DZIŚ JEST:   17   SIERPNIA   2019 r.

Św. Jacka Odrowąża
Św. Klary od Krzyża
 
 
 
 

Orisa: miejsce przemocy wobec chrześcijan stało się celem pielgrzymek

Orisa: miejsce przemocy wobec chrześcijan stało się celem pielgrzymek
Arcybiskup John Barwa SVD. Screen: You Tube/Trenton Monitor

Ofiary antychrześcijańskiej przemocy z lat 2007-2008 r. w indyjskim stanie Orisa to „świadkowie autentycznej wiary, którzy przetrwali próby i prześladowania, a dziś inspirują wielu ludzi w Indiach i za granicą” – powiedział tamtejszy arcybiskup John Barwa.

 

Hierarcha podkreślił, że dystrykt Kandhamal, który był widownią cierpienia wyznawców Chrystusa, stał się „miejscem pielgrzymkowym, gdzie można usłyszeć świadectwa ocalałych, a następnie dzielić się solidarnością z ofiarami – ludźmi biednymi materialnie, ale silnymi i bogatymi duchowo”.

 

Niedawno Kandhamal odwiedziło między innymi 45 kobiet reprezentujących 14 regionów Indii, zaproszonych przez episkopat tego kraju. Goście uczestniczyli w spotkaniu poświęconym roli kobiet w tworzeniu rodziny. Na czele delegacji stał przewodniczący komisji episkopatu Indii ds. kobiet. – Odwiedziliśmy ziemię męczenników, mamy bogate doświadczenie wiary, które musimy głosić – powiedział biskup Jacob Mar Barnabas. – Ci ludzie potrzebują naszej solidarności. Dzieliliśmy z nimi ich ból i cierpienie za wiarę w Jezusa. Mieli oni udział w Jego krzyżu. My również jesteśmy wezwani, aby tak jak oni głosić, że Chrystus jest Panem. Ich doświadczenie może być bardzo ważne zwłaszcza dla indyjskiej młodzieży – podkreślił.

 

Hierarcha dodał, że wobec tych braci i sióstr, którzy wykazali tyle odwagi w obronie wiary, nie można pozostawać tylko widzami. – Trzeba się angażować jako jedna społeczność w cały proces odbudowy. Dopiero wtedy nasza wizyta będzie owocna. To jest zadanie dla całego Kościoła w Indiach – dodał biskup Jacob Mar Barnabas.

Na fali masowej przemocy w dystrykcie Kandhamal w 2008 r. około stu chrześcijan zostało zabitych przez zmilitaryzowanych ekstremistów hinduistycznych, 600 chrześcijańskich wsi zrównano z ziemią, 5 6  tys. domów splądrowano, 295 kościołów i innych miejsc kultu zniszczono razem z 13 szkołami i domami dla trędowatych. Ok. 56 tysięcy tamtejszych wyznawców Chrystusa musiało uciekać w obawie o własne życie, stając się uchodźcami. Prześladowcy mówili im, że warunkiem ich pozostania w Kandhamal jest przejście na hinduizm.

 

Źródło: KAI/RV

RoM

 

 

 


DATA: 2017-10-16 18:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak mi się nasunęło na myśl. Zniszczono 600 wsi i "tylko" 100 zabitych jak to niewiele w porównaniu do mordów na Wołyniu.Miejscowi ziemię po spalonych wioskach nazywają "proklataja ziemia"
ponad 1 rok temu / pamiętajcie o męczennikach z Wołynia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.