DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Organizacja Eriki Steinbach przeciw polskim roszczeniom reparacyjnym. „To celowa prowokacja”

Organizacja Eriki Steinbach przeciw polskim roszczeniom reparacyjnym. „To celowa prowokacja”
Następca Eriki Steinbach na stanowisku prezydent Związku Wypędzonych Bernd Fabritius. Foto: Gerd Seidel / , via Wikimedia Commons

Niemiecki Związek Wypędzonych, znany w Polsce głównie za sprawą swojego dawnego lidera Eriki Steinbach oraz wieloletniego kontestowania granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej, zabrał głos w sprawie ewentualnych polskich roszczeń reparacyjnych pod adresem RFN. Przewodniczący BdV nazwał działania PiS „celową prowokacją”.

 

Bernd Fabritius twierdzi, że zaistnienie w debacie publicznej wątku polskich roszczeń pod adresem Republiki Federalnej Niemiec to prowokacja „wrzucona” w trakcie gorącej fazy kampanii wyborczej za naszą zachodnią granicą. Ponadto, zdaniem szefa BdV, odszkodowania dla Polski pozbawione są prawnej oraz moralnej legitymacji.

 

Niemiecka organizacja pochwaliła stonowane reakcje władz RFN i oceniła je jako „mądre i spokojne”, chociaż jak dotąd oficjalnie temat nie zaistniał w polsko-niemieckich relacjach dyplomatycznych.

 

Jednocześnie Związek Wypędzonych przeszedł do swego rodzaju ofensywy grając kartą niemieckiej mniejszości narodowej w Polsce i wezwał PiS do wypełnienia zobowiązania wspierania mieszkających w naszym kraju przedstawicieli mniejszości niemieckiej, sugerując tym samym, że strona polska nie wypełnia zobowiązań.

 

Bund der Vertriebenen skupia Niemców wysiedlonych z Europy Wschodniej po roku 1945 oraz tych, którzy sami wyjechali z miejsc wcześniejszego zamieszkania. Są w niej więc osoby urodzone na terenach należących do Polski, Czech i Rosji oraz tzw. „późni przesiedleńcy”. W sumie do Związku należy 2 miliony osób (status wypędzonych ma jednak znacznie więcej Niemców). Na 50. rocznicy powstania Związku przemawiała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

 

Organizacja długo nie uznawała polsko-niemieckiej granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej, a wśród kontrowersji związanych z BdV wymienia się również nazistowską przeszłość wielu z prominentnych działaczy Związku w okresie tuż po jego powstaniu. Polacy najbardziej obawiają się roszczeń materialnych kierowanych pod adresem obywateli Rzeczypospolitej. Tym zagadnieniem zajmuje się jednak głównie inna organizacja – Powiernictwo Pruskie. Ma ona jednak związki personalne z BdV.

 


Źródło: rmf24.pl

MWł
  


DATA: 2017-09-10 20:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niemiec nie będzie nas uczył, co ma moralną podstawę.
9 miesięcy temu / aaa
 
kazdy kanclerz zjawia sie u tych parazytow przesiedlencow i bije punkty do wyborow popijajac z nimi piwo z kufli. Czesc z nich zapomina o obietnicach skladanych, a inni wykonuje je po cichu i tak jest rowniez ze zdobyciem ziem ktore utracili. Po cichu od dziesiecioleci pracuja nad tym ,naszym kosztem i naszymi pieniedzmi, by odzyskac je z powrotem.Dlatego sa te miasta na ziemiach zachodnich bardziej odnowione jak na wschodnich, drogi i autostrady sa dobrze rozwiniete rowniez tylko z tej czesci.Wojna na razie odchodzi na bok na kilka lat, ale juz podstawianie nastepnych dokumentow do podpisu, by sie calkowicie zrzec suwerennosci, narodowosci, polskosci i stworzyc unijne regiony nad ktorymi bedzie czuwal niemiecki gubernator jest jak najbardziej mozliwe i przed tym musimy sie dobrze strzec.
9 miesięcy temu / adam
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.