DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 

Ordo Iuris walczy z cenzurą w Internecie. Będzie proces przeciwko Google

Ordo Iuris walczy z cenzurą w Internecie. Będzie proces przeciwko Google
fot. pixabay

Prawnicy Instytutu Ordo Iuris w imieniu Pawła Lisickiego złożyli pozew przeciwko firmie Google. Powodem jest określenie programów prowadzonych przez dziennikarza jako, rzekomo, szerzących „mowę nienawiści”. Kanał telewizji wSensie.tv, gdzie ukazały się audycje został wcześniej zablokowany przez platformę YouTube. To jeden z wielu przypadków cenzurowania przez administrację portali społecznościowych treści katolickich i konserwatywnych.

PETYCJA PRZECIWKO CENZURZE W INTERNECIE

Do usunięcia dwóch odcinków programu „Wierzę” Pawła Lisickiego i Marka Miśko doszło w sierpniu tego roku. W audycjach prezentowane było nauczanie Kościoła na temat ideologii ruchu LGBT. Według administracji portalu, nagrania miały szerzyć „mowę nienawiści”. Kanał wSensie.tv został zablokowany, początkowo, na trzy miesiące. Możliwość dalszych publikacji przywrócono po interwencji Ordo Iuris. Z treści decyzji YouTube dotyczącej wSensie.tv nie wynikało, czy na platformie nie wolno w ogóle prezentować nauczania Kościoła czy przyczyną blokowania programów była ich treść lub tytuł.

Prawnicy Instytutu skierowali do firmy Google wezwanie przedprocesowe, w którym domagali się przeprosin wobec autorów programu. W związku z brakiem reakcji ze strony kierownictwa portalu Google wytoczone zostało powództwo o ochronę dóbr osobistych Pawła Lisickiego, naruszonych poprzez „przypisanie jego twórczości określeń sugerujących ich negatywny charakter”.

„W imieniu redaktora Lisickiego domagamy się od Google zaniechania dalszego naruszania prawa, mianowicie powstrzymania się przez właściciela YouTube od usuwania i blokowania treści z udziałem powoda. Wnieśliśmy też o zobowiązanie Google do pisemnego przeproszenia redaktora Lisickiego i zamieszczenia tekstu przeprosin na powierzchni jednej czwartej strony głównej YouTube.com” – skomentował adw. Tomasz Chudzinski z Ordo Iuris.

Blokada wSensie.tv oraz usunięcie materiałów red. Lisickiego nie są w ostatnim czasie jedynymi przejawami cenzury. Na przestrzeni ostatnich miesięcy doszło m.in. do zawieszenia przez YouTube kanału telewizji wRealu24.pl, zablokowania materiału z homilią arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, ograniczania na portalu Facebook zasięgów wielu profili chrześcijańskich i konserwatywnych. Prawnicy Ordo Iuris analizują przesyłane zgłoszenia. Tam gdzie jest to możliwe, w sprawach związanych z cenzurą ideologiczną, podejmują stosowne kroki prawne.

Instytut przygotował założenia projektu ustawy chroniącej wolność wypowiedzi w Internecie i petycję w tej sprawie. Akcję wsparli znani dziennikarze i publicyści, którzy sami doświadczali cenzury na platformach społecznościowych - Rafał Ziemkiewicz, Magdalena Ogórek, Witold Gadowski, Cezary Krysztopa, Tomasz Terlikowski, Krystian Kratiuk, Maciej Gnyszka. Petycję poparło także Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Z ramienia Ordo Iuris sprawę prowadzą adw. Tomasz Chudzinski i adw. Jerzy Kwaśniewski.

 

Źródło: Ordo Iuris

pt

Czytaj także:
DATA: 2019-11-08 11:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Taka cenzura nie jest wyłączną właściwością YouTube. Warto by zapoznać się z tym, jak tematy chrześcijańskie traktują np. autorzy anglojęzycznej i czasem też polskiej Wikipedii. Tam na zapleczu artykułu jest taka zakładka z dyskusją, z komentarzami, które autorzy Wikipedii zamieszczają, kiedy zmieniają artkuły. Raz, rok temu w końcu roku 2018 wszedłem na taką dyskusję moderatorów Wikipedii tyczącą się obrazu z Guadalupe. Co oni tam na zapleczu nawypisywali... że jak autorem pracy naukowej jest ksiądz albo jak autor pracy naukowej jest księdzem, to dane w niej zawarte nie są wiarygodne... Uderz w pasterza, a owce się rozproszą. Zapomniano tylko, że mamy Katechizm Kościoła Katolickiego, prace Ojców Kościoła i Pismo Święte.
6 miesięcy temu / monitor
 
Jest takie przysłowie: pod latarnią najciemniej. UWAGA CENZORZE: TO NIE JEST UWAGA SKIEROWANA DO REDAKCJI PCH24 tylko do innego forumowicza, więc nie ma podstaw by odrzucić mój wpis.
6 miesięcy temu / @Gal Anonim
 
A mój komentarz pod tematem o wolności wypowiedzi wciąż niedopuszczony. Bez podania przyczyny...
6 miesięcy temu / Gal Anonim
 
@ChoopiGuy Jest Pan Polakiem w sensie prawnym - ma Pan polskie obywatelstwo, może nawet narodowość i geny. Ale to za mało. Polakami byli zawsze ludzie przyjmujący polskie wartości a nadrzędną z nich - oprócz umiłowania wolności - jest katolicyzm. Naszą Królową jest Matka Boża a jej poddanym nie może być buddysta.
6 miesięcy temu / Leaf427
 
Postawiłeś niepoprawne pytanie. Skierowałeś je do "Państwa z tego forum", domyślnie uważając jakoby wszyscy piszący na tym forum mieli jednakowe poglądy. Tak nie jest. Otrzymałeś jedną odpowiedź od jednej osoby, nie rozciągaj jej proszę na wszystkich. Nota bene, ja osobiście nie wiem czy jesteś Polakiem, gdyż podałeś zbyt mało danych. Samo bycie buddystą i umiejętność pisania po polsku to za mało - możesz być np. Hindusem który nauczył się polskiego, w takiej sytuacji wiadomo że nie byłbyś Polakiem.
6 miesięcy temu / @ChoopiGuy
 
@bond: Nie jestem trollem i naprawdę chciałbym wiedzieć, co myślą ludzie o poglądach tak mi odległych, o takich jak ja. Twoja napastliwa odpowiedź już mi daje pewien obraz.
6 miesięcy temu / ChoopiGuy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.