DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Ostateczna przegrana amerykańskiego ateisty w sprawie krzyża

Ostateczna przegrana amerykańskiego ateisty w sprawie krzyża
fot. linder6580 / sxc.hu

Decyzja Sądu Najwyższego w USA definitywnie zakończyła wieloletnią batalię prawną wszczętą przez znanego ateistę, który domagał się zwrotu dotacji władz stanu Illinois, przeznaczonej na renowację najwyższego w tym stanie krzyża. Sąd odrzucił skargę Roberta Shermana, stwierdzając, że nie ma podstaw prawnych do jej dalszego rozstrzygania.


Sherman, były prezenter radiowy z Chicago, w 2010 r. zażądał od władz stanowych zwrotu dotacji przeznaczonej na remont najwyższego krzyża w stanie Illinois, wzniesionego w popularnej miejscowości turystycznej Bald Knob. Historia krzyża sięga roku 1937. Na szczycie góry Bald Knob każdego roku odbywały się uroczystości wielkanocne dla okolicznych mieszkańców. W połowie lat 50-tych miejscowy pastor wraz z lokalnym listonoszem wpadli na pomysł, by w miejscu tym wybudować wielki krzyż, który byłby widoczny z odległości wielu mil.Założyli więc specjalne konto i rozpoczęli zbiórkę funduszy. Farmerzy pomagali w miarę możliwości. Specjalnie na ten cel hodowali świnie, ze sprzedaży których finansowano inwestycję. Prace zakończyły się dopiero w 1963 r.


Przez pół wieku krzyż przyciągnął w okolicę setki tysięcy osób i znacząco wpłynął na rozwój turystyki. Stanowi ważny symbol wiary dla lokalnej społeczności, a dla rządu federalnego… doskonałą podstawę dla nadajników telekomunikacyjnych, jako jeden z najwyższych punktów w tamtej części stanu. Krzyż uległ jednak zniszczeniu i pilnie wymagał renowacji. Kilka lat temu powołano więc specjalną fundację, która zamierzała pozyskać pół miliona dolarów na remont. W 2008 r. roku władze stanu Illinois zdecydowały się przekazać na ten cel 20 tys. dol. Ta stosunkowo niewielka dotacja stała się pretekstem do złożenia skargi do sądu przez znanego w całym kraju ateistycznego aktywistę Roberta Shermana.


Były prezenter radiowy zażądał zwrotu pieniędzy do kasy stanowej i wprowadzenia prawa, które jasno zakaże finasowania przez podatników wszelkich projektów religijnych. Sprawa trafiła najpierw do sądu okręgowego - tam odrzucono żądania Shermana. Sąd apelacyjny uznał jednak, że ateista może domagać się ustanowienia prawa zakazującego finansowania z pieniędzy podatników projektów religijnych, ale nie może żądać zwrotu przekazanej darowizny.


Sherman próbował odwołać się do Sądu Najwyższego, który w czerwcu ub. r. uznał, że nie ma żadnych podstaw prawnych, by można dalej rozpatrywać skargę. Mimo tego Sherman zażądał rewizji decyzji trzech sędziów. Ostatecznie Sąd w tym tygodniu wydał decyzję, która uniemożliwia kontynuowanie sporu na drodze prawnej. Sędziowie wydali krótkie oświadczenie, stwierdzając, że powód nie przedstawił wystarczających dowodów, by skarga mogła być rozpatrywana.


Sherman uznał decyzję sądu za „oszustwo wobec podatników”. - Odmowa rozpatrzenia mojej sprawy oznacza, iż każdy organ ustawodawczy: Kongres, ustawodawca stanowy lub lokalna jednostka administracji państwowej, może przekazywać w rażąco niekonstytucyjny sposób dotacje na cele religijne, wyznaczając do tego celu agencje wykonawcze, które pełnią funkcję pośredników transakcji – stwierdził.


Z zakończenia długoletniego sporu cieszy się prezes zarządu fundacji, zbierającej środki na renowację krzyża, Jack D.W. Presley. W grudniu ub. r. odbyła się symboliczna ceremonia kończąca wieloletni projekt renowacji.Źródło: The Christian Post, AS.


DATA: 2013-01-25 15:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.