DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Ordynariusz Denver: nie można być katolikiem, popierając aborcję czy eutanazję

Ordynariusz Denver: nie można być katolikiem, popierając aborcję czy eutanazję
Msza święta w katedrze w Denver. Fot. Twitter / Sensus Fidelium

Arcybiskup Samuel J. Aquila z Denver w liście skierowanym do wiernych przypomniał, że nie mogą przymykać oczu na zło i nie jest możliwe, by katolik popierał tak zwane aborcję i eutanazję czy też nienaturalne współżycie płciowe.

 

 

Hierarcha postanowił zabrać głos w związku ze zbliżającymi się wyborami w Stanach Zjednoczonych. Podkreślił w liście z 25 września, że od rezultatu głosowania zależy wolność religijna w kraju.

 

Arcybiskup zaznaczył, że w kraju pojawia się niepokojący trend wyśmiewania i ubliżania katolikom. „W trosce o nasz Kościół i społeczeństwo musimy odpowiedzieć na nie, broniąc prawa do wolności religijnej, zarówno podczas głosowania, jak i poprzez własne osobiste świadectwo” – podkreślił.

Duchowny napisał, że „ataki na katolików przesunęły się z dziewiętnastowiecznej dyskryminacji i argumentacji, iż nie możemy być lojalnymi obywatelami, do niedawnych twierdzeń, że katolicy oceniają i nienawidzą kobiety oraz mniejszości seksualne”.

 

Celem ataków jest ośmieszenie, zawstydzenie i odsunięcie na bok wiernych Kościoła w społeczeństwie, by zwiększyć wpływ tych, którzy nie akceptują Bożego planu dla ludzkiej natury.

„W ostatnich latach ataki na Kościół w USA przybrały na sile, przechodząc od krytykowania go w mediach i internecie do etykietowania katolików jako dyskryminujących w różnych posługach, jak w ośrodkach adopcyjnych czy opiece zdrowotnej. W ciągu ostatnich kilku miesięcy przerodziło się to nawet w fizyczną przemoc wobec naszych symboli, budynków kościelnych i ludzi” – dodał duchowny.

Kapłan tłumaczy, że Amerykańscy Założyciele uznali, iż system władzy w kraju miał się opierać na ludziach cnotliwych. „John Adams odniósł się do potrzeby cnoty bezpośrednio w liście z 1798 roku skierowanym do oficerów milicji w Massachusetts, pisząc: Nasza konstytucja została stworzona tylko dla ludzi moralnych i religijnych”. Również Abraham Lincoln podkreślił, iż samorządne społeczeństwo rozwija się lub rozpada w oparciu o cnotliwość jego mieszkańców.

 

Arcybiskup wskazał, że w obliczu nadchodzących wyborów prezydenckich katolicy powinni zadać sobie pytania: „Kto będzie chronił ludzkie życie na każdym etapie? Kto będzie chronił naturalne małżeństwo i rodzinę? I wreszcie, kto będzie bronił wolności religijnej, sumienia i prawa ludzi do życia zgodnie z wiarą w każdej sferze społeczeństwa?”.

 

„Społeczeństwo, które nie ma wspólnej wiary w Boga, a zatem w tożsamość każdego człowieka jako Jego ukochanego syna lub córki, stanie się mniej ludzkie i mniej tolerancyjne. Gdy nie ma Boga, coś lub ktoś staje się bogiem, który wypełnia pustkę, co prowadzi do tragedii i ostatecznego upadku społeczeństwa” – ostrzegł.

 

Hierarcha napisał, że nadszedł czas, aby stanąć w obronie pełnej wiary katolickiej. Apeluje, by zapoznać się ze stanowiskiem każdego kandydata w sprawach życia, rodziny i wolności religijnej.

„Nie można być katolikiem o dobrej reputacji i popierać aborcję lub wspomagane samobójstwo, promować nienaturalną seksualność lub próbować wypychać ludzi wiary ze sfery publicznej” – ostrzegał.

 

„Im dalej oddalimy się od cnotliwego i moralnego życia, tym bardziej prawdopodobne jest, iż staniemy się jak Grecja lub Rzym kiedy upadły, albo jak dzisiejsza Wenezuela” – dodał.

