DZIŚ JEST:   20   MARCA   2019 r.

Św. Wolframa
Św. Herberta, pustelnika
 
 
 
 

Orban wypowiedział wojnę uczelni Sorosa w Budapeszcie. Interwencja rządu USA

Orban wypowiedział wojnę uczelni Sorosa w Budapeszcie. Interwencja rządu USA
Fot. Laszlo Balogh / Reuters / Forum

Ważą się losy CEU (Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego) w Budapeszcie, założonego przez finansistę George Sorosa. Zdaniem jej rektora prof. Michaela Ignatieffa walka o przetrwanie uczelni jest „częścią wielkiej bitwy o przyszłość liberalnej demokracji w Europie Wschodniej”. Uniwersytet jest kuźnią lewicowych elit. Premier Victor Orban przekonuje, że uczelnia „oszukuje” i ma uprzywilejowaną pozycję w stosunku do uniwersytetów węgierskich.


W niedzielę – jak podaje Bloomberg News – na ulice Budapesztu wyszło około tysiąca demonstrantów, by „walczyć o wolność akademicką” w odpowiedzi na projekt ustawy zaproponowany w ub. tygodniu przez rząd. Jeśli zostanie ona przyjęta, przestanie istnieć – jak podaje agencja Bloomberg - „uczelnia Sorosa założona po upadku żelaznej kurtyny, by szkolić nowe pokolenie przywódców w celu budowania demokracji w Europie Wschodniej po dziesięcioleciach komunizmu”.


W ubiegłym tygodniu ekipa Orbana przedstawiła – „ze względu na bezpieczeństwo narodowe” - projekt ustawy, zaostrzający przepisy dotyczące funkcjonowania zagranicznych uczelni.


- Reżim powoli, ale systematycznie wzmacnia swoją władzę nad społeczeństwem węgierskim i postrzega nas jako przeszkodę – żalił się prof. Michael Ignatieff, 69-letni były szef Liberalnej Partii Kanady, który obecnie jest rektorem uczelni w Budapeszcie. - Po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej państwo członkowskie wszczęło działania mające na celu zamknięcie wolnej placówki oświatowej i dlatego podejmujemy walkę, którą musimy wygrać - ogłosił.


W sprawę już zaangażował się Departament Stanu USA. W piątek Departament wezwał rząd Węgier do „uniknięcia wszelkich działań ustawodawczych, które mogłyby zaszkodzić aktywności lub niezależności CEU”. Siedemnastu laureatów Nagrody Nobla wsparło petycję e-mailową osób solidaryzujących się z uniwersytetem.


„Niezwykle delikatna sprawa dla UE”

Debata nad kontrowersyjnym projektem ma się odbyć w środę. Rektor uczelni podkreśla, że jest to niezwykle delikatna kwestia dla UE, która stara się wykuwać swoją przyszłość, negocjując Brexit i przygotowując się do wyborów w tym roku w Niemczech i Francji, gdzie „populiści chcą przejąć władzę dotychczas sprawowaną przez główne partie”.

 

Ignatieff przypomniał, że za Węgrami podąża Polska. – Zachowanie wolnych instytucji w te części świata staje się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej – stwierdził profesor. Wyjaśnił, że uczelnia w Budapeszcie jest jednym z nielicznych uniwersytetów, w których Amerykanie, Rosjanie i Ukraińcy mogą razem uczyć się na jednym kierunku.


Ignatieff, który ożenił się z Węgierką i zrezygnował ze stanowiska na Harvardzie, by objąć kierownictwo CEU w zeszłym roku, przypomniał że jeszcze do niedawna mówił krytykom, iż Węgry „nadal są wolnym społeczeństwem”. Teraz zdanie radykalnie zmienił.


CEU - bastion liberalnego myślenia - otworzył w zeszłym roku nowoczesny budynek w zabytkowym centrum Budapesztu. Uczelnia cieszy się zainteresowaniem studentów węgierskich, jak i zagranicznych, ponieważ wydaje dwa dyplomy: węgierski i amerykański. To tutaj na studiach podyplomowych wielu przyszłych polityków zdobywa ostatnie „szlify” zgodnie z ideami „społeczeństwa otwartego”.

 

Ignatieff wezwał rząd węgierski do wycofania ustawy. Zażądał też nowej umowy, regulującej funkcjonowanie CEU, w której znajdzie się zapis, iż w razie konfliktu prawnego z rządem, sprawa będzie mogła być rozpatrywana przez sąd spoza Węgier.


W obronie uczelni interweniowały liberalne media: agencja Reutera, BBC, „The Guardian”, „The Washington Post” „New York Times”, agencja Bloomberg, magazyn „Foreign Policy”, „Deutsche Welle”, portale Politico.eu i EurActiv.com.


Ambasadorzy z różnych krajów i lewicowi politycy wezwali rząd węgierski do wycofania proponowanych zmian. Do Budapesztu płyną listy, e-maile protestacyjne.


Według rankingu QS opublikowanego w 2017 r., ze względu na kierunki oferowane studentom, CEU znajduje się w pierwszej „pięćdziesiątce” na świecie (politologia i stosunki międzynarodowe), mieści się pierwszej „setce” uczelni, jeśli chodzi o kierunki: polityka społeczna i administracja, socjologia, filozofia. Mieści się w gronie pierwszych 150 uczelni, jeśli chodzi o historię i w gronie 200 najlepszych uczelni, jeśli chodzi o ekonomię i prawo.

 

Prezydent Węgier Viktor Orban powiedział w piątek w wywiadzie dla radia publicznego, że przyszłość „uniwersytetu Sorosa” zależy od amerykańsko-węgierskich rozmów międzyrządowych.

