DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 17  >   HISTORIA

Jarosław Szarek

Ostatni kresowi zagończycy


Nie mają nawet grobów, zdradzeni, po śmierci odarci z czci i godności, wymazani z narodowej pamięci nie zostali do niej przywróceni po roku 1989. Nie trafili do szkolnych podręczników, nie powstały o nich filmy, nie stali się natchnieniem artystów. Jakże niewielu dzisiaj cokolwiek mówią ich nazwiska czy pseudonimy. Ich świat przestał istnieć. Zniszczono pierwotne znaczenie wartości, którym byli wierni do końca. W Polsce zepsutej latami komunistycznych rządów, zdeprawowanej okrągłostołową spuścizną odwrócono sens pojęć: niepodległość, honor, odwaga, wierność, bohaterstwo, patriotyzm, niezłomność. Obdarowano nimi zdrajców, konfidentów i zaprzańców. Być może powrót do Polski niepodległej duchem – Polski z marzeń „Kmicica”, „Kotwicza”, „Szczerbca”, „Łupaszki”, „Krysi”, „Ragnera”, „Mena”, „Olecha” – już nigdy nie nastąpi, ale podjęcie tego trudu jesteśmy im winni.

Żołnierze Armii Krajowej na wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej –Nowogródczyźnie, Wileńszczyźnie – to jedne z najtragiczniejszych postaci minionego wieku. Jako pierwsi w latach 1939-1941 doświadczyli wyjątkowości sowieckiej okupacji, dokonującej nie tylko fizycznej eksterminacji, ale powodującej powolne gnicie godności ludzkiej pośród wykoślawionej szarugi bolszewickiej rzeczywistości. Po wkroczeniu Niemców podjęli walkę nie wiedząc, że zostali zdradzeni przez Zachód, który oddał Związkowi Sowieckiemu połowę terytorium Rzeczypospolitej – ich domostwa, ojcowizny, ziemię, na której żyli od pokoleń. Chwycili za broń, aby wykrzyczeć wolnemu światu, iż tam jest Polska, aby dać świadectwo o istocie bolszewizmu…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1948 - w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzu ZWZ-AK wsławionym misją w obozie śmierci Auschwitz, członku organizacji WIN.

 
 

Musimy wspierać wszystko, co służy odnowieniu Kościoła poprzez przylgnięcie do Tradycji. Jednym z elementów takiej odnowy jest przywrócenie koronacji papieskiej, drugim przywrócenie Mszy Wszech Czasów. Odzyskując te dwa elementy Tradycji będzie można rozpocząć walkę o przywrócenie jedności nauczania, egzekwowania dyscypliny i powrót do zdrowego nauczania społecznego - mówi w rozmowie z PCh24TV prof. Marek Kornat (UKSW, PAN).

 

Do nietypowego zdarzenia doszło podczas konferencji prasowej Rafała Trzaskowskiego. Z tłumu zebranych osób padło pytanie dotyczące LGBT.

 

W niedawno opublikowanym raporcie Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) zakwalifikowano tzw. ruch ekologicznych o nazwie „Ende Gelände” jako „lewicowy ekstremizm”, co wywołało ogromną falę oburzenia wśród niemieckich partii lewicowych. Sprawę opisuje tygodnik „Die Zeit”.

 

Po modlitwie „Regina Coeli” Franciszek pozdrowił salezjanów i salezjanki oraz zapowiedział rok „Laudato si’”, którego organizacją zajmie się Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.