DZIŚ JEST:   25   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Kleofasa
Bł. Ładysława z Gielniowa
 
 
 
 

Ordo Iuris: Przez trybunał w Strasburgu do ułatwień w prawie aborcyjnym?

Ordo Iuris: Przez trybunał w Strasburgu do ułatwień w prawie aborcyjnym?
Fot. Pixabay

To kolejny przypadek, w którym poprzez Europejski Trybunał Praw Człowieka próbuje się wymóc na Polsce wprowadzenie niezgodnych z polskim systemem konstytucyjnym ułatwień w dostępie do aborcji – mówi o sprawie profesora Bogdana Chazana Karolina Pawłowska, dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Instytutu Ordo Iuris.

 

 

 

W Europejskim Trybunale Praw Człowieka toczy się postępowanie przeciwko Polsce, zapoczątkowane skargą kobiety, której prof. Bogdan Chazan odmówił przeprowadzenia aborcji. ETPC dopuścił Instytut Ordo Iuris do postępowania w charakterze „przyjaciela sądu”. Prof. Chazan w 2014 r. nie zgodził się na zabicie nienarodzonego dziecka, powołując się na klauzulę sumienia. Zdaniem kobiety, miało to naruszać jej prawo do prywatności oraz zakaz poniżającego i nieludzkiego traktowania.

 

W 2014 roku kobieta w 10. tygodniu ciąży zgłosiła się do stołecznego Szpitala Specjalistycznego Świętej Rodziny. Po upływie kilku tygodni, w trakcie których przeprowadzono serię badań, okazało się, że dziecko prawdopodobnie cierpi na poważną wadę rozwojową, która zagraża jego życiu. Matka wyraziła wówczas życzenie poddania się tak zwanej aborcji. Prof. Bogdan Chazan, który był wówczas kierownikiem placówki, odmówił jej przeprowadzenia, powołując się na klauzulę sumienia. Kobieta została wówczas skierowana do Szpitala Bielańskiego, gdzie po kolejnych badaniach potwierdzono wadę rozwojową u dziecka. Tam również jednak odmówiono wykonania aborcji, ponieważ ciąża była już na tyle zaawansowana, że dziecko było w stanie samodzielnie przeżyć poza organizmem matki. 

 

Aborcja byłaby więc niedopuszczalna z punktu widzenia polskiego prawa. Wkrótce po narodzinach dziecko zmarło.

 

W 2017 roku kobieta wniosła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, wskazując, że brak możliwości przeprowadzenia aborcji eugenicznej miał stanowić naruszenie jej prawa do prywatności oraz zakazu poniżającego i nieludzkiego traktowania. W 2020 roku Trybunał nadał sprawie dalszy bieg, formalnie zawiadamiając rząd polski o wniesieniu przeciwko niemu skargi.

 

Instytut Ordo Iuris przystąpił do postępowania przed ETPC w charakterze „przyjaciela sądu”. W przedłożonej opinii amicus curiae przypomniał, że art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka nie gwarantuje „prawa do aborcji”. Przepisy polskie natomiast chronią prawo do życia we wszystkich fazach jego rozwoju i dlatego tak zwana aborcja, co do zasady jest przestępstwem, a jedynie w wyjątkowych sytuacjach nie podlega karze.

 

Jest to kolejna sprawa, w której poprzez ETPC próbuje się wymóc na Polsce wprowadzenie niezgodnych z polskim systemem konstytucyjnym ułatwień w dostępie do aborcji – zauważa Karolina Pawłowska, Dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Instytutu Ordo Iuris.

 

Choć zawarte w polskim systemie prawnym przesłanki dopuszczające aborcję w wyjątkowych sytuacjach mają charakter kontratypu, Trybunał w swoich dotychczasowych orzeczeniach przedstawia je jako prawo podmiotowe, co budzi zasadnicze wątpliwości. Mimo to, władze polskie w celu wykonania tych wyroków wprowadziły w 2009 r. instytucję sprzeciwu od decyzji lekarza, także dotyczącej odmowy wykonania aborcji. Skarżąca z tego sprzeciwu nie skorzystała, co w ogóle poddaje w wątpliwość zasadność jej skargi. Omawiane postępowanie jest jednak realną szansą na uzyskanie korzystnego wyroku potwierdzającego prawo państw członkowskich do chronienia życia w prenatalnej fazie rozwoju – dodaje prawnik.

 

 

Źródło: Ordo Iuris

RoM

 

 

 

 


DATA: 2020-09-09 17:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A ta ciąża była z in vitro w prywatnej klinice, ale aborcji żadąła już w państwoewej!
15 dni temu / Ala
 
Wbrew pozorom bardziej ludzkie jest patrzeć na nieuniknioną śmierć własnego chorego dziecka niż je zabić nie patrząc. A co do traumy, to większa jest trauma związana z zespołem poaborcyjnym. Warto o tym poczytać.
15 dni temu / Do: anonimm
 
Dziekuje wam Ordo luris za to ze istniejecie.niech Pan prowadzi was w madrosci pelnych wiary i nadziei.jestescie reklama dla POLSKI .dla nas jestescie wzorem bronicie rodziny dzieci i chrzescijan.oby sil wam nie zabraklo.gdyz nadchodzi b.trudny czas dla ludzkosci.Bog zaplac.niech was Pan BLOGOSLAWI.z Panem Bogiem.
15 dni temu / Wioletta
 
Europejski Trybunał Praw Człowieka PRÓBUJE WYMÓC w Polsce wprowadzenie niezgodnych z polskim systemem konstytucyjnym ułatwień w dostępie do aborcji ??? Przecież to jest GROTESKOWE i ABSURDALNE aby "jakiś tam" - no chyba, że DIABOLICZNY TRYBUNAŁ chciał wymóc - SANKCJONOWAĆ PRAWNIE ZABIJANIE DZIECI . Nadto co znaczy "wymóc na Polsce" ? NIe na Polsce ale na POLSKIM RZĄDZIE czyli PiS bo to oni rzadzą. Dlatego tak jak skompromitowało się WHO w ONZ i Rząd USA przestał płacić składki na tą patologiczną organizację , tak Rząd Polski winien STANOWCZO przeciwstawić się OPRESJI diabolicznych instytucji unijnych. Nawet jeśli miałoby to się wiązać z WYJŚCIEM Polski z zdemoralizowanej unii.
15 dni temu / iskierka
 
Oby się nawróciła, wtedy podziękuje prof. Chazanowi. W przeciwnym wypadku niestety autostrada do piekła...
15 dni temu / Gość
 
Szkoda tylko że Ordo Iuris jest obojętne na traumy ludzi i emocje. Matka widziała umierające dziecko, przy czym jeszcze zmarnowała sobie kolejne miesiące ciąży a wy ja jeszcze dobijacie?
15 dni temu / Anonimm
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.