DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 

Opublikowano nieznane raporty Jaruzelskiego. Pisał o „krwawych wyprawach” na żołnierzy NSZ i AK

Opublikowano nieznane raporty Jaruzelskiego. Pisał o „krwawych wyprawach” na żołnierzy NSZ i AK
fot. Chris Niedenthal/FORUM

Prof. Sławomir Cenckiewicz opublikował nieznane dotąd raporty przygotowywane w drugiej połowie lat 40-tych przez ówczesnego kpt. Wojciecha Jaruzelskiego. Sprawozdania opisują „krwawe wyprawy” na żołnierzy podziemia antykomunistycznego z NSZ, Armii Krajowej oraz WiN. Jaruzelski określał je mianem „band”.


Raporty opublikowane na Facebooku przez prof. Sławomira Cenckiewicza dotyczą lat 1947-1948, kiedy Wojciech Jaruzelski pełnił funkcję oficera zwiadu 5. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty. W raportach przygotowywanych przez późniejszego szefa PZPR znaleziono opisy „krwawych wypraw” funkcjonariuszy państwa PRL na żołnierzy podziemia antykomunistycznego. „Trzeci tydzień przebijam się przez akta LWP związane z fizyczną likwidacją Żołnierzy Niezłomnych. Jest tego tysiące... No i dzisiaj - teczka po teczce - 5. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty. A tam... setki stron z kpt. Wojciechem Jaruzelskim w roli głównej - krwawy sprawozdawca z krwawych wypraw na żołnierzy AK, NSZ i WiN” – napisał historyk.


Raporty Jaruzelskiego zawierały szereg szczegółów związanych z działalnością prowadzoną wobec żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy działali na terenie ziemi radomskiej oraz w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. Warto dodać, że Jaruzelski określa żołnierzy NSZ, AK oraz WiN mianem „band”. „W listopadzie dało się zauważyć wzmożenie działalności band na terenie powiatu” – pisał relacjonując działania organizacji antykomunistycznych na terenie powiatu piotrkowskiego. „Należy uważać to za wstęp i przygotowanie do akcji przedwyborczej i wyborczej przez bandy” – czytamy w innym miejscu sprawozdania. Zdaniem Jaruzelskiego, ludność cywilna miała mieć obojętny stosunek do „band”, ale podkreślał, że niewielka część obywateli, do żołnierzy podziemia odnosi się przychylnie.


Prof. Cenckiewicz w ostrych słowach skomentował działalność Jaruzelskiego wobec żołnierzy formacji niepodległościowych. „I pomyśleć, że taki zbrodniarz miał państwowy pogrzeb, a Prezydent RP żegnał go słowami: ‘żegnam jednego z ostatnich symbolizujących trudny, a często tragiczny los pokolenia czasów powojennych, pokolenia głębokich, bolesnych podziałów, polityka, żołnierza, człowieka dźwigającego ciężar odpowiedzialności za najtrudniejsze i za najbardziej chyba dramatyczne decyzje w powojennej historii Polski’. Cóż Jaruzelski symbolizował i dźwigał w historii Polski? Poza ofiarami, które miał na sumieniu” – czytamy we wpisie historyka.

 

 

Źródło: wprost.pl, Facebook.com

WMa

DATA: 2017-08-05 01:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gdyby prezydentem został powtórnie Komorowski, pogrzeb państwowy z honorami miałby też Kiszczak
ponad 2 lata temu / KT
 
Komu potrzebne te różne agitki nn,chyba tylko jemu dla pokrzepienia ducha nienawiści różnych mścicieli na nieboszczykach pomordowanych przez komuchów.Gdy sam nic nie zrobił dla ojczyzny.Ssał życie,gdy inni ciężko pracowali.
ponad 2 lata temu / do nn
 
m pochodzisz z III pokolenia żydokomuny i Pełniących Obowiązki polaka nie wiesz że ten zbrodniarz ma na sumieniu Polskich Patriotów z AK NSZ WIN,Informacja wojskowa była oddziałem Bolszewickiego ŚMIERSZA ,,
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Komu potrzebne te różne ciekawostki z życia Jaruzelskiego,chyba dla pokrzepienia ducha nienawiści różnych mścicieli na nieboszczykach.Gdy sami nic nie zrobili dla ojczyzny.Ssali życie,gdy inni ciężko pracowali.
ponad 2 lata temu / nn
 
Od samego początku do samego końca tragiczna postać. To WJ 25 września 1985 (!) roku spotkał się z Rockefellerem w Nowym Jorku i tam wspólnie ustalili kształt III RP. Spotkanie można bardzo łatwo wygooglać. Pisał o tym także Brzeziński w swoich wspomnieniach. Drenaż Polski w zamian za parasol ochronny ?
ponad 2 lata temu / Pejot
 
W Informacji wojskowej UB w całym aparacie bezpieczeństwa PRL byli tylko Pełniący Obowiązki polaków czyli żydokomuna i Rosjanie .w większości przypadków tak samo w LWP .PRL był kolonią Rosji Bolszewickiej Czesław Kiszczak też Informacja wojskowa.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.