DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2020 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 

Ostateczna bitwa o Jerozolimę? Izraelski analityk prognozuje trzecią intifadę!

Ostateczna bitwa o Jerozolimę? Izraelski analityk prognozuje trzecią intifadę!
Fot. Reuters/Forum

Yochanan Visser z izraelskiej sieci medialnej Arthuz Sheva uważa, że eskalacja na Wzgórzu Świątynnym, ataki Hamasu i wzrost liczby zamachów terrorystycznych to wstęp do trzeciej intifady. Jego zdaniem, zaangażowanie w Jerozolimie innych krajów islamskich (takich jak Turcja, Arabia Saudyjska czy Jordania) wkrótce doprowadzi do długo oczekiwanej ostatecznej bitwy o Jerozolimę.


Od początku 2019 roku doszło do 360 zamachów na Izraelczyków (ostrzał, taranowanie przez samochody). Niedawne nasilenie walk w Judei i Samarii, a także w Strefie Gazy, wiąże się z nowym kryzysem wokół Wzgórza Świątynnego. Wyznawcy islamu przejęli teren wokół Bramy Złotej pod koniec lutego. Jest to jedyna brama prowadząca na Wzgórze Świątynne.


Brama i okolice były niedostępne dla społeczeństwa od 2003 roku, gdy Hamas i północna gałąź Ruchu Islamskiego wykorzystywały tę stronę do działań antyizraelskich.


Palestyńczycy zdecydowali się rozszerzyć kontrolę nad Wzgórzem Świątynnym, po tym, jak żydowscy osadnicy zaczęli częściej pojawiać się w świętym miejscu kilku religii, „bezczeszcząc” – wedle Abdela Khader, urzędnika Fatah – meczet Al-Aksa. Jednak prawdziwym powodem zwiększonej aktywności miało być jednak przejęcie Wakf, jordańskiego funduszu powierniczego, administrującego Wzgórzem Świątynnym w okupowanej Jerozolimie, przez urzędników Autonomii Palestyńskiej i członków Bractwa Muzułmańskiego.


Nowa Rada Wakf składa się obecnie z Jordańczyków, przedstawicieli Autonomii Palestyńskiej i członków Bractwa Muzułmańskiego, którzy zarządzili zajęcie Bramy Złotej pod pretekstem, że Izrael planuje wybudować tam dom modlitwy.


Do obrony Bramy Złotej wzywał Mahmoud Habash, doradca ds. religii przywódcy Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Habash twierdzi, że konieczna jest obrona Bramy i ostrzegł wyznawców islamu, aby nie stracili ani centymetra Jerozolimy i Wzgórza Świątynnego, ponieważ byłoby to równoznaczne z wyrzeczeniem się Mekki i Koranu.

 

Napięcia jeszcze bardziej wzrosły w tym tygodniu, po tym, jak izraelski sąd w Jerozolimie nakazał zamknięcie Bramy Złotej i zażądał od Wakf wyjaśnień odnośnie działań na Wzgórzu Świątynnym.


Islamski fundusz powierniczy odmówił wykonania nakazu sądowego, wskazując, że Izrael nie ma jurysdykcji nad Haram esh-Sharif, jak muzułmanie nazywają Wzgórze Świątynne.


Palestyńczycy mobilizują się do obrony Wzgórza. Izraelskie władze uznały ostatnio palestyńską stację telewizyjną el-Aqsa za organizację terrorystyczną, bo miała ona wzywać do rzezi i „palenia” Żydów.


Zdaniem Izraela, palestyńscy przywódcy i Wakf prą do trzeciej intifady, czyli asymetrycznej wojny z Izraelem.


Niedawno Izraelczycy ostrzegli, że palestyńskie frakcje arabskie mogą przygotować się na nową falę przemocy. Ostrzeżenie to zostało w dużej mierze zignorowane przez rządzący w Izraelu establishment polityczny.


Hamas – wedle Vissera – chce jeszcze w tym miesiącu rozpocząć powstanie. Na granicy Izraela ze Strefą Gazy szaleje od wielu miesięcy przemoc, która może przerodzić się w nową wojnę z Izraelem. Hamas ma – zdaniem analityka – prowokować przemoc także w Judei i Samarii. Mają się także nasilić zamachy w biblijnym sercu Izraela.


W czwartek egipski wywiad ujawnił, że Hamas ma sporo broni i amunicji, którą przeszmuglowano przez pustynię Synaj. Izraelskie media twierdzą, że broń pochodzi z Sudanu.


Izraelski analityk podaje, że Iran chce, aby Hamas zaangażował Izrael w wojnę na wyczerpanie przed planowaną wielostronną operacją, której celem będzie doprowadzenie do pożądanej zagłady państwa żydowskiego, o czym mieli niedawno mówić przywódcy irańscy i Hassan Nasrallah, lider Hezbollahu w Libanie.


