4 grudnia 2015

Wojna z terroryzmem prowadzona zgodnie z prawem międzynarodowym we współpracy z NZ, to najważniejsze przyszłoroczne wyzwanie dla Rosji – zapowiedział w swoim dorocznym orędziu przed Zgromadzeniem Federalnym prezydent Rosji Władimir Putin.


Walka Rosji z islamistami właściwie zdominowała coroczne przemówienie prezydenta wygłoszone do narodu. Prezydent nie omieszkał potępić Turcji z powodu zestrzelenia rosyjskiego odrzutowca. Kremlowski lider dotknął także sprawy aneksji Krymu. Putin zaznaczył, że „Rosja od dawna wiedzie prym w walce z terroryzmem. To jest walka o wolność, prawdę i sprawiedliwość, życie ludzi i przyszłość  całej cywilizacji.” Dodał, że zagrożenie terrorystyczne narasta. Do niedawna stabilne i w miarę dobrze sytuowane  kraje Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej takie, jak: Irak, Libia czy Syria zamieniły się w strefę  chaosu i anarchii, stanowiąc zagrożenie dla całego świata.

Wesprzyj nas już teraz!

Musimy odłożyć na bok wszystkie nasze konflikty i różnice zdań, aby stworzyć jedną potężną siłę antyterrorystyczną, która będzie działać na podstawie prawa międzynarodowego i pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych – zaznaczył.

Odnosząc się do zestrzelenia rosyjskiego samolotu przez tureckie myśliwce, Putin mówił, że „nie wie, dlaczego Turcja to zrobiła.” Jego zdaniem „wszelkie spory można było rozwiązać w inny sposób.” – Zapewne tylko Allah wie, dlaczego to zrobili. Allah postanowił ich także ukarać, odbierając rozum – komentował.

Prezydent wykluczył prowadzenie wojskowej akcji odwetowej wobec Ankary, ale dał do zrozumienia, że „zbrodnia wojenna” zostanie „ukarana w inny sposób,” głównie poprzez pewne ograniczenia ekonomiczne. Rosja dostarcza Turcji gaz, pokrywając aż dwie trzecie całkowitego zapotrzebowania energetycznego mieszkańców tego kraju.

Kremlowski lider nie ukrywał przed słuchaczami, że ekonomiczna sytuacja Rosji jest bardzo trudna, ale „nie krytyczna.” Prezydent zalecił wszystkim, by oswoili się z myślą, iż ceny ropy nie wzrosną szybko, a sankcje zachodnie jeszcze przez jakiś czas nie zostaną zniesione.

Putin – w celu wzmocnienia rodzimej gospodarki – obiecał podjąć działania na rzecz budowy zaufania między rządem i biznesem poprzez poprawienie  warunków prowadzenia działalności gospodarczej w kraju.

Prezydent wspomniał także o Krymie, tłumacząc, że Moskwa poprzez włączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej, de facto potwierdziła status silnego państwa. Państwa „nawiązującego do 1000-letniej historii i wielkich tradycji narodu konsolidowanego przez wspólne wartości i cele.”

Putin wezwał mieszkańców Rosji do „jedności i wspólnej pracy” na rzecz wzmocnienia kraju m.in. poprzez rozwijanie rodzimej produkcji żywnościowej, by Rosja stała się nie tylko samowystarczalna, ale była w stanie także eksportować żywność dobrej jakości. Prezydent chce rozwijać tzw. Szlak Północny – konkurencyjny wobec nowego Jedwabnego Szlaku Chin – który będzie łączył Daleki Wschód z Europą. Moskwa zamierza znacznie więcej inwestować na Dalekim Wschodzie i przekazywać za darmo ziemię rosyjskim obywatelom. Warto wspomnieć, że w tej części Rosji niezwykle szybko przybywa osadników chińskich.

Źródło: yahoo.com., mashable.com., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram