DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 6  >   Edytorial

Piotr Doerre

Opuszczeni męczennicy


Kiedy w Orisie, a później kolejnych stanach Indii lała się krew chrześcijan, kiedy mordowano kapłanów, kiedy fanatyczny motłoch bił, lżył, wypędzał z miejsc zamieszkania i usiłował siłą zmusić do zmiany religii tysiące wyznawców Chrystusa, kiedy płonęły ich domy, szkoły i kościoły, a wszystko to działo się przy zupełnej obojętności władz i sił porządkowych, świat zachodni milczał zahipnotyzowany spadającymi słupkami indeksów giełdowych. Wystarczyło, że kilka tygodni później luksusowe hotele Bombaju zaatakowane zostały przez terrorystów, z których rąk ginęli Brytyjczycy, Amerykanie i Żydzi, by wiadomości o zamachach wypełniły łamy najpoczytniejszych dzienników globu, strony najpopularniejszych portali informacyjnych i długo nie opuszczały najlepszego czasu antenowego stacji telewizyjnych i radiowych.

Dlaczego tzw. społeczność międzynarodowa pozostaje obojętna wobec aktów przemocy wobec chrześcijan, które niemal każdego dnia dokonują się w Azji? Czy jest to tylko oznaka słabości Zachodu, czy też świadome opuszczenie dalekich braci, od których europejski i – w mniejszym stopniu – amerykański establishment odcinają się tak, jak od własnych chrześcijańskich korzeni? Czy nie przywodzi to na myśl zakłopotanego milczenia amerykańskich finansistów żydowskiego pochodzenia będącego odpowiedzią na alarmujące wieści o mordach na ich ubogich pobratymcach dochodzące z opanowanej przez Hitlera Europy?

Oczywiście, można swą obojętność usprawiedliwiać tym, że od kiedy skończyła się epoka kolonializmu, to co dzieje się na innych kontynentach, nie jest już naszą sprawą. Taki pogląd należy jednak odrzucić z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, jesteśmy moralnie odpowiedzialni za kraje, do których mieszkańcy Europy docierali po to, by je nawracać i cywilizować, tymczasem nie wykonali swej misji do końca. Gorzej – zanim ostatecznie się wycofali, stawali się tam niekiedy czynnikiem destrukcyjnym i demoralizującym. Tym bardziej jesteśmy odpowiedzialni za żyjących w tych krajach chrześcijan. Po drugie, leży w naszym interesie, żeby wrogie wobec chrześcijaństwa i Zachodu prądy nigdy nie zaczęły dominować pośród ludów, których potencjał demograficzny sprawia, że już pukają one do bram Europy.

Dlatego też Dossier tego numeru poświęcamy chrześcijanom cierpiącym prześladowania w Azji – skupiając się szczególnie na dwóch najpotężniejszych krajach – Indiach i Chinach. Niech będzie ono przyczynkiem do refleksji, jakie są powody tych prześladowań i czy czeka nas wkrótce „zderzenie cywilizacji”. Czy je przetrwamy?

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 
 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.

 

Prof. Jan Talar, który zajmuje się wybudzaniem chorych ze śpiączki od ponad 40 lat przekonuje, że najgorsze w sprawie Polaka z Plymuth jest to, że mimo przebywania w stanie wegetatywnym „rozumiał sytuację”.

 

Jestem w stanie wyobrazić sobie Szymona Hołownię biorącego udział we Mszy, a nawet przyznającego się do odmawiania różańca. Problem w tym, że w jednej ręce ściskał będzie koralik, a w drugiej długopis, którym podpisze ustawę legalizującą homozwiązki. Lider ruchu Polska 2050 przekształca stowarzyszenie w partię i jest zdeterminowany by zdobyć władzę. Na każdych zasadach, a – co najważniejsze – w zupełnie nowych warunkach.

 

Od środy na Słowacji zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia, które mocno ograniczają możliwość opuszczania własnego domu. „Przepustką” do bardziej swobodnego poruszania się jest negatywny test na koronawirusa, szczepienie lub przejście Covid-19.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.