DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Oś Berlin – Paryż chce decydować o Europie

Oś Berlin – Paryż chce decydować o Europie
Fot. Reuters / Forum

We wtorek 22 stycznia Niemcy i Francją mają podpisać traktat o współpracy, zakładający jeszcze silniejszą integrację działań i polityki prowadzonej przez każde z nich wobec innych państw. Już mówi się o powstaniu „superpaństwa” w Europie, a pierwszą korzyścią na arenie międzynarodowej może być wywalczenie dla Berlina prawa do zasiadania w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w charakterze stałego członka.

 

Podniesienie rangi reprezentacji Niemiec w ONZ to nie tylko gest prestiżowy. Stali członkowie rady mają bowiem większe uprawnienia, które pozwalają im blokować uchwały sprzeczne z ich interesami. Liczebność stałych członków RB od początku powstania organizacji jest stała, a miejsca w niej mają zarezerwowane państwa, które rozdawały karty po II wojnie światowej – Rosja (w miejsce ZSRS), Stany Zjednoczone, Chińska Republika Ludowa (od 1971 roku, wcześniej Tajwan jako Republika Chińska) oraz Wielka Brytania i Francja. Wejście Niemiec do grona najważniejszych decydentów tej międzynarodowej organizacji umocni ich pozycję w Europie i w świecie, co obecnie jest najbardziej na rękę Francji, której polityka idzie coraz częściej w poprzek zamierzeń światowego strażnika – Stanów Zjednoczonych. Na forum unijnym rozważano do tej pory uzyskanie statusu nowego stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ dla Unii Europejskiej, jako organizacji ponadnarodowej.

 

Zacieśnienie na mocy nowego traktatu współpracy Francji i Niemiec w zakresie gospodarki, bezpieczeństwa i spraw zagranicznych ma być odpowiedzią Paryża i Berlina na opór, z jakim ich działania spotkały się wewnątrz Unii Europejskiej. Uzgadnianie stanowisk wewnątrz „superpaństwa” będzie ułatwiać im spójne oddziaływanie na niesfornych członków wewnątrz UE, umocni też ich pozycję wobec USA. Jak pisał „The Times”, decyzję o zacieśnieniu współpracy przywódcy obydwu państw podjęli w wyniku frustracji z powodu niemożności realizowania dogodnej dla siebie polityki imigracyjnej czy walki ze zmianami klimatycznymi bądź też powolną integracją wewnątrz samej UE.

 

Dla Berlina i Paryża, poza współpracą na szczeblu państwowym, ważna jest też integracja terenów przygranicznych m.in. poprzez wspólną sieć dystrybucji wody czy energii elektrycznej, a także usługi transportowe i zdrowotne. Na szczeblu rządowym mają się odbywać wspólne posiedzenia gabinetów obydwu państw oraz wymiana dyplomatów i urzędników. Zacieśnienie relacji niemiecko-francuskich będzie rzutować na pozycję mniejszych państw w UE, które po wyjściu Wielkiej Brytanii będą skazane na odgrywanie mniejszej roli wewnątrz organizmu zdominowanego przez układ Paryż – Berlin. Potencjał ekonomiczny, militarny i ludnościowy Niemiec i Francji, nawet w przypadku lepszej współpracy Polski, Włoch i ewentualnie Hiszpanii, nie będzie miał konkurencji wewnątrz UE. Jeżeli oś Berlin – Paryż będzie chciała narzucać reszcie członków UE swoją wolę, będzie to albo koniec obecnego układu i dojdzie do całkowitego zawłaszczenia Unii przez polityków takich, jak Macron i Merkel, albo będzie to początek procesu rozpadu wspólnoty. Wówczas w ślad za Wielką Brytanią pójdą kolejne państwa, niegodzące się na zbyt dużą ingerencję Brukseli w ich sprawy wewnętrzne. Wrócić też może do agendy działań Paryża i Berlina krytykowany przez Waszyngton i część państw unijnych pomysł tworzenia alternatywnej do NATO „armii europejskiej”.

 

Zaplanowane na wtorek 22 stycznia podpisanie traktatu o współpracy odbędzie się w Akwizgranie – mieście symbolicznym dla historii Niemiec i Francji, zmieniającym wielokrotnie swoją przynależność państwową. Datę 22 stycznia wybrano także nieprzypadkowo – w tym dniu przed 56 laty kanclerz Konrad Adenauer oraz prezydent Charles de Gaulle podpisali w 1963 roku Traktat Elizejski, którego rozwinięciem ma być tegoroczne porozumienie.

 

Jan Bereza

Źródło: HlavneSpravy.sk

 

 

 


DATA: 2019-01-21 16:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wystarczy obejrzeć na YT- "dr rath kartel farmaceutyczny", zrozumiecie, kontynuacja czego jest EU, w jakim kierunku jesteśmy prowadzeni.
2 miesiące temu / PL
 
Gdy minister mówił Francja chorym człowiekiem Europy to postawił się przeciw temu krajowi. Ja uważam że to raczej UE psuje kraje wiadomo przez swoją ideologię. Kierunek przeciw uważam za dobry bo cała Europa robi się chora.
2 miesiące temu / Niezdecydowany
 
@szpulas11: Tak, tak, też o tym wiem. Najgorsze że "nasi" rekonstruktorzy sanacji poparli ich bezwarunkowo. To dzięki PiS Niemcy będą mieć broń atomową. Na usta cisną się tylko niecenzuralne słowa. Trybunał stanu+
2 miesiące temu / dr
 
mądrzy ludzie już od dawna ostrzegają, że kraj który rozpętał dwie Wojny Światowe, chce poprzez przytulenie się do Francyji i jakąsiś ue armię ,,położyć łapska,, na broni atomowej. Niemce nigdy nie zapomną Hameryce, iż przez nią nie podbiły całej Europy, i kombinują dalej:(
3 miesiące temu / szpulas11
 
Czwarta Rzesza
3 miesiące temu / x
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65633"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.