W czwartek premier Benjamin Netanjahu zagroził „energiczną reakcją” na wypadek, gdyby Hamas kontynuował agresję przeciwko Izraelowi.


Visser sugeruje, że Autonomia Palestyńska współpracuje z Jordanią, aby tworzyć „fakty dokonane” na terenie Jerozolimy. Zabiegają o zwiększenie kontroli muzułmanów na Wzgórzu Świątynnym, by później skutecznie sabotować izraelskie działania względem ludności arabskiej w Jerozolimie.


Analityk przypomina także, że w Jerozolimie aktywną rolę odgrywają zagraniczni aktorzy islamscy tacy jak Turcja, Maroko i Arabia Saudyjska. Próbują zdobyć przyczółek w Jerozolimie. Turecka władza wykorzystuje Dawę (działalność charytatywna w celu nawracania) i współpracuje z Bractwem Muzułmańskim, aby osiągnąć swój cel dominacji w arabskiej Jerozolimie.


Islamska organizacja Hizb ut-Tahrir (Partia Wyzwolenia) jest ważnym niepaństwowym aktorem, który także próbuje – zdaniem Żydów – radykalizować Arabów z Jerozolimy. Organizacja prowadzi patrole skromności w arabskich dzielnicach i próbuje egzekwować przestrzeganie islamskiego prawa szariatu w tak zwanej Wschodniej Jerozolimie.


Autonomia Palestyńska ostrzegała kraje arabskie przed normalizacją stosunków z Izraelem, uznając, że byłaby to zdrada islamu.


Zarówno Jordania, która jest ojczyzną większości palestyńskich Arabów, jak i Autonomia Palestyńska, sprzeciwiają się nieopublikowanej jeszcze nowej amerykańskiej inicjatywie pokojowej administracji Trumpa.


Prezydent Autonomii Mahmoud Abbas niedawno ogłosił, że wolałby śmierć od pójścia na ustępstwa wobec Izraela i przysiągł, że nie przejdzie do historii jako zdrajca.


Izrael w zeszłym miesiącu oświadczył, że wstrzyma transfer ceł i podatków, które pobiera w imieniu Autonomii do czasu, gdy nie przestanie ona płacić stypendiów osobom uznawanym za terrorystów i ich rodzinom.


Izraelski analityk wskazuje, że społeczeństwo palestyńskie jest „beczką prochu czekającą na wybuch, a długo oczekiwana ostateczna bitwa o Jerozolimę może rozpocząć się już wkrótce”.

 


Źródło: israelnationalnews.com
AS

 

 


DATA: 2019-03-10 10:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I chciałoby się rzec na koniec: "A tymczasem w Polsce Żydzi..."
10 miesięcy temu / jac
 
Ej republikanin mam rodzibę w Jerozolimie i zapewniam cię że to nie Palestyńczycy nauczyli się sztuki eksterminacji innego narodu,to nie palestyńczycy wywalają żydów z domów,to nie Palestyńczycy trzymają dzieci w karcerze,wreszcie nie Palestyńczycy zbudowali tam getto
10 miesięcy temu / X
 
Do szanownych pp. przedmówców: Kto z Was był w Ziemi Świętej i widział oraz ewentualnie słyszał, jeśli zna jakiś obcy język, co się tam dzieje? Ja byłem i wróciłem może nie od razu syjonistą, ale na pewno straciłem jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do "uciemiężonego narodu palestyńskiego". Szkoda tylko, że rząd izraelski zachowuje się ostatnio, jakby stracił rozum, albo - jakby dogadał się z Palestyńczykami i zaczął działać na szkodę własnego państwa.
10 miesięcy temu / Republikanin
 
@Sec Daruj sobie ten swój propagandowy bełkot, który raz po raz tu sączysz jak truciznę tak! idź za swoimi wątpliwościami i przestań w końcu tu pisać. Jesteśmy katolikami, nie wyznawcami twojej talmudycznej trucizny. Wbrew twojej pysze i buńczucznym przekonaniu o własnej nieomylności, to ty nie myślisz, nie masz pojęcia i sam tworzysz sobie wyobrażenia świata. Da Bóg i może zdążysz się jeszcze nawrócić na katolicyzm. Zarówno islam jak i judaizm pochodzą z tego samego diabelskiego źródła i tak samo ich wyznawcy będą niszczyć prawdziwą wiarę katolicką. Wbrew twojej nachalnej propagandzie, Żydzi nie są żadnymi naszymi sojusznikami w czymkolwiek.
10 miesięcy temu / mtglll
 
@mysle. Który niby komentarz jest antysemicki. Co to jest antysemityzm? W jakim języku ty do nas piszesz?
10 miesięcy temu / Wojtek
 
Palestyńczycy są przegrani,Izrael zwycięży ale wielkim kosztem.
10 miesięcy temu / gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.