DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Orędzie Prezydenta o przyjęciu przysięgi sędziów TK: „Aby zakończyć niepotrzebne waśnie”

Orędzie Prezydenta o przyjęciu przysięgi sędziów TK: „Aby zakończyć niepotrzebne waśnie”
fot. Krystian Maj / Forum

Prezydent Andrzej Duda w specjalnym orędziu dotyczącym sporu wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego podtrzymał swoje dotychczasowe przekonanie o słuszności działań obecnego Sejmu. Zapowiedział również powołanie przy Narodowej Radzie Rozwoju zespołu, którego celem będzie wypracowanie takich zasad wyboru sędziów TK, aby w przyszłości uniknąć podobnych waśni.

 

- Polacy oczekują od polityków pracy na rzecz dobra wspólnego i rozwoju państwa, nie zaś kłótni i awantur – powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartkowym orędziu na temat zaprzysiężenia nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, dodając, iż podjął taką decyzję w przekonaniu o jej zgodności z interesem państwa.

 

- Aby zakończyć niepotrzebne waśnie podważające autorytet najważniejszych instytucji państwa polskiego, stojąc na straży konstytucji i ciągłości władzy państwowej postanowiłem odebrać przysięgę od sędziów wybranych wczoraj – powiedział Prezydent. - Kierowałem się przy tym wolą nowo wyłonionego Sejmu, w którym Polacy pokładają tak ogromną nadzieję na naprawę Rzeczypospolitej – dodał.

 

Andrzej Duda podkreślił przy tym, iż przychyla się do opinii obecnego prezesa TK, prof. Andrzeja Rzeplińskiego, o potrzebie debaty nad zmianami obecnych procedur. Dlatego W ramach Narodowej Rady Rozwoju Prezydent zamierza powołać zespół mający wypracować zasad wyboru sędziów oraz funkcjonowania Trybunału po to, „by w przyszłości nie pojawiły się żadne wątpliwości co do jego bezstronności”. Do dialogu na temat zmian mają być zaproszeni przedstawiciele wszystkich partii politycznych, byli sędziowie TK, eksperci od prawa konstytucyjnego oraz inne zainteresowane osoby.

 

Prezydent Duda dwukrotnie odniósł się do swojego ślubowania w Pałacu Wilanowskim, twierdząc przy tym, iż Sejm poprzedniej kadencji nie przychylił się do jego prośby o zgodne działanie na rzecz dobra państwa i dokonał „wadliwego prawnie” wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego – „naruszając tym samym również dobry obyczaj polityczny”.

 

Duda przypomniał, iż ślubował służbę społeczeństwu kosztem osobistych celów, a obecną decyzję o przyjęciu przysięgi od nowo wybranych sędziów miał podjąć „w imię dobra wspólnego” oraz „w imię budowy sprawiedliwego i uczciwego państwa”. Prezydent nie odniósł się bezpośrednio do kontrowersji, jakie wzbudził w komentatorach sposób procedowania wyboru sędziów przez PiS.

 

 

Źródło: Facebook / Andrzej Duda

FO
DATA: 2015-12-04 08:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

[..] powiedział Witold Waszczykowski w wywiadzie dla rosyjskiego serwisu Gazeta.ru.Szef polskiego MSZ jest jednak jednocześnie przekonany, że legalny prezydent Syrii Baszar al-Asad nie powinien rządzić krajem:"Szczerze mówiąc, nie znamy celów Rosji w Syrii, nie są ne dla nas jasne. Prawdopodobnie chodzi o to, że Rosja próbuje obronić prezydenta Asada, ale wiemy i widzimy, że Asad jest dla Syrii problemem. I obrona Asada to nie jest droga, którą można rozwiązać kryzys w Syrii" - przekonuje szef polskiej dyplomacji.W dalszej części wywiadu Waszczykowski odnosi się ponownie do konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Ukrainę nazywa "ofiarą", zaś Rosję "agresorem" we wspomnianym konflikcie. Według niego, oznacza to, że Polska jako państwo graniczące z obydwoma krajami powinna brać udział w uregulowaniu sytuacji." Duda, Macierewicz, Waszczykowski nadal prowadzą politykę proukraińską i antypolską. ANTYCHRZEŚCIJAŃSKĄ.
ponad 4 lata temu / PiS w imieniu Polski prowadzi politykę zagraniczną państwa Izrael
 
Są 3 newralgiczne sprawy: Ustawa 1066, rozbrojenie resztek narodu, 65 mld roszczenia żydowskie.
ponad 4 lata temu / Gula
 
Wielu słów Brauna nie traktowało serio. Czas najwyższy przejrzeć na oczy.
ponad 4 lata temu / Alka
 
jeszcze jedna myśl mnie zaczęła nurtować: czy czasem krzyk, klangor i ruchawka związana z TK nie jest przykrywką czegoś bardzo niebezpiecznego dla Polaków? coś to dziwnie śmierdzi c.d. Umowy Magdalenkowej i nie tylko; weszło to tylko na wyższy stopień wtajemniczenia (jak u Masonerii? - jako porównanie organizacyjne)(?!) musimy chyba wręcz śledzić, co uchwala Sejm, Senat i Prezydent (na szczęście to już się dzieje - wystarczy czytać wpisy pod tekstem redakcji - są osoby podające "ciekawe" informacje; i wyglądają na prawdziwe i sprawdzone (żadnych przykładów, proszę czytać wpisy);
ponad 4 lata temu / JARO
 
@x: może już coś wiedzą na temat "drugiego majdanu"? Albo "drugiego Smoleńska"? Próbując zrzucić gniazdo szerszeni można ponieść śmierć wskutek serii silnych użądleń. Ku radości prowincjonalnych wiecznych malkontentów (tutaj akurat piszę nie o Tobie :)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Jeśli niektórzy twierdzą, że ok. 6 tys samobójstw rocznie, kilka milionów ludzi, w tym dzieci,poniżej granicy ubóstwa, olbrzymie defraudacje, olbrzymie zadłużanie państwa, terror medialny i terror władzy, plucie w twarz przez różne władze ( liczba mnoga)ludziom w twarz, całkowita anarchia, rozkład państwa, masowe wygnania Polaków itd. to nie okupacja,to chyba sam stoi po stronie złoczyńców, albo jest totalnym ignorantem. Poza tym nie trzeba być wybranym przez cały naród, żeby służyć narodowi.
ponad 4 lata temu / antysystemowiec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.