DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Jerzy Wolak

Ostatni, co tak historię pisał


17lipca w wieku siedemdziesięciu dziewięciu lat zasnął w Panu człowiek, który, jak mało kto, z pełną świadomością mógł powtórzyć za świętym Pawłem: w dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Zmarł w rocznicę męczeństwa podziwianych przez siebie karmelitanek z Compiègne, a także rozpoczęcia antykomunistycznej krucjaty w Hiszpanii. W tym życiorysie nie było przypadków.
 

Warren H. Carroll – wybitny historyk i apologeta chrześcijaństwa, żarliwy katolik, konserwatysta i antykomunista, piewca cywilizacyjnej wielkości Zachodu, obrońca chrześcijańskiej tradycji – był typowym konwertytą i typowym Amerykaninem. Jako konwertyta przyniósł ze sobą do Kościoła żywą, entuzjastyczną wiarę i świeżość spojrzenia, jako Amerykanin wyciągnął ze swego nawrócenia praktyczne wnioski. Bóg istnieje, Wcielenie jest faktem! – mawiał często, by całym swym życiem i działaniem niejako dopowiedzieć: Skoro tak, to zrób z tym coś. Działaj!

Jeśli widzisz, że Kościół podupada, staraj się go odbudować – odpowiedział u schyłku życia na pytanie przygnębionego młodego człowieka. Osobiście tak właśnie postępowałem od chwili mego przystąpienia do Kościoła, wyraźnie podupadającego po Soborze Watykańskim II.

Działał niezmordowanie – najpierw na polu walki ze światowym komunizmem. Albowiem, pomimo swych pogańskich korzeni, od najmłodszych lat uświadamiał sobie istnienie absolutnej prawdy. To w imię tej prawdy, uzyskawszy doktorat na nowojorskim Columbia University, podjął pracę w CIA jako analityk komunistycznej propagandy. To przez pryzmat owej prawdy dostrzegł w komunizmie wcielone i nienaprawialne zło. Jakże to znamienne: poganin ujrzał w komunizmie apokaliptyczną Bestię, gdy wielu współczesnych mu chrześcijan pragnęło widzieć w Chrystusie prawdziwego rewolucjonistę
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1846 - we Francji dwojgu pastuszkom: 15-letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud na górze wznoszącej się nad La Salette w Alpach ukazała się Matka Boża. Dzieci ujrzały kulę świetlną. Wewnątrz siedziała Piękna Pani. Twarz miała zakrytą dłońmi i płakała. Przekazała dzieciom tajemnice przestrzegające przed upadkiem wiary oraz zachęcała do modlitwy. Zapowiadała kary w postaci wielkiego głodu, klęski nieurodzajów oraz śmierci małych dzieci na rękach bezsilnych matek.

 
 

Następcą Johna Boltona na stanowisku doradcy do spraw bezpieczeństwa prezydenta Stanów Zjednoczonych został Robert O'Brien. O tej nominacji poinformował w środę osobiście Donald Trump.

 

Martwię się, ale nie jestem zdesperowany, ponieważ Kościół nie pochodzi od Bergoglio ani od biskupów, ale tylko od Chrystusa, i On rządzi nim z mądrością – powiedział Vittorio Messori, włoski pisarz i publicysta katolicki, komentując obecną kryzysową sytuację w Kościele.  

 

Władze Chińskiej Republiki Ludowej nakazują księżom i zakonnikom cytować na kazaniach myśli rodzimego filozofa Konfucjusza. To kolejny przykład ingerencji w sferę wiary. Katoliccy duchowni widzą w tych naciskach przykład działań zmierzających do erozji chrześcijaństwa na obszarze Państwa Środka.

 

Według włoskiego watykanisty Sandro Magistra, ceną za porozumienie chińsko-watykańskie jest milczenie Stolicy Apostolskiej w drażliwych kwestiach. Chodzi o ciszę wobec trwających w Hongkongu protestów, w których istotną rolę odgrywają katolicy, stanowiący 8 procent ludności regionu.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.