DZIŚ JEST:   09   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Czwartek
Św. Marii Kleofasowej
Św. Hugona z Rouen
 
 
 
 

Orzeczenie czy żart z prawa? TK ogłosił znany od dwóch dni wyrok w swojej sprawie

Orzeczenie czy żart z prawa? TK ogłosił znany od dwóch dni wyrok w swojej sprawie
Prezes TK Andrzej Rzeplinski Fot: Krystian Maj/FORUM

Grudniowa nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w wielu punktach jest niezgodna z Konstytucją RP – uznał Trybunał.  Orzeczenie nie rozwiązuje sporu. Wręcz przeciwnie. Bo ujawnienie w mediach treści wyroku przed jego ogłoszeniem jeszcze bardziej upolityczniło sprawę. Premier Beata Szydło już zapowiedziała, że wyroku nie opublikuje. W ocenie opozycji, tak czynić nie można.

 

Trybunał Konstytucyjny orzekł we środę, że cała grudniowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym, jaką przeforsowało PiS, jest niezgodna z zasadą poprawnej legislacji. Za niekonstytucyjne sędziowie uznali m.in. zapisy  o wymogu większości 2/3 głosów do wydania wyroku w pełnym składzie, jak i uznanie, że pełny skład TK, to minimum 13 sędziów. Skrytykowano także brak vacatio legis w nowelizowanej ustawie, dopuszczenie możliwości wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm jak i przepisy dotyczące zgłaszaniu kandydatów na sędziów.


Za niekonstytucyjne uznano też rozwiązania dotyczące postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów TK. Skrytykowane zostały też regulacje mówiące o obowiązku rozpatrywania spraw według kolejności wpływu, jak i wydłużenie terminów na ich rozpatrywanie. Sumując TK uznał, że nowela PiS uniemożliwia Trybunałowi rzetelne i sprawne działanie. Zdania odrębne do wyroku złożyli sędziowie Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski.

 

Krytyka noweli autorstwa PiS nie jest zaskoczeniem, bo spór polityczny wokół TK toczy się od połowy ub. roku, kiedy to koalicja PO-PSL dokonała pośpiesznych zmian w ustawie i wprowadziła przepisy przejściowe, umożliwiające wcześniejszy wybór sędziów Trybunału. To te działania sprowokowały nowy rząd do stworzenia nowych regulacji, mających poprawić błędy poprzedników. To zaowocowało klinczem prawnym i politycznym, w którym TK chętnie uczestniczył.


Atmosferę podgrzało też opublikowanie przez portal wpolityce.pl treści orzeczenia TK jeszcze przed jego wydaniem. „Dokument miał od dwóch tygodni krążyć pomiędzy politykami Platformy Obywatelskiej a Trybunałem Konstytucyjnym w celu uzgodnienia jego ostatecznego kształtu” – napisał portal.

Takie zdarzenie politycy uznali za skandaliczne.


W obozie PiS pojawiły się głosy, że orzeczenie TK jest jedynie oświadczeniem Trybunału, bo procedował on niezgodnie z prawem. Premier Beata Szydło ogłosiła nawet, że wyroku nie opublikuje. W odpowiedzi już sędzia sprawozdawca Stanisław Biernat podkreśłił, że nie można nie publikować wyroku Trybunału, stwierdzając nieważność postępowania.


Politycy PO wskazywali, że sugestie, iż partia otrzymała projekt orzeczenia są oszczerstwem, a poseł Andrzej Halicki poinformował, że partia pozwie portal. Z wypowiedzi Borysa Budki (PO) można zaś było wyczytać, że przeciek publikowany na „prawicowym portalu zależnym od PiS i wiadomo jak finansowanym, to nie jest to żaden dowód, tylko oszczerstwo” i dodał, że PiS tworzy „zasłonę dymną, by łamać ład konstytucyjny”.Źródło: wpolityce.pl, tvp.info

MA
DATA: 2016-03-09 20:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To schorzenie Rzeplińskiego to jest T R A U M A - nazwa wymyślona przez media głównego (...)- po 10.04.2010.- choć oznacza powikłania narządów ruchu?.
ponad 4 lata temu / Stan
 
PO nie może rządzić, to chociaż w kabaret się bawi.
ponad 4 lata temu / Maria
 
Nie znam szcegolow sprawy i nie jestem prawnikiem ale z tego co mozna przeczytac wnioskuje, ze TK chce wzniesc sie ponad wole narodu, stanowic cos w rodzaju wladzy absolutnej?.
ponad 4 lata temu / Mafra
 
Rozumiem, że można nie lubić trybunału, bo za rządów PO wielokrotnie pokazywał swoją "niezawisłość" i "niezależność" oraz poczucie "sprawiedliwości". Ale ślepe popieranie PiS-u, którego celem jest uczynienie z TK swojego narzędzia takim samym jakim był dla PO, albo przynajmniej jego sparaliżowanie jest dla mnie niezrozumiałe. I jeszcze uzasadnianie tego obecnym prawem...
ponad 4 lata temu / Robert
 
Aureliusz, a może tak - na trzy miesiące najniższa krajowa, potem likwidacja tego śmiesznego TK, a tym zasuszonym, i nieogolonym - było widać na zbliżeniach (szkoda, bo po wyglądzie facjaty, to pewnie i byłoby czuć), staruszkom odprawa w wysokości trzymiesięcznego ostatnioego uposażenia i pełna, 100%, emerytura (czyli tyle ile ostatnia pensja), a co, nie będziem im żałować; toż to sól ziemi tej; a na poważnie kiedy te, bardzo drogie w utrzymaniu, nikomu nie potrzebne (piszę tu o Polakach, a nie nie różnej maści volksdojczach) stowarzyszenie staruszków, byłych komuchów czyli lewaków (od Jaruzela) zostanie rozwiązane raz na zawsze?!?!?!
ponad 4 lata temu / JARO
 
@adw. Marcin Wawrzyniak Wynik referendum nikogo pod ścianą nie postawi, bo nie ma żadnych przepisów regulujących wykonanie spraw przegłosowanych w referendum. No i nie ma żadnej sankcji za niewykonanie.
ponad 4 lata temu / Robert
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.