DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Orszak Trzech Króli upamiętni setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Orszak Trzech Króli upamiętni setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę
Fot. Krzysztof Zatycki/FORUM

Hasło Orszaku „Bóg jest dla wszystkich” ma zwrócić uwagę uczestnikom, że Bóg przyszedł na świat żeby odkupić każdego człowieka – podkreślają organizatorzy. Tegoroczny Orszak ma być jedną z największych imprez upamiętniających odzyskanie niepodległości przez Polskę. W sobotę 6 stycznia Orszaki przejdą ulicami ponad 660 miejscowości w kraju i za granicą.

 

Jolanta Skwarek z Fundacji Orszak Trzech Króli powiedziała, że tegoroczne uroczystości będą nawiązywały do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak dodała, tegoroczny śpiewnik, który przygotowano w liczbie 300 tyś. egzemplarzy, zawiera 14 kolęd wraz z ich rysem historycznym. Skwarek zaznaczyła również, że w tym roku Trzej Królowie będą nie tylko przedstawicielami trzech kontynentów, ale też trzech pokoleń: młodego, które poznaje Boga, tego, które zakłada rodziny i seniorów.

 

Z kolei pomysłodawca Orszaku Piotr Giertych przypomniał historię tego dzieła. - Już w 2008 roku mieliśmy 170 uczniów, którzy wzięli udział w jasełkach. Wynajęliśmy teatr, ale on okazał się za mały. Tego samego dnia myśleliśmy co z tym zrobić. Postanowiliśmy wyjść na ulice Warszawy - powiedział.

- To olbrzymia liczba osób, które się angażują i organizują piękne Orszaki. Kilka lat temu rozpoczęły się Orszaki za granicą, organizowane w większości przez Polonię - ludzi, którzy tęsknią za polską tradycją, za jasełkami i chcą wrócić do tych pięknych chwil - zaznaczył Giertych. Wyraził również nadzieję, że kiedyś Orszak przejdzie również ulicami Betlejem.

 

Giertych przypomniał także ideę Orszaku. - Jezus Chrystus jest centrum. Idziemy do szopki, idziemy pokłonić się Chrystusowi. Druga cecha to otwartość. To impreza apolityczna, zapraszamy na nią wszystkich. Orszak to też nie manifestacja przeciwko komuś. To jest spokojne przejście, pełne zabawy. To teatr, tańce, muzyka, przepiękne barwne widowisko - podkreślił pomysłodawca.

 

Warszawski Orszak Trzech Króli w ubiegłych latach był pozdrawiany przez papieży Benedykta XVI i Franciszka. Od 3 lat w Orszaku uczestniczy także prezydent RP Andrzej Duda. 6 stycznia 2018 barwne korowody przejdą ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 za granicą.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 

 

 


DATA: 2018-01-05 01:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jedyny skuteczny i wartościowy marsz to katolicka procesja.
ponad 2 lata temu / Michał
 
idziemy na orszak trzech króli!
ponad 2 lata temu / lauki111
 
ŻAŁOSNE MIESZANIE SACRUM Z PROFANUM.... dziwny spektakl dla gawiedzi, żadne orszaki nie są na nic potrzebne.
ponad 2 lata temu / trydentina
 
Idę jak co roku!
ponad 2 lata temu / 00lea
 
Uczestniczę w Orszakach od dwóch lat i teraz pójdę po raz trzeci. Naprawdę warto!
ponad 2 lata temu / alicja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.