DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Ordo Iuris: Uchwała radnych Częstochowy dyskryminuje katolickich pielgrzymów

Ordo Iuris: Uchwała radnych Częstochowy dyskryminuje katolickich pielgrzymów
Fot. Twitter

Rada Miasta Częstochowy chce, aby tamtejsza archidiecezja przekazywała gminie rekompensatę za pielgrzymów przybywających na Jasną Górę w bliżej nieokreślonym „sezonie pielgrzymkowym”. Uchwała została przyjęta z inicjatywy jednego z radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Rekompensata ma związek z obsługą systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Dokument posiada wiele wad i stanowi dyskryminację katolików praktykujących wiarę poprzez udział w pielgrzymkach – wskazuje instytut Ordo Iuris, który przygotował analizę uchwały.

 

 

Media zgodnie odebrały uchwałę jako próbę nałożenia nowego podatku na Kurię. W treści apelu radni stwierdzają, że „w związku z rosnącą liczbą przybywających do Częstochowy pielgrzymów oraz wzrastającymi z tego powodu kosztami obsługi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w okresie sezonu pielgrzymkowego, mając na uwadze wizerunek mieszkanek i mieszkańców, pątników i pątniczek, pragniemy w ramach ogólnie przyjętych dobrych kanonów dbania o nasze wspólne dobro, małą ojczyznę Częstochowę, zaproponować partycypację w kosztach obsługi ww. systemu śmieciowego”.

 

Archidiecezja miałaby przekazywać miastu złotówkę od każdego pielgrzyma. Jak tłumaczy inicjator apelu, strona kościelna będzie miała pełną dowolność w przekazywaniu tych środków. Jest to już trzecia próba wprowadzenia opłaty od pielgrzymów. Poprzednie podejmowane były przez polityków lokalnych w latach 2010 i 2014 (daty te pokrywają się z terminami wyborów samorządowych).

 

Koncepcja rekompensaty zawiera szereg wad konstrukcyjnych – ocenia Ordo Iuris. Ani uchwała, ani sam apel nie wskazuje dat granicznych „sezonu pielgrzymkowego”, nie określają, jak odróżnić pielgrzyma od turysty czy częstochowianina, a także nie precyzuje, czy za osoby mieszkające w Częstochowie i partycypujące już finansowo w kosztach obsługi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które uczęszczają na Jasną Górę, również należy się rekompensata.

Ponadto dobrowolność przekazania rekompensaty wskazuje, że w istocie byłaby to darowizna metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo dla miasta. O ile samo przekazanie darowizny gminie jest możliwe, to jednak darowanie sumy pieniężnej w celu pokrycia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi można uznać za czynność pozorną, a w konsekwencji otrzymane przez miasto świadczenie za nienależne i podlegające zwrotowi – piszą prawnicy.

 

Jak wskazuje Ordo Iuris, zgodnie z Konstytucją, władze publiczne nie mogą różnicować sytuacji obywateli ze względu na ich wyznanie. Uchwała stanowi zaś przejaw dyskryminacji osób, które praktykują swoją wiarę poprzez udział w pielgrzymkach na Jasną Górę. Rada Miasta nie kieruje podobnego apelu do turystów odwiedzających Częstochowę, przyjezdnych kibiców, uczestników imprez masowych, tzw. marszów równości czy osób pracujących w mieście lecz niezamieszkujących tam. Wszystkie te grupy wytwarzają odpady komunalne na terenie miasta nie partycypując w kosztach ich usunięcia. Co więcej, apel Rady dotyczy przekazania rekompensaty finansowej dla miasta za obsługę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi tylko w okresie sezonu pielgrzymkowego.

 

Inicjatorzy apelu chcieli zapewne rekompensaty wyłącznie za osoby pielgrzymujące na Jasną Górę, ponieważ jako tzw. sezon pielgrzymkowy określa się zwykle czas wzmożonego pielgrzymowania do jasnogórskiego sanktuarium. Rekompensata finansowa jest zatem ograniczona terytorialnie i czasowo, bowiem nie dotyczy ona co najmniej kilkunastu tysięcy pielgrzymów z całej Polski przybywających do Częstochowy, lecz do innych niż Jasna Góra miejsc kultu, a także tych pielgrzymów jasnogórskich, którzy swe pielgrzymki odbywają nawet kilka razy w roku, ale nie w „sezonie pielgrzymkowym”. Trzeba uznać, że podjęcie uchwały było wyłącznie elementem mobilizacji określonego elektoratu w kampanii wyborczej, a nie działaniem na rzecz miasta i jego mieszkańców – skomentował Łukasz Bernaciński z Centrum Analiz Ordo Iuris.

 

Źródło: Ordo Iuris

RoM

 

 

PRZECZYTAJ ANALIZĘ

 


DATA: 2019-10-23 18:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie dość że uchwała narusza ko ns ty tu cię to dyskryminuje i narusza podstawowy demokracji. Tutaj ewidentnie widać nieudolność i indolencję władzy. Nie wspominając o ignorancji i belzebubiźmie. Lewica tak mocno wrosła w prawe miasto że zapomniała że to kościół i klasztor pomogły wybudować w tym grajdole dumne miasto
3 miesiące temu / Ad acta
 
Czy temu radnemu komuniście rozum już się zlasował? Przecież jak wszędzie gdzie jest dużo turystów czy pielgrzymów to właśnie oni napędzają dobrobyt takiej miejscowości.Gdyby nie ci pielgrzymi którzy w Częstochowie kupują napoje, jrdzenia, pamiątki i inne dobra to Miasto i jej mieszkańcy byli by o wiele biedniejsi a dochód z podatków dla miasta stanowił by tyko oko 30 % tego jaki ma miasto na dzień dzisiejszy. Ale cel radnych komunistów jest ukryty pod zasłoną śmieciową. To walka Częstochowskich komunistów z kościołem i klasztorem jasnogórskim.
3 miesiące temu / patriota
 
A czy to nie jest przypadkiem tak, że wszystkie miejsca "turystyczne" - niezależnie od powodu odwiedzin, czerpią z tego powodu korzyści? Czy ktoś słyszał, żeby kurorty zniechęcały turystów do przyjazdu? Czy nie liczą raczej milionów zysków?
3 miesiące temu / rajmundz
 
Kuchnia!najpierw miejskie szalety postawcie,a dopiero potem domagajcie się forsy,pezetpeerowcy myśliciele!Nawet za komuny nie było takiego sekowania pielgrzymów jak za rządów sld.Kibla na mieście nie znajdziesz za żadne pieniądze,trza dymać do parków jasnogórskich najbliżej!Po drugie w Częstochowie nie można pozostać dłużej niż jeden dzień.Nie ma gdzie zanocować.Zadbajcie rządziciele o bazę noclegową to i strumień kasy do was popłynie!
3 miesiące temu / miejscowy
 
Żałosne metody starych komuchów...
3 miesiące temu / Polka
 
Mieszkam w tym mieście już prawie dwie dekady i jestem świadkiem pielgrzymowania dość długo, muszę powiedzieć że obecne pielgrzymowanie nie ma nic wspólnego z tym o co najbardziej chodzi w pielgrzymce. Są to zorganizowane wycieczki krajoznawcze nic innego. Jasna Góra tak samo je traktuje. Zbudowana baza jadłodajni i noclegowni należących do Claramontany czerpie potężne zyski z tych tzw. wycieczek, i to właśnie one powinny być obłożone podatkiem.
3 miesiące temu / Częstochowiani
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.