DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 24  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jacek Hoga

Oręż prawdziwie polski


Król Bolesław Chrobry otrzymał z rąk cesarza kopię włóczni świętego Maurycego – symbolu niezależnej władzy. Stała się ona swoistą zapowiedzią sposobu odnoszenia zwycięstw przez wojska Królestwa Korony Polskiej. Do dziś klasycznym obrazem polskiego żołnierza jest jeździec z lancą.

Pierwszą zasadą walki jest przeżyć. W tym celu należy przeciwnika jak najszybciej unieszkodliwić, w jak najmniejszym stopniu narażając samego siebie. Najlepszą metodą wprowadzenia tej zasady w życie jest walka na odległość na jeden z dwóch sposobów: albo używając pocisków rażących na odległość, albo dającej duży zasięg broni białej. Jednak pociskiem łatwo chybić celu, a do tego ma się ich zawsze mniej niż potrzeba. Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest więc broń drzewcowa. Cokolwiek bowiem dzieje się w trakcie walki włócznią, dzieje się na jej drugim końcu.

Od czasów starożytnych jedną z najchętniej wybieranych broni do walki w szyku były różne rodzaje włóczni. Pośród Greków szyk włóczników – hoplitów uchodził za szczyt rozwoju rodzimej sztuki wojowania. Legiony rzymskie pod koniec swego istnienia również składały się z żołnierzy uzbrojonych we włócznie – lancea. Nazwa ta weszła do użytku we wszystkich chyba kulturach Europy Zachodniej. Jednymi z pierwszych konnych włóczników, jacy pojawili się w Europie, byli Sarmaci i Partowie. To pod ich wpływem w wojskach Cesarstwa Rzymskiego pojawiła się jazda ciężkozbrojna – katafrakci. Tak rozpoczęła się dominacja jazdy na polu bitewnym, trwająca na równinach środkowej Europy aż do zmierzchu husarii.

Niech jeno sarmackiego obaczą junaka z kopiją, Będzie mąż, jeśli kto mu pojźrzy śmiele w oczy
Włócznia – lancą zwana przez średniowiecznych kronikarzy – choć nie zmieniła swej funkcji, przez wieki zmieniała swoją konstrukcję. Zmieniały się kształty grotu i długość drzewca. Z czasem doszło do głębszych zmian poprzez bardziej wyrafinowaną budowę. Dla lepszej kontroli prowadzenia grotu w cel zaczęto dodawać przeciwwagę w okolicach tylca. Włócznia taka przestała być bronią uniwersalną i powoli przekształciła się w typową kopię rycerską...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Prezydent Donald Trump powiedział w środę, że cła na samochody przywożone z Europy są czymś o czym „z pewnością myślimy”. Departament Handlu ma sprawdzić, czy importowane pojazdy i części stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

 
 

Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że strona polska liczy na słowa przeprosin za wypowiedź Israela Katza, mówiącego o antysemityzmie Polaków „wyssanym z mlekiem matki”. Wiceszef MSZ uważa, że izraelscy politycy powinni złożyć stosowne deklaracje jeszcze przez wyborami w tym kraju.

 

Juan Jose Aguirre, biskup pracujący niemal czterdzieści lat w Republice Środkowoafrykańskiej podzielił się swoimi przemyśleniami na temat kryzysu trawiącego obecny Kościół. Wymienił trzy powody takiego stanu rzeczy. Jednym z nich jest przyjmowanie do seminariów homoseksualistów w latach ’70 XX wieku.

 

Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).

 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie burmistrza Hajnówki i tym samym uchylił ostatecznie wydany przez niego zakaz przeprowadzenia IV Marszu Żołnierzy Wyklętych. Impreza odbędzie się 23 lutego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.