  

- Niedawne dochodzenie ministerstwa oświaty ujawniło, że działalność kilku zagranicznych uczelni wyższych, w tym uniwersytetu George Sorosa narusza przepisy – stwierdził Orban, odnosząc się do zawirowań wokół Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego. - Nawet jeśli ktoś jest miliarderem, nie może być ponad prawem na Węgrzech. Oszustwo jest oszustwem, bez względu na to, kto je popełnia – dodał.


Węgierski przywódca stwierdził, że CEU cieszy się „niesprawiedliwą przewagą nad węgierskimi uczelniami wyższymi, ponieważ może przyznać zarówno stopień węgierski, jak i amerykański pomimo, że nie działa za granicą, co jest sprzeczne z węgierskimi przepisami”.


W odpowiedzi na pytanie, czy w przyszłości CEU będzie mogła działać na Węgrzech, Orban powiedział, że to zależy od tego, jak potoczą się rozmowy USA-Węgry i ewentualnego porozumienia. - Zgodnie z projektem ustawy konieczne byłoby porozumienie międzyrządowe, aby jakakolwiek zagraniczna uczelnia mogła działać na Węgrzech - wyjaśnił.


Zapytany, czy negocjacje odbędą się również z CEU, stwierdził, że uczelnia musi działać zgodne z prawem. - Nie będziemy rozmawiać z nimi, bo nie są rządem Stanów Zjednoczonych, nawet jeśli takim chcą być - dodał.


- Węgierskie uczelnie mają dobry powód do narzekań, ponieważ CEU zachowuje nieuczciwą przewagę ze względu na niejasną sytuację prawną – dodał Orban. - Węgierski uniwersytet może wydawać tylko jeden dyplom - węgierski, a na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim wydaje się dwa dyplomy: węgierski i amerykański. Jest to niesprawiedliwe wobec węgierskich uczelni – tłumaczył Orban.

 

CEU wydało oświadczenie, w którym zaprzecza, jakoby dopuszczało się niezgodnych z prawem działań. Władze uczelni stwierdziły, że „w przeciwieństwie do wypowiedzi premiera” na Węgrzech obecnie nie obowiązuje prawo wymagające, by uniwersytety działały także w swoich krajach pochodzenia, aby móc wydawać dyplomy na Węgrzech. Uniwersytet posiada akredytację w zakresie przyznania zarówno stopni węgierskich, jak i amerykańskich, i „uczelnia od 25 lat uczestniczy w węgierskim sektorze szkolnictwa wyższego, przestrzegając wszystkich jego zasad” - zapewniono.


Mark C. Toner, rzecznik Departamentu Stanu USA wydał następujące oświadczenie: „Stany Zjednoczone są zaniepokojone ustawodawstwem zaproponowanym przez rząd Węgier w dniu 28 marca, który nakłada nowe, ukierunkowane i uciążliwe wymogi regulacyjne dotyczące zagranicznych uczelni. Przyjęte zmiany mogłyby negatywnie wpłynąć, a nawet doprowadzić do zamknięcia Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. CEU jest pierwszą uczelnią akademicką akredytowaną w Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech, zatrudniającą personel i studentów z ponad 100 krajów. Uczelnia ma wpływ i dominuje w regionie dzięki doskonałości akademickiej i bardzo przyczynia się do kształtowania niezależnego, krytycznego myślenia. Zachęcamy rząd Węgier do unikania wszelkich działań ustawodawczych, które mogłyby zaszkodzić aktywności lub niezależności CEU”.Źródło: Bloomberg.com, hungarytoday.hu, hungarianspectrum.org

Agnieszka Stelmach

DATA: 2017-04-04 08:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gramsci w calek okazalosci
ponad 1 rok temu / Olek
 
Boże, daj Węgrom i Orbanowi victory !!! Amen.
ponad 1 rok temu / abakur
 
cytuję czego uczą-"niezależnego, krytycznego myślenia", czyli krytycyzm marksistowski i sami to przyznali. Czas skończyć z takim myśleniem bo tego typu filozofia doprowadza właśnie cywilizacje łacińską do upadku! Komunizm jest anty ludzki i musi zniknąć jak reżym syjonistyczny zwany demokracją
ponad 1 rok temu / Paweł
 
Polacy wciąż czekają na swojego Orbana ! Najlepszym kandydatem nie tylko moim zdaniem jest Jacek Międlar - prawdziwy skarb narodowy.
ponad 1 rok temu / obiektywny
 
Uniwersytet środkowoeuropejski, który wydaje dyplomy AMERYKAńSKIE! B. ciekawe! Ignatieff, który ożenił się z Węgierką i zrezygnował ze stanowiska na Harvardzie, by objąć kierownictwo CEU - NO TO SIę NAPRAWDę POśWIęCIŁ! TO TYLKO żAŁOWAć DZIADA! I JESZCZE: Zażądał też nowej umowy, regulującej funkcjonowanie CEU, w której znajdzie się zapis, iż w razie konfliktu prawnego z rządem, sprawa będzie mogła być rozpatrywana przez sąd spoza Węgier. NO TO JUż JEST PAńSTWO W PAńSTWIE! Kto ma prawo do edukacji Węgrów, o ile w ogóle pospolity Węgier tam się może kształcić, a nie żydokomuna i przyjaciele!
ponad 1 rok temu / Janusz z Kolonii
 
Uwaga techniczna do tekstu: w kilku miejscach powtarzają się te same fragmenty. Co do treści: szatańska międzynarodówka nie odpuści tak łatwo możliwości duraczenia. U nas nie mają potrzeby zakładać takich szkół (choć pewnie też są), bo nasze "uniwersytety" same z siebie stanęły na wysokości zadania na odcinku postępu w "edukacji". Z Panem Bogeim.
ponad 1 rok temu / Stefan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.