DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Ordo Iuris: Program dotyczący in vitro w Krakowie budzi liczne wątpliwości

Ordo Iuris: Program dotyczący in vitro w Krakowie budzi liczne wątpliwości
Fot. Ulrich Baumgarten / vario images / Forum

W środę 11 września Rada Miasta Krakowa będzie głosować nad projektem uchwały wprowadzającej program, który zakłada dofinansowanie z publicznych środków zapłodnienia pozaustrojowego. Rodzi on liczne wątpliwości prawne i każe postawić pytanie o gospodarność wydawania pieniędzy publicznych przez władze samorządowe – pisze w analizie instytut Ordo Iuris.

 

Instytut zauważa, że, wbrew zapewnieniom zawartym w uzasadnieniu programu, nie zacznie on realnie oddziaływać na sytuację ludnościową Krakowa. Jego wpływ na procesy demograficzne zachodzące w mieście będzie mniej niż śladowy. Ponadto program preferencyjnie traktuje pary kwalifikujących się do zabiegu sztucznego zapłodnienia – stanowiące, jak przyznają autorzy, zaledwie 2 procent niepłodnych par. Z kolei, pomimo trafnego uznania zbyt późno podejmowanych decyzji o zajściu w ciążę jako głównej przyczyny problemów z niepłodnością, program w żaden sposób się do niej nie odnosi. Tym samym działania autorów projektu uchwały nie są obliczone na usuwanie przyczyn problemu demograficznego, ale utrwalać będą obecny stan.

 

Program nie uwzględnia, ponadto, wydatków wynikających z refundacji procedury zapłodnienia pozaustrojowego, które wiążą się ze zwiększonymi przeciętnymi kosztami leczenia i opieki nad noworodkami poczętymi tą drogą. Nie przewiduje także jakiegokolwiek mechanizmu śledzenia stanu zdrowia dzieci poczętych pozaustrojowo. Oprócz tego, pomija on naczelną w prawie rodzinnym zasadę dobra dziecka – poprzez otwarcie dostępu do in vitro parom żyjącym w konkubinatach.


Niska efektywność, wysokie koszty, a przede wszystkim kolizja z chronionymi konstytucyjnie wartościami, w tym poszanowaniem godności każdego człowieka niezależnie od etapu jego rozwoju, każe krytycznie ocenić projekt uchwały nad którym radni będą głosować 11 września – ocenia mecenas Rafał Dorosiński z Instytutu Ordo Iuris.

 

Analiza Ordo Iuris

 

 

Źródło: Ordo Iuris

RoM

 

 


DATA: 2019-09-07 08:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Europejczyk Zapomniałeś do grupy ateistów, muzułmanów, buddystów i hindusów, czyli tych którzy uznają kwestię człowieczeństwa za prywatne widzimisię, dorzucić jeszcze jednej identycznej pod tym względem grupy: hitlerowców. Oni też mieli swe prywatne widzimisię: facet bez napletka to nie człowiek, a z napletkiem to człowiek ewentualnie podczłowiek.
5 miesięcy temu / hehehe
 
@Europejczyk. 1 Plemnik nie jest człowiekiem ale dobra, pisałeś z rozpędu. Zygota natomiast ma komplet informacji osobniczych. Nawet Twoje in vitro na tym się opiera. Biolodzy akurat te kwestie mają wyjaśnione więc nie ma specjalnie pola do dyskusji. 2 Na jakich przesłankach te cywilizowane kraje opierają swoje prawodawstwo? Na odkryciach nauki, głosowaniu, czy na czymś jeszcze innym? Bo np, taki zarodek ma prawo dziedziczenia ale odmawia mu się prawa do życia. 3 Chyba jesteś oblatany po buddyzmie, to mnie poucz na jakich przesłankach opiera on swoje przekonanie? 4 artykuł nie dotyczył tak głębokich treści ale podoba mi się ta dyskusja i zauważ, że nie podnoszę argumentów religijnych
5 miesięcy temu / Trąbolot
 
@Trąbolot, @obserwator, tylo zdaniem katolików człowiek powstaje w momencie zapłodnienia, jak już wam przytoczyłem wg.prawodastwa cywilizowanych państwach, wg innych religii i wg.biologow są to inne niż przez was wskazane momenty. Buddyzm który starszy jest od waszej religii, w pełni dopuszcza in vitro nie traktując plemnika czy zarodka jako człowieka.
5 miesięcy temu / Europejczyk
 
@Europejczyk 1. Masz na myśli początek procesu wytworzenia kory mózgowej czy jego zakończenie? Dlaczego akurat kory mózgowej a nie pierwszego skurczu serca? Czym jest ten mały człowieczek przed tym uznaniowo, bądź co bądź, wybranym momentem? Zwierzęciem? jeśli tak to jakiego gatunku? 2. Nie wiem czym kierują się cywilizowane co właściwie oznacza to słowo? prawodawstwa państw UE, że ustaliły 12 tydzień skoro nie wiadomo czy na jego początku, czy końcu, czy rano czy w południe. Na jakiej podstawie ustala się ten moment, skoro badania np, USG nie są aż tak dokładne bo każdy człowiek, jako układ biologiczny, rozwija się inaczej 3. Skąd muzułmanie wiedzą, że jest 120 dzień ciąży, skoro plemniki mogą zyć nawet tydzień? Islam powstawał jakieś 1500 lat temu i nie wydaje mi się, żeby istniały wtedy metody badawcze dokładniejsze od współczesnych.
5 miesięcy temu / Trąbolot
 
Człowiek ze wszystkimi swoimi genetycznymi cechami powstaje już w momencie zapłodnienia.
5 miesięcy temu / Obserwator
 
@Trąbolot są na to różne teorie i wszystko zależy od punktu widzenia.Proces powstania człowieka można uznać od momentu wytworzenia kory mózgowej czyli od 14 tygodnia. W cywilizowanych państwach UE gdzie dozwolona jest aborcja uznają że jest to 12 tydzień, muzułmanów natomiast uważają że w 120 dniu ciąży mamy do czynienia z człowiekiem.
5 miesięcy temu / Europejczyk
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.