duda powiedział „jestem zdecydowanym przeciwnikiem aborcji eugenicznej i uważam, że zabijanie dzieci z niepełnosprawnością jest po prostu morderstwem. Jeżeli projekt w tej sprawie znajdzie się na moim biurku, to z całą pewnością zostanie przeze mnie podpisany. Jestem zdania, że Trybunał Konstytucyjny powinien rozstrzygnąć wniosek grupy 119 posłów dotyczącego właśnie przesłanki eugenicznej”.   

 

Jednak prezydent nie musi się ograniczać do biernego podpisywania ustaw. Może sam wyjść z inicjatywą ustawodawczą. Wywoła to niechęć części społeczeństwa? Trudno. Weźmie ją na siebie – i tak już nie musi ubiegać się o reelekcję. Czas więc by w tej – i innych kluczowych z etycznego punktu widzenia sprawach – wzniósł się ponad bieżące kalkulacje polityczne i zadbał o dobro Polaków – także tych najmniejszych.

 

Marcin Jendrzejczak

Czytaj także:
DATA: 2020-07-14 09:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pobożne życzenia. A walka o władzę w PiS po JK? A Kancelaria Prezydenta opanowana przez centrystów i centrolew spod znaku UW? Turczynowicz-Kieryłło nie przypadkiem weszła do ścisłego kierownictwa kampanii. Ludzie, którzy ją później wypchnęli dalecy są od kierowania się tymi postulatami w polityce. A naciski międzynarodowe? PAD ma się im opierać w imię walki o nienarodzonych, czy też o zabezpieczenie praw rodziny? Wolne żarty
23 dni temu / kvt
 
Izydor oracz, czy Ty jesteś katolikiem czy satanistą-trolem? Ośmieszasz naszą religię
23 dni temu / DNA
 
Pan Izydor Oracz jak zwykle robi nam tu w komentarzach kabaret..."powinny być wycofane z aptek środki przeciwbólowe. Niech cierpienie uszlachetnia!"
23 dni temu / rrr
 
Teraz poznamy prawdziwą twarz Dudy i tych którzy za nim stoją.
23 dni temu / Dagmar
 
Nie tylko aborcaja! Naród - głosując na Andrzeja Dudę, wskazał, że chce też zakazu eutanazji, rozwodów i konkubinatów! Co to oznacza? Zgodnie z naukami św Teresy z Kalkuty - powinny być wycofane z aptek środki przeciwbólowe. Niech cierpienie uszlachetnia! Rozwody? Niech sądy oddalają wszelakie wnioski rozwodowe, niech stosują "strajk włoski" Konkubinaty? Nie ma zgody na to! Trzaskowski chce seks-edukacji? Wara od dzieci! Edukacja? Tylko zgodna z naukami śww Tomasza z Akwinu! Prawa lgbt? Co to jest lgbt? Rozpusta, godząca w interesy Narodu! Wpiszmy zatem nie tylko plugawą prpogandę, ale i praktyki lgbt do Kodeksu Karnego! Dlaczego? Bo marnopłcenie jest ciosem w przyszłość Narodu i Państwa! Skoro Prezydent RP odpowiada już tylko przed Bogiem i historią - prypomnijmy Mu te obowiązki!
23 dni temu / Izydor Oracz
 
Ja najbardziej zapamiętałem słowa córki Pana Prezydenta. Te o równości i nienawiści. Nie wiem czy to nie jest jakaś zapowiedź tej prezydentury. Potwierdzało by to zaproszenie Rafała Trzaskowskiego i tylko jego do pałacu prezydenckiego po ogłoszeniu wyników. Cóż, czas pokaże.
24 dni temu / Marcin
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.