DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


"Ponad 95 procent ludzi w Polsce jest katolikami" - jasne, na pewno. Panie Sławomirze, gratuluję dowcipu na czasie :.
7 miesięcy temu / Margeritta
 
@Sławomir Watykan jest państwem wyznaniowym, proszę się tam udać. Na jakiej prawnej osnowie,twierdzi Pan,że religia powinna być obowiązkowa?
7 miesięcy temu / ollek
 
Ponad 95 procent ludzi w Polsce jest katolikami więc Polska powinna być krajem wyznaniowym i religia jak najbardziej obowiązkowa
7 miesięcy temu / Sławomir
 
@Izydor Oracz Rozumiem,że pański komentarz to ironia.
7 miesięcy temu / ollek
 
W stolicy uczą religii przypadkowi nauczyciele na zastępstwo. Nawet i pół roku. Najlepsza metoda oduczenia wiary. Nikomu to nie przeszkadzało o dziwo!
7 miesięcy temu / Tuti
 
Religia im przeszkadza w szkołach. Usuwają Krzyże. Ale lgbt chcą na siłę wcisnąć do szkół i wmawiają, że to jest dobre.
7 miesięcy temu / Adam
 
A czy ktoś w,Polsce prawo egzekwuje? W szkołach każdy rządzi, tylko nie władze,szkolne.
7 miesięcy temu / Zbigniew
 
taki był pierwotny zamysł ale ukłonem w stronę większości zaczęto od Katolicyzmu i...zapomniano o reszcie ..chyba celowo to akurat był zły pomysł i niezrozumiały ,czyżby obawa ze inne religie bardziej się spodobają? to by była oznaka słabości ,religia w szkole odarła ją z sacrum ,idąc do sali katechetycznej często trzeba było przejść przez kościół największe łobuzy cichły i robiły znak krzyża ,religia w szkole sprawiła że to lekcja jak każda inna z wygłupami odpisywanie zadań i td
7 miesięcy temu / /@Dx2ta
 
Lekcje wfu jeszcze za moich czasów wyglądały tak, że była na nich piłka nożna na przemian z siatkówką i koszykówką. Zero ćwiczeń, musztry o której pisałeś itp. Dla mnie to jest chore i też wymaga reformy.
7 miesięcy temu / @Izydor Oracz
 
@Solidarny to o czym ty mówisz nazywa się etyka. Celem nauczania religii jest indoktrynacja konkretną wiarą religijną, w Polsce akurat przeważnie katolicyzmem. Na taka naukę nie powinno być w szkole miejsca. Zamiast tego powinny być zajęcia z religioznawstwa - nauki o religiach wszystkich . Z tego byłby jakiś pożytek...
7 miesięcy temu / Dx2ta
 
@Adrian Zgadzam się z Tobą w zupełności. Dlatego też lekcje religii powinny być prowadzone z największą możliwą starannością i dbałością. Zaś rodzice powinni się interesować tym, co dzieje się na tychże zajęciach i dbać o jak najlepszy kontakt z księdzem prowadzącym.
7 miesięcy temu / Czytelniczka
 
Klasa 3 szkoły zawodowe jedna lekcja polskiego. 2 lekcje religii. Zapytajcie tez księży czy chcą i czy umieja uczyć. Czy mają sajecia x dydaktyki czy maja odpowiednie przygotowanie pedagogiczne.
7 miesięcy temu / Poprawność
 
@Dx2ta: Są 2 lekcje religii tygodniowo. Przed platformianym obcięciem fizyki, chemii i biologii tych lekcji łącznie było więcej. Na szczęście Kościół nie podążył za państwowym ogłupianiem młodzieży i lekcji religii nie likwidował. Obecny program liceum ma więcej lekcji fizyki, chemii i biologii niż ten z gimnazjami. Jest to pierwsze zwiększenie ilości lekcji np. fizyki od kilkudziesięciu lat. Z fizyki, chemii czy biologii nie można się nauczyć, co jest dobre, a co jest złe. Doświadczenia niemieckie na więźniach a Auschwitz mogły być poprawne co do metody naukowej ale były zbrodnią. Dlatego przedmiot uczący, co jest dobre, a co jest złe i pokazujący, że dobro nie jest tylko wymysłem człowieka, ale ma potężnego Stwórcę poza ludźmi jest ważniejszy od wiedzy przyrodniczej. Dziecko uczone IV przykazania będzie pomagało rodzicom, na ile potrafi do końca, dziecko nieuczone, co jest dobre, a co złe może skonstruuje wspaniałą aparaturę, a potem na czyjś rozkaz ją odłączy.
7 miesięcy temu / Solidarny
 
Najważniejsza sprawa to religia powinna być prowadzona wyłącznie przez księży, a nie świeckich katechetów!. Z przekazu latorośli wiem, że świeccy katecheci się nie sprawdzają, nie mają wiedzy czy chęci, a na lekcjach religii propagują Szustaka z langustą na palmie, albo dziwnych charyzmatyków i generalnie nie mają autorytetu jaki posiadają osoby duchowne. Mieszają dzieciom i młodzieży w głowach. Nie wiem czy ktoś w ogóle czuwa nad ortodoksją nauczania świeckich katechetów?. Druga sprawa: pilną potrzebą jest katecheza dla dorosłych. O ile się nie mylę to ks.Kneblewski wspominał, że prowadził takie katechezy w kościele w niedzielę po Mszy świętej. Inicjatywa godna naśladowania, gdyż większość dorosłych nie pamięta tego, czego nauczyli się x lat temu w szkole.
7 miesięcy temu / tradycja
 
marginalizacja religii w szkole?? 2h tygodniowo przez 12 lat edukacji to jest marginalizacja? To więcej niż fizyki, chemii i biologii razem wziętych.
7 miesięcy temu / Dx2ta
 
Wywołałyby Umacniałyby
7 miesięcy temu / Anonimowy
 
# Janina Cztery przedmioty powinny być bezwględnie obowiązkowe: język polsk polski, religia, przysposobienie obronne i wychowanie fizyczne. Bez różniczek, ilorazików, teoryjek względnoiści i ewolucji każdy sobie w życiu poradzi. Bez "Bogurodzicy", umiejętności strzelania, musztry i jakiś minmum na 100 i 1000 metrów już nie. Rośnie pokolennie bezideowe, maminsynków, kompletnie niesamodzielnych mięczaków. Szkoła, a potem służba wojskowa powinna być hartownią ducha, a to bez religii jest niemożliwe.
7 miesięcy temu / Izydor Oracz
 
@Izydor Przymusome lekcje religii nie tylko wywołały ogromny opór społeczeństwa ale dodatkowo umacniały wizerunek ,,złego kościoła co się wszędzie wtrąca". Osobom które na religię i tak by nie chodziły, wiara całkowicie by ,,obrzydła" co byłoby tragedią w obecnej sytuacji kiedy wśród osób 18-24 lat mamy 63% osób wierzących.Przymusem tej liczby nie zwiększymy, a jeszcze odbije się to mocną czkawką w kolejnych latach- wierzących mogłoby być jeszcze mniej. Takie osoby może i chodziłyby na katechezę pod przymusem ale pewno jest jedno- po ukończeniu szkoły w kościele nogi by już nie postawiły.
7 miesięcy temu / Anonimowy
 
@Izydor Oracz: "Podobno w Łodzi 50% licealistów zadeklarowało rezygnację z religii - czy nie jest to skandal?" Zgadzam się, że skandal! Jednak czy winni są tylko licealiści? Sprawa nauczania religii w szkole staje się coraz trudniejszym problemem. Wiem z doświadczenia własnych dzieci, że katecheza dobrze prowadzona przyciąga młodzież, ale niestety dobrych katechetów jest bardzo mało.
7 miesięcy temu / Janina
 
@Izydor Oracz Religia nie może być obowiązkowa dla wszystkich. To wbrew prawu. Chcesz naginać prawo?
7 miesięcy temu / ollek
 
Nigdzie w konstytucji nie ma że państwo musi płacić księżom za uczenie religii. Nigdzie nie jest napisane, że szkołą musi udostępnić sale.
7 miesięcy temu / Paranoja
 