Hierarcha apelował, by każdy katolik zapoznał się z programem wyborczym kandydatów w tych kluczowych kwestiach.

 

„Na początku XX wieku katolicy pracowali nad rozwojem własnego systemu szkolnego, zakładaniem szpitali i prowadzeniem firm zgodnie z naszą wiarą. Służyliśmy i nadal służymy ubogim i bezdomnym z miłością Chrystusa, szczególnie widoczną w dziele katolickich organizacji charytatywnych. W ten sposób chroniliśmy i rozwijaliśmy naszą wiarę przez ostatnie 100 lat, ale kultura anihilacji, która stara się uciszyć szczerze wyznawane przekonania jednostek, nie będzie tolerować obecności tych jednostek napędzanych wiarą, jeśli pozwolimy jej zdobyć wystarczający pęd. Nie możemy przyjąć mentalności: inni mogą tak postępować, ale my tego nie zrobimy. Moralność społeczeństwa będzie miała na nas wpływ i nie możemy przymykać oczu na zło” – czytamy w liście do wiernych.

 

„Jeśli chcemy, aby nasz kraj kwitł, to z miłości do naszych współobywateli i przyszłych pokoleń katolicy muszą zdecydowanie opowiadać się za koniecznością swobody religijnej i odpowiednio głosować” – puentuje arcybiskup.

 

Przesłanie arcybiskupa Aquili wpisuje się w komunikat biskupa Josepha Stricklanda z Teksasu, który 5 września napisał na Twitterze, że mocno popiera kazanie o. Jamesa Altmana. Zakonnik wyjaśnił: „nie możesz być katolikiem i Demokratą jednocześnie”. Podkreślił, iż polityka Partii Demokratycznej jest sprzeczna z nauczaniem katolickim, ponieważ partia popiera aborcję, pseudomałżeństwa homoseksualne, adopcję dzieci przez sodomitów, zapłodnienie in vitro i badania z użyciem tkanek płodowych.

 

 

Źródło: cnsnews.com, denvercatholic.org

AS

 

 

 

 


DATA: 2020-10-01 06:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Marek @sp Samo pobranie tkanki do badań nie jest niczym złym jeżeli pobierze się po śmierci danej osoby lub na żywca jak np. pobiera się krew. Co innego jak robią to przez zabicie. Nie trzeba zabijać, aby pozyskać tkankę do badań.
23 dni temu / trooper
 
@Czytelnik prosiłem już o nazwę pseudonimu. Co chcesz ludzi zmuszać do robienia dzieci? Tak bardzo ciszy cię "hodowanie" i rozmnażanie ludzi jak zwierzęta?
24 dni temu / Czytelnik
 
co mam odpowiedzieć ateiście który powiedział cyt" Albo każde życie ludzkie jest święte, albo żadne. Nie da się traktować poważnie ludzi, którzy święcą czołgi i karabiny w celu zabijania dorosłych ludzi i to nie w obronie koniecznej, a na drugim końcu świata, i jednocześnie trzęsą się nad zarodkami." pytam poważnie
24 dni temu / werty
 
Sprawa jak najbardziej oczywista. Podobnie jak katolik nie może być komunistą, ani innej maści lewakiem. Natomiast nie rozumiem jak można pogodzić wiarę w Boga z głosowaniem na SLD, PO, Nowoczesną, Wiosnę etc. obym nie musiał dopisać PiS?
24 dni temu / Raróg
 
@racjonalista: Ci, którzy dokonali tej zbrodni, uznają, że to niewyobrażalne zło, żałują i pokutują, mogą zostać w Kościele. Chrystus ich przygarnia do swojego miłosiernego serca. Z kolei ci, którzy popierają aborcję, uważają, że to nic takiego albo, że to wprawdzcie ciężki wybór, ale kobieta może się na to zdecydować, bo ma do tego prawo, powinni opuścić Kościół, bo nie są katolikami.
24 dni temu / M.
 
Jedna, zwyczajna i oczywista jeszcze 50 lat temu wypowiedź a tyle radości! Dobre i to :-
24 dni temu / morgen stern
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.