Wkroczenie Armii Czerwonej na terytorium Rzeczypospolitej 2 stycznia 1944 roku zaktywizowało działania polskich komunistów. Represje, jakie ze strony Sowietów dosięgły żołnierzy Armii Krajowej na Kresach Wschodnich, a od lata 1944 roku także na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Rzeszowszczyźnie, z pewnością nie osiągnęłyby zaistniałego poziomu skuteczności, gdyby nie zaangażowanie i czynna pomoc w niszczeniu struktur Polskiego Państwa Podziemnego ze strony miejscowych pachołków Stalina.
Wraporcie wysłanym z Okręgu Krakowskiego AK do Londynu latem 1944 roku znajduje się następujący opis działań wywiadowczych prowadzonych przez Armię Ludową: Niezmienione zostały poczynania agentów PPR na naszym terenie w odniesieniu do AK i grup politycznych. Aktualnie agenci ci rozgłaszają, że AK jest nie uznana przez aliantów i dlatego Anglia nie chce przysłać broni (jako przykład podają Warszawę), że wszystkie oddziały AK są nieuzbrojone i obecnie są rozwiązane. Podchodząc do działaczy ludowych tłumaczą, że AK to dawny „Ozon”, że gdyby należeli do AL, to natychmiast otrzymaliby broń, że PKWN podjął obowiązek reprezentacji interesów polskich wobec Sowietów, co byłoby inaczej niemożliwe przy braku porozumienia polsko-sowieckiego.
W trakcie akcji „Burza” niektórzy lokalni dowódcy AK odnotowywali wrogą postawę PPR. Jak wspominał komendant jarosławskiego obwodu AK Wojciech Szczepański: NKWD, które zajęło opuszczony budynek gestapo, rozpoczęło swoją działalność. Zaczęło się od kontaktów z członkami PPR. Było ich niewielu, może dziesięciu, w czasie okupacji nie przejawiali żadnej bojowej działalności, a jak się później okazało, prowadzili rejestrację działaczy AK.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Kryzys COVID-19 to wielkie wyzwanie dla wspólnoty międzynarodowej – uważa abp Gabriele Caccia, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego zdaniem następstwa pandemii koronawirusa; współczesne zagrożenie dla zdrowia publicznego i postępujące bezrobocie można zwalczyć jedynie za pomocą współpracy międzynarodowej.
Ponowne przystąpienie Stanów Zjednoczonych do globalnej strategii walki z kryzysem klimatycznym, zniesienie restrykcji imigracyjnych dla niektórych państw muzułmańskich oraz obowiązek noszenia maseczek w podróżach międzystanowych – to niektóre z propozycji prezydenta-elekta Joe Bidena, które zamierza wprowadzić po swojej inauguracji.
W jaki sposób święta Urszula Ledóchowska przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości? Zobacz kolejny odcinek programu "Kobieta w Kościele".
Wokół wydarzeń z 6 stycznia w Waszyngtonie pojawia się coraz więcej znaków zapytania. Oskarżony wtargnięcie do gmachu Kapitolu mężczyzna popełnił samobójstwo. Zmarł od kuli postrzałowej w klatce piersiowej. Policja aresztowała także uczestnika zajść, który okazał się członkiem radykalnej lewicowej organizacji. Ponadto wśród uczestników „zamachu” media zidentyfikowały oficer ds. psychologii tłumu.
Sześć państw Unii Europejskiej wyraziło „poważne zaniepokojenie” faktem ograniczenia dostaw szczepionki przez firmę Pfizer. Ich zdaniem, taka sytuacja „nie tylko wpływa na planowane harmonogramy szczepień, ale także zmniejsza wiarygodność procesu szczepień”.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI