DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Ordo Iuris: Trybunał Konstytucyjny zwleka z potwierdzeniem ochrony życia

Ordo Iuris: Trybunał Konstytucyjny zwleka z potwierdzeniem ochrony życia
Fot. RoM/PCh24.pl

Poselski wniosek w sprawie orzeczenia niezgodności z Konstytucją przepisu znoszącego kary za aborcję eugeniczną wciąż nie został rozpatrzony przez Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie prawdopodobnie nie pochylą się nad nim w czasie dobiegającej końca kadencji Sejmu. Oznacza to, że wniosek, który czeka na rozpatrzenie od czerwca 2017 r., przepadnie – przewiduje instytut Ordo Iuris, który w ubiegłym roku złożył do Trybunału dwie opinie amicus curiae w tej sprawie.

 

Wniosek poparła grupa 107 posłów. Ich zdaniem, przepis umożliwiający uśmiercenie nienarodzonego dziecka jest sprzeczny z Konstytucją, która nie pozwala na dyskryminację ze względu na niepełnosprawność oraz wiek. Nieprecyzyjne są również kryteria dopuszczające aborcję eugeniczną, takie jak „duże prawdopodobieństwo” czy „ciężkie upośledzenie”. Stanowisko wnioskodawców podzielili pozostali uczestnicy postępowania – Sejm i Prokurator Generalny – przypomina Ordo Iuris.

 

Instytut Ordo Iuris w przesłanej opinii podkreślił, że Konstytucja RP i umowy międzynarodowe ratyfikowane przez Polskę wprowadzają pełną ochronę życia i nie uzależniają jej od wieku oraz stanu zdrowia. Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie przypominał o zapisanej w ustawie zasadniczej ochronie życia każdego człowieka. W orzeczeniu z 28 maja 1997 r. stwierdził, że „wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana”. Trybunał uznał, oprócz tego, iż „nie można decydować o posiadaniu dziecka w sytuacji, gdy dziecko to już rozwija się w fazie prenatalnej i w tym sensie jest już posiadane przez rodziców”. Z kolei w postanowieniu z 18 kwietnia 2018 r. zaznaczył, że do zasad polskiego systemu prawnego należy „prawo zarodka do życia” oraz „zakaz przedmiotowego traktowania jakiegokolwiek zarodka”.

 

O konieczności życia nienarodzonych dzieci przypomniał także Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z 26 października 2006 r. Podkreślono w niej, że „polskie ustawodawstwo karne chroni życie ludzkie od momentu poczęcia do śmierci”, a także, iż „ochrona prawnokarna dziecka poczętego jest w Polsce konsekwencją traktowania jako zasady zakazu przerywania ciąży”. Istotne znaczenie ma także ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka, która wprost stwierdza, że dzieckiem jest „każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności”.

 

Ochrona życia każdego człowieka jest też zagwarantowana przez liczne akty prawa międzynarodowego. Zapewnia ją m.in. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, czy Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Akty te nie różnicują w żaden sposób tej ochrony w zależności od stadium rozwoju i stanu zdrowia człowieka. W szczególny sposób stwierdza to Konwencja o Prawach Dziecka stanowiąc, że „Państwa-Strony uznają, że każde dziecko ma niezbywalne prawo do życia. Zarówno przed, jak i po urodzeniu”. Także Komitet ONZ ds. Praw Osób Niepełnosprawnych zaznaczył, iż „przepisy, które wyraźnie dopuszczają aborcję z powodu upośledzenia, naruszają Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych”.

 

Dzisiaj nie budzi już wątpliwości sprzeczność aborcji eugenicznej z konstytucyjnymi gwarancjami ochrony życia, zakazem dyskryminacji z powodu choroby czy wieku, czy wreszcie z podstawową zasadą niezbywalnej godności każdego człowieka – podkreśla adwokat Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

Ta jednoznaczność oceny prawnej jest źródłem nadziei nie tylko polskiej opinii publicznej, ale także obrońców życia na całym świecie. Trybunał ma bowiem szansę na wydanie epokowego orzeczenia, które stanowiłoby wielki krok na drodze ku zniesieniu aborcyjnych praktyk eugenicznych, stanowiących jaskrawy przykład dyskryminacji z powodu choroby i stanu zdrowia. Umorzenie wniosku 107 posłów z powodu upływu kadencji będzie również ostatecznym dowodem na polityczną zależność Trybunału, gotowego na poświęcenie wartości konstytucyjnych i ogólnoludzkich dla politycznych korzyści swych mocodawców – ocenia prawnik.

 

Opinię amicus curiae Instytutu Ordo Iuris poparł szereg międzynarodowych organizacji zajmujących się ochroną życia. Dokument zaaprobowały m.in. stowarzyszenia ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Belgii czy Węgier.

 

 

Źródło: Ordo Iuris

RoM

 

OPINIA POLSKA

OPINIA MIĘDZYNARODOWA


DATA: 2019-11-08 11:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie muszę się rozglądać gdyż od dawna o tym wiem. Różnica między nami polega m.in. na tym, że ja staram się coś zrobić by ten świat stał się choć trochę lepszy, a nie zniechęcać innych do działania jak to notorycznie tutaj robisz w sprawie mordowania dzieci. Nie chcesz pomagać to nie pomagaj, ale przynajmniej nie przeszkadzaj. No chyba że twoje prawdziwe intencje są inne niż deklarujesz, tzn. jesteś zwolenniczką aborcji. To by sensownie tłumaczyło twe antychrześcijańskie zaangażowanie.
8 miesięcy temu / @klik
 
teoria jest przepiękna ale Twoje myślenie jest życzeniowe bo świat wygląda inaczej ,a ten obowiązek jest źle wypełniany ,rozejrzyj się
8 miesięcy temu / do @klik
 
Nie pouczaj chrześcijan jak mają żyć według nauczania Chrystusa. Każdy chrześcijanin ma obowiązek troszczyć się o dobro drugiego człowieka, a nie tylko być wpatrzonym w czubek własnego nosa. Ty tego obowiązku nie zrozumiesz.
8 miesięcy temu / @klik
 
nie jestem zwolennikiem aborcji ,zwracam tylko uwagę że nie ma prawnego zakazu mordowania ludzi"?- ,jest tylko kara za dokonany już czyn ,,jest moralny zakaz mordowania w przykazaniu,sprawa między wierzącymi a niewierzącymi rozbija się o stwierdzenie co jest a co nie jest człowiekiem -podmiot logiczny dla kary i co w związku z tym podlega prawu karnemu ,w prawie świeckim nie ma kary za zlikwidowanie czegoś czego to prawo nie uznaje za człowieka a w prawie wierzących kara nie należy do ludzi teraz ,tylko do Boga ,prawo którym się posługujemy jest świeckie,to sprawa sumień i wiary-tylko słabe sumienia i słaba wiara podpiera się świeckimi zakazami
8 miesięcy temu / real do asosi
 
@real Skoro tak, skończmy ze ściganiem wszystkich morderstw. Przecież jak ktoś chce, to i tak to zrobi. A na serio: potrzeba i prawa, i dalszej akcji uświadamiającej Polakom, czym naprawdę jest aborcja. Trzeba kolejnych pikiet, filmów takich jak "Nieplanowane", i oczywiście dużo modlitwy. Żeby i prawo, i świadomość społeczna chroniły życie tych najbardziej bezbronnych ludzi - dzieci w łonie matki.
8 miesięcy temu / asosin
 
Mam pytanie: ile zarabiają ci sędziowie? Obciąć im wypłaty za niewykonanie przez dwa lata swojego zadania służbowego. Zwykły człowiek jak nie wykona swojej pracy to ponosi za to konkretne konsekwencje finansowe a te kacyki z kasty sądowniczej są nietykalni...
8 miesięcy temu / IzajaszGB
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.