15 października 2020

Kalifornia: wandale zniszczyli kolejny pomnik św. Junipero Serry

(Św. Juniper Serra Burkhard Mücke / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0))

W Kalifornii w święto rdzennej ludności zniszczono kolejny pomnik św. Junipero Serry. Pomnik, który znajdował się na prywatnym terenie Misji Świętego Rafała Archanioła w San Rafael w pobliżu San Francisco, pomalowano czerwoną farbą, a następnie zrzucono go na ziemię. Wandalizmu dopuściła się grupa aktywistów.

 

Chociaż historycy podkreślają, że XVIII-wieczny święty protestował przeciwko nadużyciom wobec ludności tubylczej i dążył do zwalczania ucisku kolonialnego, przez wielu lewicowych działaczy jest traktowany jako symbol kolonializmu oraz cierpień, jakie spotkały rdzennych mieszkańców Ameryki.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na tego rodzaju zachowanie nie ma miejsca w żadnym cywilizowanym społeczeństwie. Podczas gdy policja na szczęście aresztowała pięcioro z grupy sprawców, decydujące jest to, co stanie się później, gdyż jeśli potraktowano by to jako małe przestępstwa przeciwko własności, będzie to nieporozumieniem: symbole naszej wiary są obecnie atakowane nie tylko na terenie publicznym, ale teraz na naszym własnym terenie, a nawet wewnątrz naszych kościołów – powiedział we wtorek arcybiskup Salvatore Cordileone, metropolita San Francisco. Hierarcha potępił też „rządy motłochu” oraz fakt, że posąg został „bezmyślnie zniszczony i obalony przez mały, agresywny motłoch”.

 

Dzień Rdzennej Ludności jest obchodzony w niektórych rejonach USA zamiast Dnia Kolumba. Ponieważ w Kalifornii w tym roku zniszczone wiele pomników katolickich świętych, pracownik misji zabezpieczył okna misji deskami, a posąg Junipero Serry okleił taśmą, by ochronić go przed zniszczeniem. Mimo to protestujący zdarli taśmę, pomalowali pomnik sprayem i obalili go na ziemię, co zostało sfilmowane przez telewlizję Fox2. W związku z incydentem policja aresztowała pięć kobiet.

 

Abp Cordileone zauważył, że Serra, który został kanonizowany przez papieża Franciszka w roku 2015, jest „złym symbolem”, jeśli chodzi o wyrażenie swojego gniewu z powodu cierpień rdzennej ludności. Podczas gdy „nie ma wątpliwości, że rdzenne ludy (…) cierpiały pod panowaniem Europejczyków”, to jednak „o. Serra i jego współbracia franciszkanie wyrzekli się wszystkich światowych dążeń, by poświęcić swoje życie służeniu rdzennym ludom, a zatem chronić je przed nadużyciami ze strony ich rodaków Hiszpanów” – powiedział abp Cordileone.

 

Tę opinię potwierdzają też badacze tamtej epoki i historycy. Na przykład dr Ruben Mendoza, archeolog i profesor Stanowego Uniwersytetu Kalifornii – Monterey Bay, powiedział: „Serra pisze z ekscytacją o tym, jak w końcu odnalazł powołanie swojego życia i że oddałby życie za tych ludzi i ich zbawienie”. Św. Junipero Serra sporządził nawet „projekt praw” rdzennej ludności w 33 punktach, który przedstawił namiestnikowi wędrując z Kalifornii do stolicy Meksyku. Zdaniem Mendozy najgorszych nadużyć wobec ludności miejscowej dopuszczono się po epoce misyjnej i zaprzestaniu finansowania ze strony rządu hiszpańskiego.

Abp Cordileone zachęcił ludzi, by dowiedzieli się więcej na temat franciszkańskiego świętego, którego pierwsze pomniki obalono 19 czerwca w Golden Park w San Francisco i tego samego dnia w Los Angeles.

 

Źródło: CatholicNewsAgency.com

jjf

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram