DZIŚ JEST:   13   LISTOPADA   2019 r.

Świętych Braci Męczenników - Benedykta, Jana, Izaaka
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 17  >   HISTORIA

Jarosław Szarek

Ostatni kresowi zagończycy


Nie mają nawet grobów, zdradzeni, po śmierci odarci z czci i godności, wymazani z narodowej pamięci nie zostali do niej przywróceni po roku 1989. Nie trafili do szkolnych podręczników, nie powstały o nich filmy, nie stali się natchnieniem artystów. Jakże niewielu dzisiaj cokolwiek mówią ich nazwiska czy pseudonimy. Ich świat przestał istnieć. Zniszczono pierwotne znaczenie wartości, którym byli wierni do końca. W Polsce zepsutej latami komunistycznych rządów, zdeprawowanej okrągłostołową spuścizną odwrócono sens pojęć: niepodległość, honor, odwaga, wierność, bohaterstwo, patriotyzm, niezłomność. Obdarowano nimi zdrajców, konfidentów i zaprzańców. Być może powrót do Polski niepodległej duchem – Polski z marzeń „Kmicica”, „Kotwicza”, „Szczerbca”, „Łupaszki”, „Krysi”, „Ragnera”, „Mena”, „Olecha” – już nigdy nie nastąpi, ale podjęcie tego trudu jesteśmy im winni.

Żołnierze Armii Krajowej na wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej –Nowogródczyźnie, Wileńszczyźnie – to jedne z najtragiczniejszych postaci minionego wieku. Jako pierwsi w latach 1939-1941 doświadczyli wyjątkowości sowieckiej okupacji, dokonującej nie tylko fizycznej eksterminacji, ale powodującej powolne gnicie godności ludzkiej pośród wykoślawionej szarugi bolszewickiej rzeczywistości. Po wkroczeniu Niemców podjęli walkę nie wiedząc, że zostali zdradzeni przez Zachód, który oddał Związkowi Sowieckiemu połowę terytorium Rzeczypospolitej – ich domostwa, ojcowizny, ziemię, na której żyli od pokoleń. Chwycili za broń, aby wykrzyczeć wolnemu światu, iż tam jest Polska, aby dać świadectwo o istocie bolszewizmu…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Sejm wybrał w środę składy osobowe komisji merytorycznych, które w nowej kadencji będą pracowały nad projektami ustaw. Parlamentarzyści Konfederacji bezskutecznie domagali się udziału swych przedstawicieli w małych komisjach oraz w komisji do spraw służb specjalnych.

 

 
 

Stolica Apostolska potwierdza swe zaufanie do australijskiego wymiaru sprawiedliwości, uznając decyzję Są Najwyższego Australii, który przyjął prośbę kard. George'a Pella; jest świadoma tego, że kardynał zawsze utrzymywał, że jest niewinny. Ogłoszone 13 listopada oświadczenie watykańskiego Biura Prasowego zapewnia jednocześnie ponownie o „bliskości z tymi, którzy ucierpieli wskutek seksualnego wykorzystywania ich przez duchowieństwo”.

 

Wartość życia nie powinna podlegać żadnym rozgrywkom politycznym. Na temat wartości życia takie gremium jak Trybunał Konstytucyjny powinno się wypowiadać bez zająknięcia – powiedział ksiądz Tomasz Kancelarczyk. Skomentował on brak orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności z Konstytucją RP tak zwanej przesłanki eugenicznej, co oznacza, że poselski wniosek ten przepadł.

 

Senator Jeanine Anez opozycyjnej partii Jedność Demokratyczna została powołana na tymczasową prezydent Boliwii na miejsce dotychczasowego szefa państwa, Evo Moralesa, który 10 listopada ustąpił z urzędu. Miejscowi biskupi wezwali mieszkańców do „spoglądania w przyszłość z nadzieją”. Podkreślili przy tym, że w kraju nie było zamachu stanu.

 

Gwinejski kardynał mocno skrytykował ideologię LGBT, która dzisiaj przejmuje kontrolę nad rządami państw i ośrodkami edukacyjnymi, jednak jej początków upatruje w szeroko podzielanej i przyjętej przez Zachód mentalności antykoncepcyjnej.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.