@ Izydor Oracz Na razie lekcje religii są dobrowolne. I tyle. I to nie jest złośliwa uwaga - może naprawdę warto przyjrzeć się lekcji religii i rekolekcjom? Dlaczego dziw uaki z nich uciekają? Czy uczą ich profesjonaliści? Jak czest lekcje te to tylko oglądanie filmów, często durnych i bez związku z tematyką religijną? Jak często dzieciaki siedzą ze smartfona mi i niczego nie robią a ksiądz i katecheta mają za to płacone? Nikogo nie obrazam niczego nie insynuuję taka jest codzienność. Nawet jeszcze gorsza. To nie są moje podejrzenia. Pewnie tego nie zamieścić ale pomyślcie - uczący religii nie są bez winy. Pewnie jest wielu znakomicie pracujących księży i katechetów ale ja takich nie spotkałam.
7 miesięcy temu / Poprawność
 
"Zgodnie z polskim prawem każdy rodzic w przypadku ucznia pełnoletniego on sam ma prawo złożyć dyrekcji szkoły oświadczenie o chęci uczęszczania dziecka na lekcje religii wybranego kościoła lub związku wyznaniowego" czy to znaczy, że o możliwość udziału w zajęciach religii Islamu należy walczyć tak samo?
7 miesięcy temu / ciekawy
 
# Poprawność Nie powinno być sytuacji by np 30 osób "zgodnie z prawem" na religię nie chodziło. Może język polski też zróbmy dobrowolny? A gdyby matematykę tak zrobić to liczba uczniów spadła by to 1/4. Ile jest zwolnień z WF? Co stało się z przysposobieniem obronnym? Skandal!
7 miesięcy temu / Izydor Oracz
 
Religia jest o wiele ważniejsza od innych przedmiotów, bo pokazuje jak osiągnąć szczęście wieczne po śmierci, pozostałe przedmioty dają tylko umiejętność świecką potrzebną do zdobycia zawodu, który i tak ustanie po śmierci.
7 miesięcy temu / Adrian
 
A może prxyjrzyjvie die pracy wielu księży i katechetów? Biskup tylko ma nad nimi władzę i rzadko ich kontroluje. Dyrektor szkoły nie ma żadnych praw. Wielu uczących religii xle korzysta z takiego braku kontroli.
7 miesięcy temu / Poprawność
 
Pierw marginalizowanie lekcji religii przy układaniu planów lekcji, później wysyłanie "sygnałów" do rodziców dzieci i młodzieży,że religia jest "passe" w świecie nowoczesnym, a później stygmatyzowanie uczniów chodzących na lekcje religii jako "zacofanych", niepostępowych; a na samym końcu przyjdzie czas na usunięcia jej ze szkół,pod pozorem rozdziału Kościoła od państwa wyznaniowo neutralnego. Każdy powód może okazać się pomocny, również taki,że nie ma chętnych na lekcji religii uczęszczanie - z obawy rodziców i samych zainteresowanych,że odbije się ta manifestacja wiary na ich postrzeganiu przez bezwyznaniową dyrekcję szkoły. Co do zapisów konstytucyjnych to można stwierdzić,że jest wiele przepisów martwych, w codziennym życiu niestosowanych lub "obchodzonych". Prawo literalne zapisane, samo nie "wybije" się na praxis ludzkiego stosowania. O tym trzeba pamiętać twierdząc,że co w prawie zapisane jest w życiu codziennym stosowane. A co jeśli państwo jest "tekturowe ?
7 miesięcy temu / Druh Ryszard
 
Religia powinna być takim samym przedmiotem jak język polski, bo jest takim samym elementem kultury jak nasz język, czy to się komuś podoba czy nie. Podobno w Łodzi 50% licealistów zadeklarowało rezygnację z religii - czy nie jest to skandal?
7 miesięcy temu / Izydor Oracz
 
Tu nie chodzi o marginalizowanie ale o zwyczajną uprzejmość może? Jeśli nz religię chodzi 20 uczniów to dlaczego 30 innych ma mieć dwa okienka w srodku dnia? Robienie lekcji religii w środku dnia to wtedy okropne utrudnianie życia osobom które zgodnie z prawem jie chodzą religię. Szkoda ich czasu tym bardziej ze wielu uczniów dojeżdża do szkół.
7 miesięcy temu / Poprawność
 
W czym religia na pierwszej, lub ostatniej lekcji jest gorsza od religii w środku dnia ? Moim zdaniem to szukanie problemu tam, gdzie go nie ma.
7 miesięcy temu / Stanisław
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.