DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Ordo Iuris w obronie profesorów. Powstała petycja przeciw łamaniu wolności akademickiej

Ordo Iuris w obronie profesorów. Powstała petycja przeciw łamaniu wolności akademickiej
Źródło: maszwplyw.pl

Nie milkną echa wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który potwierdził niezgodność z Konstytucją przesłanki pozwalającej na aborcję eugeniczną. Dwaj sędziowie TK i nauczyciele akademiccy – prof. Jakub Stelina i prof. UAM Justyn Piskorski – stali się obiektami ataków ze strony środowisk proaborcyjnych. Zwolennicy aborcji domagają się usunięcia wykładowców z uczelni, na których pracują. Instytut Ordo Iuris sprzeciwia się tego typu próbom łamania wolności akademickiej, wolności przekonań i niezawisłości sędziowskiej. Na stronie maszwplyw.pl można podpisywać petycję w obronie atakowanych profesorów. Apel poparło liczne grono pracowników naukowych i organizacji studenckich.

 

Wyrok z 22 października w pełni wpisuje się w dotychczasowe orzecznictwo TK. Już 28 maja 1997 roku Trybunał stwierdził, że „wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana”. Także w wyroku z 27 stycznia 2004 roku TK przypomniał o zasadzie, zgodnie z którą „wszelkie możliwe wątpliwości co do ochrony życia ludzkiego powinny być rozstrzygane na rzecz tej ochrony”. O niedopuszczalności ograniczenia prawnej ochrony życia na rzecz dóbr niższego rzędu Trybunał mówił z kolei w wyroku z 30 września 2008 roku. Natomiast 18 kwietnia 2018 roku TK podkreślił, że Rzeczpospolita gwarantuje prawo zarodka do życia i zakazuje jego przedmiotowego traktowania.

 

Mimo to wspomniani sędziowie Trybunału spotykają się z atakami ze strony zwolenników aborcji, w tym niektórych studentów i pracowników naukowych. W internecie zamieszczone zostały petycje namawiające uczelnie do zerwania z nimi współpracy. Autorzy apeli twierdzą, że wyrok TK miałby być „pogwałceniem praw człowieka”. Stanowisko wykładowców, ich zdaniem, „stoi w sprzeczności z dobrym imieniem uczelni”.

 

Obaj profesorowie legitymują się pokaźnym dorobkiem naukowym. Prof. dr hab. Jakub Stelina jest kierownikiem Katedry Prawa Pracy Uniwersytetu Gdańskiego, współautorem ponad 100 publikacji naukowych, monografii, podręczników akademickich, komentarzy i artykułów naukowych. Został także odznaczony przez prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi. Dr hab. Justyn Piskorski kieruje Katedrą Prawa Karnego na Uniwersytecie w Poznaniu. Do jego dorobku naukowego należą dziesiątki publikacji i opracowania programów nauczania.

 

Instytut Ordo Iuris uruchomił petycję w obronie profesorów. Apel skierowany jest do rektorów uczelni, na których są oni zatrudnieni. Poparło go ok. 140 przedstawicieli świata nauki oraz kilkanaście organizacji studenckich.

 

PETYCJĘ MOŻNA PODPISAĆ TUTAJ:

 

 

Źródło: informacja prasowa (Ordo Iuris)

MWł

 

 


DATA: 2020-11-02 16:27
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gdzie jest prokuratura??????
2 miesiące temu / Jan
 
Zdecydowanie należy sprzeciwiać się atakom na podejmowane zgodnie z sumieniem sędziów decyzje sądów. Można się nie zgadzać, ale zamykać ust i zmuszać do jednowymiarowej poprawności politycznej nie wolno. Brawa dla sędziów TK.
2 miesiące temu / MiP
 
Dlaczego Ordo Iuris? A nie prokuratura?
2 miesiące temu / Ryś
 
Coraz mniej Uczelni, coraz więcej szkół marksizmu-leninizmu z funkcjonariuszami POlitycznymi.
2 miesiące temu / Ironia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.