DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   CYWILIZACJA

Marcin Jendrzejczak

Orwell w XXI wieku


Polscy naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo Hutniczej przewodzą w pracach nad systemem INDECT, pod którą to tajemniczą nazwą kryje się system monitoringu przestrzeni miejskiej: kamery mają wykrywać wszelkie podejrzane przedmioty i zachowania. Obraz monitorowanych ludzi ma być zamazany, naukowcy uspokajają, że pracują także nad zapewnieniem prywatności. Jednakże nawet jeśli kierują nimi szlachetne intencje, to i tak system w niepowołanych rękach może służyć inwigilacji obywateli.

Obawy zwiększa fakt finansowania 2/3 projektu (prawie 11 mln euro) z budżetu Unii Europejskiej. Nie wiadomo jednak, czy badania zostaną sfinalizowane – pod wpływem kontrowersji narosłych wokół tego przedsięwzięcia ze współpracy wycofała się m.in. polska policja. Obawy budzą także próby wprowadzenia nowych elektronicznych dowodów osobistych, wyposażonych w mikroczipy. Proceder ten trwa już w wielu krajach UE, na przykład w Niemczech. W Polsce takie dowody miałyby służyć m.in. jako karta zdrowotna – obawy budzi możliwość magazynowania na czipie danych biometrycznych. W kwietniu bieżącego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych unieważniło przetarg na blankiety do nowych dowodów, co opóźniło proces. Jednak, jak zapewnia w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” podsekretarz stanu w MSW Roman Dmowski, nie oznacza to bynajmniej rezygnacji z pomysłu wprowadzenia nowych dowodów...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.

 
 

Inicjatywa „Stop Komunii Świętej na rękę!” Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi jest szeroko komentowana nie tylko w Polsce. O akcji informują także zagraniczne media, a konserwatywni internauci wyrażają aprobatę - i nierzadko zazdrość, że w Polsce skarb Eucharystii jest wciąż w tak wielkiej cenie, inaczej niż bywa to często w krajach zachodnich.

 

 

W jednym z kościołów Bawarii dwaj mężczyźni w asyście księdza symulowali ślub. Inny niemiecki kapłan zadeklarował, że jest gotów błogosławić homozwiązki i nie obawia się żadnej sankcji. Nic dziwnego, bo jego biskup miejsca zadeklarował niedawno, że popiera taki krok.

 

 

„Przestańcie chodzić do Kościoła” – taki tytuł można przeczytać na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania „Super Expressu”. Gazeta sugeruje, że wzywają do tego… polscy biskupi.

 

Kilkudziesięciu polskich lekarzy zaapelowało do Konferencji Episkopatu Polski o odejścia od Komunii na rękę. Ta promowana dziś praktyka, która ma rzekomo chronić wiernych przed zakażeniem Covid-19, jest w ich ocenie - z medycznego punktu widzenia - bardzo niebezpieczna. Gdy idzie o zdrowie, najlepiej jest przyjmować Komunię świętą do ust – i to na kolanach – przekonują medycy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.