DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Ordo Iuris sprzeciwia się stronniczej cenzurze na Facebooku. Wkrótce wniosek do UOKiK

Ordo Iuris sprzeciwia się stronniczej cenzurze na Facebooku. Wkrótce wniosek do UOKiK
Fot. alaenin/sxc

Eksperci Instytutu Ordo Iuris przygotowują wniosek do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie działań portalu Facebook, który w ostatnich tygodniach blokował wiele stron publikujących treści o charakterze patriotycznym.

 

Działania te – ze względu na faktyczny monopol Facebooka na rynku serwisów społecznościowych, a także z powodu całkowitej dowolności w interpretowaniu przez ten portal niejasnych postanowień regulaminu – wyczerpują znamiona praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, uważają prawnicy Instytutu. W tej sytuacji prezes UOKiK może wezwać przedsiębiorcę zarządzającego portalem do zaprzestania bezprawnych działań, a także nałożyć na niego karę finansową.


W ubiegły piątek w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się debata na temat wolności słowa na Facebooku. Wzięli w niej udział eksperci Instytutu „Ordo Iuris”, którzy przedstawili Rzecznikowi i pozostałym uczestnikom dyskusji argumentację zawartą w przygotowywanym wniosku.


W trakcie debaty wypowiadali się także m.in. przedstawiciele organów administracji publicznej. Jak stwierdził Piotr Balcerzak z Ministerstwa Cyfryzacji, pożądane byłoby wskazywanie podstawy prawnej przy jakiejkolwiek blokadzie treści zamieszczonych na Facebooku. Z kolei przedstawiciele UOKiK wskazywali, że użytkownicy powinni mieć w takiej sytuacji prawo do odpowiedzi na zarzuty w celu ich weryfikacji. Zwrócono też uwagę, że Facebook nie przestrzega podpisanego przez siebie kodeksu dobrych praktyk, przygotowanego we współpracy z innymi podmiotami z branży internetowej oraz Komisją Europejską – z którego wynika obowiązek precyzyjnego informowania o przyczynach usuwania materiałów zamieszczonych na portalu.


W dyskusji uczestniczyli także przedstawiciele środowisk narodowych, których strony były usuwane na przestrzeni ostatnich miesięcy. Opisywali oni powody, dla których zamieszczane przez nich materiały były blokowane, a także zwracali uwagę na znaczne nasilenie tych blokad w czasie bezpośrednio poprzedzającym Marsz Niepodległości.


Wbrew nieprawdziwym informacjom podawanych w części mediów, usuwanie treści bardzo często dotyczyło materiałów, które nie naruszały polskiego ustawodawstwa. Blokowane były m.in. grafiki przedstawiające flagę i godło Polski, a także materiały promujące sam marsz – pokojową manifestację organizowaną przez podmioty działające w Polsce całkowicie legalnie. Jednocześnie Facebook wielokrotnie odmawiał usuwania stron rzeczywiście łamiących prawo – nadal są na nim obecne profile wzywające do nienawiści wobec chrześcijan (naruszające przepis art. 257 k.k.), czy znieważające państwo polskie (niezgodne z art. 133 k.k.).


Działania Instytutu Ordo Iuris mają na celu zmianę tej sytuacji – poprzez zobowiązanie przedsiębiorcy zarządzającego portalem Facebook do przestrzegania polskiego prawa, w szczególności poprzez wprowadzenie jasnych zasad weryfikacji umieszczonych na nim treści. Zasady te powinny odwoływać się nie do arbitralnej wykładni wewnętrznych regulaminów przedsiębiorcy, ale do powszechnie obowiązującego prawa – Facebook działa na terytorium Polski, a więc jest zobowiązany do jego przestrzegania. Ponadto niezbędne jest zapewnienie użytkownikom realnego prawa odpowiedzi na ewentualne zastrzeżenia, a także odwołania się od decyzji o usunięciu materiałów lub blokadzie konta – aby ich prawa jako konsumentów były należycie chronione.

Szersza argumentacja zostanie zawarta we wniosku do Prezesa UOKiK, który zostanie złożony w najbliższych dniach. Wniosek ten zostanie przesłany także do wiadomości Rzecznika Praw Obywatelskich i będzie też dostępny na stronie Instytutu „Ordo Iuris”.


Osoby, które zostały dotknięte nieuzasadnionym usuwaniem treści zamieszczonych na Facebooku, w dalszym ciągu mogą kontaktować się w tej sprawie przesyłając maila na adres [email protected].

 

 

Źródło: ordoiuris.pl

RoM


DATA: 2016-11-24 16:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jesli katolicki cukiernik ma miec prawo (tak glosimy) odmowic wykonania tortu z napisem "niech zyja pary gejowskie" to Facebook ma prawo zamknac konto tym z ktorymi sie nie zgadza. Mozna nie lubic Facebooka ale oni nie sa nam nic winni. Dlatego zamiast sie podniecac nalezy po prostu zamknac swoje konta i przeniesc sie gdzie indziej. Jestem zszokowany zaleznoscia od Facebooka w ktora popada wielu dobrych chrzescijan. Facebook to nie swiatynia, nie musisz tam wchodzic!
ponad 3 lata temu / Anglia
 
Facebook działa jak lewacka cenzura, pozwalają sobie na co raz więcej.Zablokowali mój profil bez mojej zgody !Jeżeli facebook będzie działał w Polsce bez konsekwencji prawnych, jakie obowiązują w Polsce to będzie trzeba zakazać szkodliwej lewackiej działalności facebooka !
ponad 3 lata temu / Polak
 
Niedawno Facebook zablokował konto Miriam Shaded, bo ujawniła groźby, które otrzymywała
ponad 3 lata temu / Volan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.