DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

Organizacje filmowców bronią Magdaleny Sroki. Dyrektor PISF tłumaczy się w „Wyborczej”

Organizacje filmowców bronią Magdaleny Sroki. Dyrektor PISF tłumaczy się w „Wyborczej”
Magdalena Sroka. FOT.Krystian Maj/FORUM

Magdalena Sroka, odwołana niedawno przez ministra kultury z funkcji dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, udzieliła „Gazecie Wyborczej” wywiadu, w którym broni swojej osoby i zarzuca wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu chęć zamienienia jej osoby na kogoś bardziej podatnego na „pozamerytoryczne kompromisy”. W obronie Sroki stanęła także część środowisk filmowych.

 

List w sprawie Sroki do ministra Glińskiego wystosowało kilka organizacji zrzeszających producentów filmów. W sumie podpisało się pod nim 427 osób. Uważają oni, że odwołanie dyrektor PISF było bezprawne i nie istnieją ku temu przesłanki.

 

Sygnatariusze pisma w obronie Magdaleny Sroki uważają, że decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego „stanowi istotne naruszenie prawa, zaś potraktowanie tak fundamentalnego stanowiska Rady PISF jako zwykłej opinii, wskazuje na lekceważenie ustawy o kinematografii jako obowiązującego aktu prawnego”. Zdaniem autorów listu polskie kino pod kierownictwem Sroki „odnosi liczne sukcesy za granicą, a stale rosnąca liczba widzów na polskich filmach plasuje Polskę w czołówce krajów europejskich”.

 

Ich bezkrytyczna opinia o stanie polskiej kinematografii łączy się z przypomnieniem, że PISF „nie jest instytucją finansowaną z budżetu, lecz ze środków prywatnych uczestników rynku audiowizualnego”, dlatego też nie należy pomijać jednomyślnego zdania Rady PISF. Sygnatariusze listu straszą ponadto negatywnymi konsekwencjami dla wizerunku polski za granicą po odwołaniu Sroki.

 

Zdaniem autorów listu, wizerunkowe szkody okażą się dla Polski gorsze nawet niż list napisany do Christophera J. Dodda, prezesa Stowarzyszenia Amerykańskich Producentów Filmowych, a podpisany przez Magdalenę Srokę. To on miał być, zgodnie ze stanowiskiem MKiDN, powodem odwołania dyrektor PISF.

 

Pismo jednej z pracownic PISF, zgodnie z doniesieniami mediów, dotyczyło zgody na wykorzystanie w materiałach reklamowych zdjęć z ceremonii oskarowych z udziałem Andrzeja Wajdy i Pawła Pawlikowskiego. Miał zostać napisany fatalną i niezrozumiałą dla adresatów angielszczyzną. Zawarto tam ponadto aluzje świadczące o panowaniu w Polsce cenzury. „Sroka przyznała, że pod listem jest jej podpis i że ponosi odpowiedzialność za jego treść i fakt doręczenia go do adresata” – donosi rfm24.pl. Była dyrektor PISF tłumaczyła jednak, że pismo było skierowane do senatora, który rychło otrzymał przeprosiny oraz informację, że treść listu nie jest oficjalnym stanowiskiem Instytutu.

 

Tymczasem Magdalena Sroka w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” twierdziła, że jej odwołanie nie ma mocy prawnej, gdyż jest oświadczeniem, a nie formalnym odwołaniem, zaś list do USA to wynik „skomplikowanej sekwencji zdarzeń, błędów i pomyłek”. Serwis wPolityce.pl zauważa jednak, że odwołana dyrektor PISF nawet podpisanego listu… nie przeczytała.

 

Od razu, gdy tylko zapoznałam się z treścią wysłanego listu, osobiście przeprosiłam senatora Dodda za zaistniałą sytuację – powiedziała „Wyborczej”.

 

Magdalena Sroka przechodzi jednocześnie do ofensywy twierdząc, że chodzi o zwykłą decyzję kadrową – wymianę kogoś, kto jest niezależny i nie daje przestrzeni do pozamerytorycznych kompromisów, na kogoś, kto być może takiej przestrzeni ma więcej. Odwołana dyrektor PISF radzi teraz „bronić niezależności” instytucji. Łączy jednocześnie potencjalne kłopoty polskiej kinematografii z pełnieniem funkcji kierowniczej w Instytucie przez kogoś innego.

 

Jeśli dyrektorem zostanie ktoś, kto będzie miał za zadanie wydawać pieniądze na jedynie właściwe filmy, a eksperci nie będą mieli o kinie pojęcia, to system rozwoju kina, z którego dziś tak jesteśmy dumni, stanie się przeszłością – powiedziała.

 

Sroka kierowała Polskim Instytutem Sztuki Filmowej od 3 października 2015 roku. Jej kadencja kończy się w roku 2020. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim, a do pracy wrócić ma 16 października – donosi rmf24.pl.

 

 

Źródło: rmf24.pl / wpolityce.pl / wyborcza.pl

MWł

 

 


DATA: 2017-10-12 11:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Odwołanie jest słuszne choć spóźnione.Ta kobieta promowała filmy wyłącznie poprawne politycznie czyli genderowskie - eliminowała filmy patriotyczne i narodowe zresztą świetne reżysersko. Gratuluję Glińskiemu !
8 miesięcy temu / Wołynianka
 
Piszę o urzędniku Sroce...
8 miesięcy temu / DNA
 
@DNA: piszesz o Glińskim, który tą decyzją złamał prawo? :-)
8 miesięcy temu / Stormer
 
Im bardziej urzędnik niekompetentny, tym bardziej go bronią. Typowe interesy grupowe.
8 miesięcy temu / DNA
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.