DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 

Ordynariusz diecezji Ciudad del Este został usunięty ze stanowiska

Ordynariusz diecezji Ciudad del Este został usunięty ze stanowiska
fot. mrpronto/freeimages.com

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało w czwartek , że papież Franciszek podjął decyzję o zwolnieniu z dotychczasowych obowiązków biskupa Rogelio Ricardo Livieresa Plano. Administratorem apostolskim diecezji Ciudad del Este został biskup Ricardo Jorge Valenzuela Ríos.

 

Oficjalny komunikat Stolicy Apostolskiej odnosząc się do przyczyn tej decyzji wskazuje na „dobro i jedność Kościoła w Ciudad del Este” i kwestię „jedności biskupów w Paragwaju”. Ten drugi aspekt podkreślają amerykańscy komentatorzy. „Livieres został biskupem drugiego co do wielkości miasta Paragwaju w 2004 roku i natychmiast zaniepokoił bardziej progresywnych paragwajskich biskupów otwierając własne seminarium, które prezentowało linie bardziej ortodoksyjną od seminarium w stolicy – Asuncion. Biskupi w tym kraju znani się z progresywnej orientacji, teologia wyzwolenia padła w Paragwaju na podatny grunt” – czytamy na łamach ABC News.

 

Jak zauważają zagraniczne agencje prasowe, relacje między ordynariuszem Ciudad del Este i innymi biskupami znacząco pogorszyły się kiedy biskup Livieres oskarżył ówczesnego arcybiskupa Asuncion o homoseksualizm. Ks. Federico Lombardi wyjaśniał, że decyzja Watykanu w sprawie paragwajskiego biskupa w znacznej mierze wiązała się właśnie z konfliktem w tamtejszym episkopacie. Sprawa ks. Carlosa Urrutigoity – Argentyńczyka oskarżonego o molestowanie seksualne, inkardynowanego do diecezji mimo negatywnej opinii amerykańskich przełożonych – „nie zajmowała centralnej pozycji, choć była dyskutowana”.

 

Biskup Livieres, wbrew ostrzeżeniom biskupa Scranton, Joseph Martino, nie tylko przyjął ks. Urrutigoity – nominował go także wikariuszem generalnym. Duchowny był w Stanach Zjednoczonych oskarżany o molestowanie seksualne uczniów prywatnej szkoły oraz seminarzystów. Ze stanowiska wikariusza generalnego ks. Urrutigoity został usunięty w lipcu.

 

Jak czytamy na blogu „Rorate Caeli”, o ile decyzję Watykanu można zrozumieć biorąc pod uwagę sprawę ks. Urrutigoity, zastanawia z kolei postawa przybierana przez Stolicę Apostolską wobec kard. Godfrieda Danneelsa, emerytowanego metropolity Mechelen-Brukseli. W czasie, w którym sprawował rządy w archidiecezji, doszło do serii przerażających nadużyć seksualnych ze strony duchownych. Przypadki molestowania seksualnego nieletnich były przez niego tuszowane, udokumentowano zwłaszcza postawę hierarchy wobec zarzutów stawianych jednemu spośród protegowanych przez niego duchownych.

 

Kardynał Daneels przyciągnął także uwagę udzielając publicznego poparcia projektowi homoseksualnych „małżeństw”. Kiedy we Francji trwały protesty, hierarcha twierdził, że „dopóki to (związki „małżeńskie” osób tej samej płci) legalne, są ważnie unormowane przez prawo, Kościół nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia”. Tymczasem kard. Daneels został... zaproszony do udziału w zbliżającej się nadzwyczajnej sesji synodu biskupów poświęconej rodzinie.

 

Przeczytaj także: Watykan zajmie się sprawą ks. Urrutigoity.

 

 

Źródło: ABC News, catholicherald.co.uk

mat


DATA: 2014-09-26 12:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ale się boją tych sodomitów.
ponad 4 lata temu / Antyadolf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "25654"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.