DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Ordo Iuris: Norwegowie uniemożliwiali konsulowi kontakt z polskim obywatelem

Ordo Iuris: Norwegowie uniemożliwiali konsulowi kontakt z polskim obywatelem
Fot. Grazyna Myslinska / FORUM

Norweskie władze zarzucają polskiemu konsulowi „agresywne utrudnianie pracy urzędników oraz nieposłuszeństwo wobec policji”. Tymczasem, jak wynika z publikowanego przez Instytut Ordo Iuris nagrania, to norwescy urzędnicy oraz policjanci naruszali prawo międzynarodowe, uniemożliwiając konsulowi Sławomirowi Kowalskiemu kontakt z małoletnim polskim obywatelem.

 

Norweskie władze zdecydowały o wydaleniu z kraju polskiego konsula dr. Sławomira Kowalskiego, od pięciu lat skutecznie wspierającego polskie rodziny przed opresyjnymi działaniami norweskiego urzędu ds. dzieci – Barnevernet. Dr Sławomir Kowalski już wcześniej spotykał się z wrogim traktowaniem ze strony władz Norwegii. Tymczasem prawnicy z Instytutu Ordo Iuris dotarli do nagrania, w którym to urzędnicy Barnevernet oraz norweska policja utrudniają, a wręcz uniemożliwiają pracę konsulowi Sławomirowi Kowalskiemu.

 

Na nagraniu wideo zarejestrowano przerwaną interwencję konsularną, podczas której urzędnicy Barnevernet oraz norweska policja uniemożliwili konsulowi Kowalskiemu spotkanie z polskim obywatelem, dzieckiem odebranym polskim rodzicom, a następnie usunęli go z lokalu urzędu.

 

Ordo Iuris zwraca uwagę na to, że Konwencja Wiedeńska o stosunkach konsularnych określa prawa, jakie przysługują konsulowi realizującemu misję „ochrony obywateli państwa wysyłającego” oraz „udzielania im pomocy i opieki”, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony obywateli małoletnich. Zgodnie z przepisami Konwencji, konsul ma bezwzględne prawo do porozumiewania się ze swymi rodakami, w tym nawet z więźniami i tymczasowo aresztowanymi. Konwencja gwarantuje także nietykalność osobistą konsula. Bez zgody sądu policja nie może jej w żaden sposób naruszać, utrudniając wykonywania funkcji konsularnych.

 

Prawnicy podkreślają, że w tym świetle zarejestrowane działania norweskiej policji należy uznać za poważne naruszenie prawa konsularnego.

 

„Mamy do czynienia z poważnym incydentem ze strony norweskiej Policji i urzędników Barnevernet. To bezpośrednie naruszenie gwarantowanego prawem międzynarodowym statusu konsula, jego prawa do porozumiewania się z polskimi obywatelami i jego nietykalności osobistej. Pomimo świadomości tego zdarzenia i jego znaczenia, norweskie władze żądają usunięcia polskiego konsula z placówki, zarzucając mu ‘agresywne utrudnianie pracy urzędników oraz nieposłuszeństwo wobec Policji’. Sytuacja ma charakter bezprecedensowej prowokacji” – podsumowuje mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris oraz inicjator petycji „Stańmy murem za konsulem”.

 

 

 

Źródło: Ordo Iuris

WMa

 


DATA: 2019-01-26 09:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No a co na to nasz kochany MSZ? Znowu ogon pod siebie. Głosowałem na pis ale coraz bardziej mam ich dość.nepotyzm i kolesiostwo jak w po. Promocja upa i ciapatych. Dość tego.
10 miesięcy temu / Vonpelo
 
Norwegowie może mają inne prawo ale powinni szanować i uwzględniać to że nie wszędzie jest tak samo. Powinny to regulować odpowiednie umowy bo uważam że jest tu jakiś konflikt. Może nie dość dobre te umowy.
10 miesięcy temu / Mm
 
Norwegia to straszny kraj. Nie przypadkiem najbardziej odrażające, najstraszniejsze zespołu death-metalowe sią z Norwegii
10 miesięcy temu / MK
 
W jednej z medialnych opinii poinformowano, że problem wynika z innego sytemu kultury i wychowania Norwegów, którzy nie akceptują więzi rodzinnych opartych na uczuciowości. Wszelkie przejawy troski rodzicielskiej i manifestowanie uczuć jest postrzegane jako ZACHOWANIA NIENORMALNE. Podobnie rozpaczająca matka po odebraniu dziecka potwierdza tylko swoją NIEPOCZYTALNOŚĆ i pogarsza sytuację. Od zawsze było wiadomo, że ludzie państw Północy [Półwyspu Skandynawskiego} ze względu na klimat, trudne warunki życia, kulturę określani są jako ZIMNI. Sami mają problemy z depresjami i więziami z innymi ludźmi> Nie należy zatem się dziwić , że powstają napięcia a nawet agresja w relacjach z OBCYMI. Dla Nas Polaków jest to NAUKA :jak ważną sprawą jest OJCZYZNA , JEDEN NARÓD , RODZINA i prawa rodziców. A urzędnicy norwescy i niemieccy NIECH SIĘ sami RESOCJALIZUJĄ w celu rozbudzenia EMPATII w SOBIE i DLA innych ludzi.
10 miesięcy temu / iskierka
 
Zamiast opowiadać jaki to precedens,należałoby wezwać ambasadora ''zniewolonej'' norwegii i złożyć na jego łapy ostry protest.A następnie oskarżyć norwegię o łamanie prawa na forum międzynarodowym!!!!Oczywiście zdaję sobie sprawę,że ten rząd (lewacki????) nie ma ,aż tyle odwagi!!!!!!!!!!!!
10 miesięcy temu / Piotr_Naiwny
 
@Pati Ale po wojnie nie było u nich grubej kreski tylko gruby sznur.
10 miesięcy temu / Waldi
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.