DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 17  >   HISTORIA

Jarosław Szarek

Ostatni kresowi zagończycy


Nie mają nawet grobów, zdradzeni, po śmierci odarci z czci i godności, wymazani z narodowej pamięci nie zostali do niej przywróceni po roku 1989. Nie trafili do szkolnych podręczników, nie powstały o nich filmy, nie stali się natchnieniem artystów. Jakże niewielu dzisiaj cokolwiek mówią ich nazwiska czy pseudonimy. Ich świat przestał istnieć. Zniszczono pierwotne znaczenie wartości, którym byli wierni do końca. W Polsce zepsutej latami komunistycznych rządów, zdeprawowanej okrągłostołową spuścizną odwrócono sens pojęć: niepodległość, honor, odwaga, wierność, bohaterstwo, patriotyzm, niezłomność. Obdarowano nimi zdrajców, konfidentów i zaprzańców. Być może powrót do Polski niepodległej duchem – Polski z marzeń „Kmicica”, „Kotwicza”, „Szczerbca”, „Łupaszki”, „Krysi”, „Ragnera”, „Mena”, „Olecha” – już nigdy nie nastąpi, ale podjęcie tego trudu jesteśmy im winni.

Żołnierze Armii Krajowej na wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej –Nowogródczyźnie, Wileńszczyźnie – to jedne z najtragiczniejszych postaci minionego wieku. Jako pierwsi w latach 1939-1941 doświadczyli wyjątkowości sowieckiej okupacji, dokonującej nie tylko fizycznej eksterminacji, ale powodującej powolne gnicie godności ludzkiej pośród wykoślawionej szarugi bolszewickiej rzeczywistości. Po wkroczeniu Niemców podjęli walkę nie wiedząc, że zostali zdradzeni przez Zachód, który oddał Związkowi Sowieckiemu połowę terytorium Rzeczypospolitej – ich domostwa, ojcowizny, ziemię, na której żyli od pokoleń. Chwycili za broń, aby wykrzyczeć wolnemu światu, iż tam jest Polska, aby dać świadectwo o istocie bolszewizmu…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Nauczyciele katoliccy w Ghanie przyłączyli się do sprzeciwu tamtejszej konferencji biskupów i organizacji muzułmańskich, wzywając rząd do wycofania oenzetowskiego programu edukacji seksualnej z krajowego programu oświaty.

 
 

Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia postanowił wystąpić do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu Guyowi Verhofstadtowi. Belgijski polityk w 2017 roku nazwał uczestników Marszu Niepodległości „faszystami, neonazistami i białymi supremacjonistami”. Prywatny akt oskarżenia, w imieniu dr. Bawera Aondo-Akaa, złożyli prawnicy Instytutu Ordo Iuris.

 

Drewniane figurki przedstawiające ciężarne kobiety, których użyto podczas ceremonii otwarcia synodu amazońskiego, a których symbolika do dzisiaj pozostaje tajemnicą, nieznani sprawcy wrzucili w nurty Tybru. Całość została zarejestrowana telefonem i opublikowana w serwisie YouTube.

 

Skarga konstytucyjna dotycząca tzw. eugenicznej przesłanki najpewniej nie doczeka się rozstrzygnięcia w Trybunale Konstytucyjnym. Jak podała niedziela.pl, Julia Przyłębska, prezes TK, „dąży do umorzenia skargi”. Wystarczy przeczekać najbliższe trzy tygodnie. Skarga wygaśnie bowiem wraz z tą kadencją Sejmu.

 

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, odbędzie się 7 czerwca na Placu Piłsudskiego w Warszawie - ogłosił dziś metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Za życia i po śmierci cieszył się szeroką sławą świętości. Osiem lat po śmierci w Warszawie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.