DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

Oskarżyciel kardynała George’a Pella popełnił „plagiat”? Australijski dziennikarz analizuje sprawę

Oskarżyciel kardynała George’a Pella popełnił „plagiat”? Australijski dziennikarz analizuje sprawę
Kard. George Pell. FOT.Kerry Myers/commons.wikimedia.org

Czy to możliwe, by oskarżający kardynała George’a Pella o molestowanie seksualne wzorował się na historii opisanej w artykule zamieszczonym w czasopiśmie „Rolling Stone” we wrześniu 2011 roku? Krótko mówiąc: czy jego zeznania są fałszywe? Takiego zdania jest Keith Windschuttle, australijski historyk i dziennikarz, który porównał opisany w tym czasopiśmie przypadek amerykańskiego księdza z przypadkiem australijskiego hierarchy skazanego w grudniu 2018 roku na sześć lat więzienia.

 

Keith Windschuttle stwierdził, że historia molestowania z Filadelfii nie różni się zbytnio od sprawy kardynała Pella, który został oskarżony o molestowanie 13-letniego chłopca w Melbourne w roku 1996 roku, a podobieństwa są „zadziwiające”. W przypadku amerykańskiego księdza Charlesa Engleharta były ministrant – Daniel Gallagher – oskarżający go o napastowanie seksualne, stwierdził, że został przyłapany przez duchownego na piciu wina mszalnego w zakrystii. Englehart zamiast się zdenerwować, miał podać mu więcej wina i pokazać czasopisma pornograficzne, a tydzień później wykorzystać go seksualnie po Mszy św.

 

Kardynał Pell z kolei, według zeznań świadka, który miał być również jego ofiarą, przyłapał go i jego kolegę na piciu wina w zakrystii po Mszy. Następnie Pell, który wówczas jeszcze nie był kardynałem, miał się dopuścić seksualnego wykorzystania najpierw jednego, a potem drugiego z chłopców.

 

Australijski dziennikarz i historyk wypunktował uderzające podobieństwa:

 

„oba przypadki seksualnego wykorzystania wydarzyły się w zakrystii po niedzielnej Mszy;

 

w obu przypadkach ofiary piły wino, które znalazły w zakrystii,

 

obaj chłopcy służyli przy odprawianej Mszy,

 

kapłan obmacywał genitalia obu chłopców;

 

obaj chłopcy zostali zmuszeni do uklęknięcia przed kapłanem;

 

obaj chłopcy byli zmuszeni do seksu oralnego;

 

obie rzekome ofiary były jedynymi świadkami składającymi zeznania w celu wniesienia oskarżenia w sądzie; w obu przypadkach do wyboru były zeznania oskarżonego lub oskarżających”.

 

Zdaniem australijskiego dziennikarza podobieństwa są zbyt uderzające i zbyt liczne, by można je było uznać jedynie za zbieg okoliczności. Wygląda więc na to, że ofiara Pella „po prostu powtórzyła historię, którą znalazła sama lub ktoś znalazł w australijskiej edycji Rolling Stone”. Wprawdzie Windschuttle zastrzega się, że oskarżyciel nie musiał koniecznie zrobić tego celowo i że mogła to być albo autosugestia, albo ktoś pomógł mu „odzyskać” wspomnienia terapią.

 

Dodaje jednak: „Ale nieważne, jak bardzo szczere byłyby przekonania oskarżającego, nie sprawia to, że są one prawdziwe, szczególnie gdy jest tak dużo innych dowodów przeciwko nim”. Według Windschuttle’a amerykańska historia nie była do tej pory wspominana albo z powodu niedbałego śledztwa, albo „pragnienia, by Pella skazać”.

 

Australijski dziennikarz przypominał też film Wątpliwość (Doubt) z roku 2008, w którym pojawia się podobny motyw skradzionego mszalnego wina.

 

 

Źródło: LifeSiteNews

Jjf

 

 


DATA: 2019-04-18 15:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyli Pell jest niewinny?? @ Andrzej:Czy możesz podać imię i nazwisko tego "Austriackiego Księdza oczyszczonego z zarzutów", który "ileś lat odsiedział"?
ponad 1 rok temu / jol
 
Naiwna historyjka jakby wypreparowana dla celów oskarzycielskich. A naiwny sąd daje wiarę.
ponad 1 rok temu / DNA
 
a jak jest w tzw.poslkim wymarze sprawiedliwości? każdy,kto go zna,wie- parodia praworządności,łamanie zasady in dubio pro reo oraz konieczności udowodnienia winy; dzis dla prokuratorów i sędziów wystarczy publikacja medialna,by przypodobać się tłumom i oskarżać oraz skazać często niewinnych ludzi.
ponad 1 rok temu / marek
 
Powinno się za takie oszczerstwa i kłamstwa ustalić karę dożywocie fałszywym oskarżycielom, to zanim skłamią mieli by odpowiedni respekt. Ostatnio czytałem o Austriackim Księdzu oczyszczonym z zarzutów, ale ten ileś lat odsiedział!~
ponad 1 rok temu / Andrzej
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.