20 maja 2020

Ordo Iuris oferuje pomoc ofiarom nadużyć seksualnych

(Fot. Ordo Iuris )

Wsparcie prawne dla osób, szczególnie małoletnich, doświadczających przemocy seksualnej, należy do najbardziej palących kwestii. Obecnie jednak brakuje instytucji zapewniającej realną pomoc i ochronę ofiarom tego typu przestępstw. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie Instytut Ordo Iuris uruchomił Zespół do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

O bezpłatne i kompleksowe wsparcie prawne mogą się zwracać zarówno osoby pełnoletnie, które zostały pokrzywdzone w dzieciństwie, jak i rodzice oraz opiekunowie dzieci, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym. Pomoc udzielana jest także wszystkim, którzy z nadużyciami tego typu spotkali się w przestrzeni edukacji – informuje Ordo Iuris.

 

Jak oceniają prawnicy, kolejne nowelizacje przepisów karnych zbudowały potencjalnie skuteczny, systemowy fundament pod prawną ochronę dzieci i młodzieży przed przestępstwami seksualnymi, w tym przed pedofilią. Od 1 lipca 2017 roku każdy, kto poweźmie uzasadnione podejrzenie, zobowiązany jest do zawiadomienia organów ścigania o czynach pedofilskich. Zaniedbanie tego obowiązku grozi karą do 3 lat pozbawienia wolności. Od 2010 roku Polska wdrożyła postanowienia Konwencji Rady Europy o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych z Lanzarote, wprowadzając art. 200a kodeksu karnego przewidujący karalność groomingu, czyli nagabywania seksualnego przez Internet. Również w 2010 roku w życie wszedł art. 200b kodeksu karnego zakazujący publicznego propagowania i pochwalania pedofilii. W komisjach sejmowych na rozpoznanie czeka projekt „Stop Pedofilii”, który uzupełnia ten system przepisów o prawny zakaz zachęcania dzieci do podejmowania czynności seksualnych.

 

– Mamy właściwe instrumenty prawne, pozostaje pytanie, jak wygląda egzekucja tych norm karnych i jak wygląda nieuchronność kary, a z tym jest, oczywiście, o wiele gorzej – ocenił mecenas Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

 

Dla skutecznej ochrony prawnej dzieci i młodzieży przed pedofilią niezbędne jest jednak nie tylko zbudowanie efektywnego systemu przepisów karnych, ale także powszechnego systemu wsparcia ofiar w realizacji ich uprawnień procesowych – dodał.

 

–  Do dzisiaj nie istnieje żaden adres, pod który ofiara pedofilii może zwrócić się pewna uzyskania pomocy, zarówno we wszczęciu postępowania karnego, jak i poprzez wsparcie prawników w toku czynności procesowych, aż do skazania sprawcy i zasądzenia na rzecz ofiary zadośćuczynienia. Dzisiaj tę lukę w systemie prawnej ochrony dzieci i młodzieży wypełnia Instytut Ordo Iuris, powołując Zespół do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży, otwierając telefoniczną i mailową linię wsparcia, angażując we wsparcie ofiar swoich prawników i ekspertów – poinformował mecenas Kwaśniewski.

 

– Pedofilia była tematem tabu przez kilkadziesiąt lat. Nic dziwnego, że kolejne środowiska ujawniają obszar zbrodni – obszar przestępstw i obszar krzywdy. Niejednocześnie. Mam nadzieję, że o ile Kościół katolicki wszedł w ten obszar transparentności – lub został w niego wprowadzony – to ten sam proces dotknie wszystkich innych środowisk, które przez te lata miały kontakt z dziećmi i młodzieżą, szczególnie oparty na jakiejś zasadzie zależności, bo tego najczęściej dotyczy pedofilia. Ten obszar zależności zmusza w jakiś sposób dziecko do poddania się czynnościom seksualnym i czyni z niego ofiarę – tak prezes Ordo Iuris odpowiedział na pytanie PCh24.pl o to, dlaczego pedofilia jest w Polsce swego rodzaju tematem tabu i mówi czy pisze się o niej niemal wyłącznie w kontekście duchownych katolickich.

 

Instytut Ordo Iuris oferuje wsparcie ofiarom pedofilii niezależnie od tego, kto jest sprawcą. W przypadku zgłoszenia, które będzie dawało podstawy do uzasadnionego podejrzenia, że doszło do przestępstwa na tle seksualnym na szkodę nieletniego lub osoby, która doświadczyła tego typu przemocy w miejscu jej edukacji, zostanie złożone zawiadomienie do prokuratury. Instytut nie ma na celu rozstrzygania o słuszności zgłoszenia. Stwarza natomiast warunki, aby osoba, która czuje się pokrzywdzona mogła otrzymać realne, profesjonalne wsparcie prawne, potrzebne do przeprowadzenia rzetelnego postępowania – podkreśla Ordo Iuris.

 

Prawnicy zajmować się będą przygotowywaniem zawiadomień do organów ścigania. Ich zadaniem jest również pomoc podczas postępowania przygotowawczego oraz procesu, włącznie z dochodzeniem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Zespół ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży wyjdzie także z inicjatywą wsparcia dla organizacji i środowisk, które chcą wdrożyć nowoczesne instrumenty organizacji i zarządzania niezbędne dla ochrony dzieci i młodzieży przed pedofilią. 

 

W celu uzyskania pomocy w ramach programu ochrony prawnej dzieci przed przestępstwami na tle seksualnym, należy skontaktować się z Centrum Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris pod adresem: [email protected]. Z uwagi na delikatną sferę, której dotyczy sprawa, została również uruchomiona infolinia pod numerem 690 070 150, dostępna w piątki w godzinach 12:00-18:00. Jest ona przeznaczona dla osób, które przed zgłoszeniem chciałby porozmawiać z prawnikiem na temat procedury, jaka związana jest z wszczęciem postępowania.

 

 

Źródło: Ordo Iuris, własne PCh24.pl

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram