31 stycznia 2013

Szympansy mają poczucie „moralności” – twierdzi noblista

(fot. Aaron Logan / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Frans de Waal, ubiegłoroczny noblista w dziedzinie anatomii dowodzi, że szympansy, które są „do nas tak bardzo podobne” – DNA szympansów w 99 proc. pokrywa się z DNA człowieka – wykazują się czymś w rodzaju „moralności.” Wyniki badań naukowiec opublikował na łamach pisma „Proceedings of National Academy of Sciences”.

De Waal twierdzi, że szympansy wykazują się pewnymi elementami uwrażliwienia na kwestie sprawiedliwości, co sprawia, że nawet pod tym względem są podobne do ludzi. – Można by pomyśleć, że „moralność” jest czymś szczególnym wśród ludzi. Jednak jej elementy są widoczne także w królestwie zwierząt – przekonuje uczony. De Wall wyjaśnił, że szympansy rozwinęły w sobie coś w rodzaju „uczciwości i wzajemności”. – Powszechne przekonanie, że naturalny świat opiera się na konkurencji, jest uproszczeniem – zauważył de Waal. Dodał: – Siła własnego układu odpornościowego, a także umiejętności w poszukiwaniu pożywienia, są również istotne. Wiele zwierząt może jednak przetrwać współpracując ze sobą.

Wesprzyj nas już teraz!


Uczony przeprowadził eksperyment dając dwóm szympansom proste zadanie do wykonania. W nagrodę oba ssaki otrzymały po ogórku. Kiedy jednak po kolejnym zadaniu jeden z ssaków otrzymał zamiast ogórka winogrono, szympans, który miał poczucie krzywdy rzucił ogórkiem w stronę naukowca. De Wall stwierdził więc, że „urażony” szympans miał poczucie niesprawiedliwości. – Jak dzieci małpy czują, że trzeba uzyskać to samo, co ktoś inny – komentował de Waal. Na tej podstawie doszedł on do wniosku, że u szympansów istnieje coś w rodzaju „sprawiedliwości”. Dodał, że oczywiście nie chodzi tutaj o „sprawiedliwość” w sensie intelektualnym, niemniej jednak to już świadczy o występowaniu u szympansów czegoś w rodzaju „moralności”. Nie jest to więc – jego zdaniem – pojęcie wyłącznie zarezerwowane dla ludzi.

Komentując te wypowiedzi na łamach gazety „The National Review” Wesley Smith zauważył, że moralność jest pojęciem, które odnosi się tylko i wyłącznie do ludzi, którzy mają wolną wolę. By mogła zaistnieć moralność konieczna jest racjonalność. Wiąże się z nią także zdolność do podejmowania decyzji. Innymi słowy, moralność to świadomy wybór pewnych zachowań.

De Waal sądzi nawet, iż istnieją biologiczne korzenie ludzkiej uczciwości, kwestionując równocześnie rolę religii w społeczeństwie. Wiosną tego roku ma się ukazać jego najnowsza książka pt.: „The Bonobo and the Atheist: In Search of Humanism Among the Primates”.

Źródło: nationalreview.com, CNN

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 803 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram