DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Jerzy Wolak

Ostatni, co tak historię pisał


17lipca w wieku siedemdziesięciu dziewięciu lat zasnął w Panu człowiek, który, jak mało kto, z pełną świadomością mógł powtórzyć za świętym Pawłem: w dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Zmarł w rocznicę męczeństwa podziwianych przez siebie karmelitanek z Compiègne, a także rozpoczęcia antykomunistycznej krucjaty w Hiszpanii. W tym życiorysie nie było przypadków.
 

Warren H. Carroll – wybitny historyk i apologeta chrześcijaństwa, żarliwy katolik, konserwatysta i antykomunista, piewca cywilizacyjnej wielkości Zachodu, obrońca chrześcijańskiej tradycji – był typowym konwertytą i typowym Amerykaninem. Jako konwertyta przyniósł ze sobą do Kościoła żywą, entuzjastyczną wiarę i świeżość spojrzenia, jako Amerykanin wyciągnął ze swego nawrócenia praktyczne wnioski. Bóg istnieje, Wcielenie jest faktem! – mawiał często, by całym swym życiem i działaniem niejako dopowiedzieć: Skoro tak, to zrób z tym coś. Działaj!

Jeśli widzisz, że Kościół podupada, staraj się go odbudować – odpowiedział u schyłku życia na pytanie przygnębionego młodego człowieka. Osobiście tak właśnie postępowałem od chwili mego przystąpienia do Kościoła, wyraźnie podupadającego po Soborze Watykańskim II.

Działał niezmordowanie – najpierw na polu walki ze światowym komunizmem. Albowiem, pomimo swych pogańskich korzeni, od najmłodszych lat uświadamiał sobie istnienie absolutnej prawdy. To w imię tej prawdy, uzyskawszy doktorat na nowojorskim Columbia University, podjął pracę w CIA jako analityk komunistycznej propagandy. To przez pryzmat owej prawdy dostrzegł w komunizmie wcielone i nienaprawialne zło. Jakże to znamienne: poganin ujrzał w komunizmie apokaliptyczną Bestię, gdy wielu współczesnych mu chrześcijan pragnęło widzieć w Chrystusie prawdziwego rewolucjonistę
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Musimy skupić całą naszą uwagę na tym pokornym poruszeniu miłości płynącym z naszej woli. To zaś co dotyczy słodkości i pociech cielesnych albo duchowych, choćbyś je za bardzo święte i miłe uważał – powiedziałbym chętnie, gdyby szacunek i przyzwoitość na to pozwalały, że powinniśmy mieć względem nich pewną obojętność.

 
 

1831 – podczas powstania listopadowego doszło do bitwy pod Olszynką Grochowską. Maszerującym na Warszawę, liczącym ok. 59 tys. ludzi, wojskom feldmarszałka Iwana Dybicza zastąpiła drogę 40-tysięczna armia polska. Po krwawym boju Polacy wycofali się. Pod wrażeniem męstwa powstańców rosyjski dowódca porzucił zamiar bezpośredniego ataku na Warszawę.

 

Jak podkreśla patriarcha Kościoła chaldejskiego kardynał Louis Sako, głównym wyzwaniem chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest samo przetrwanie. Chrześcijanie chcą, by ich dzieci żyły w bezpiecznych i stabilnych warunkach. Dlatego często decydują się na porzucenie własnej ojczyzny. Zadaniem Kościoła, również powszechnego, jest przekonać ich do pozostania na miejscu, udzielić im odpowiedniego wsparcia.

 

„The Owl House” – animowany serial wytwórni Walta Disneya, polecany dzieciom w wieku 7 lat i starszym, jest „komedią grozy”, promującą czary, demony i okultyzm. Serial potępiły amerykańskie organizacje prorodzinne.

 

Niemiecka policja zatrzymała kierowcę, który podczas karnawałowej parady w niemieckim mieście Volkmarsen wjechał w tłum i ranił co najmniej 30 osób, w tym 10 poważnie. Relacje świadków wskazują, że sprawca działał z premedytacją.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.