DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Optymistyczne wieści z Paryża: fragmenty Notre-Dame udostępniane turystom

Optymistyczne wieści z Paryża: fragmenty Notre-Dame udostępniane turystom
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com
#NOTRE DAME    #KATEDRA    #POŻAR    #OTWARCIE    #REMONT    #WIERNI    #TURYŚCI    #ZABYTEK    #KOŚCIÓŁ

Wreszcie zaczynają docierać do nas bardziej optymistyczne wieści wiążące się z odbudową katedry Notre-Dame. Wiosną 2020 roku, po tragicznym pożarze z kwietnia ubiegłego roku, ma być udostępniona turystom część placu przed słynną katedrą oraz cała krypta. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, nastąpi to w ostatnich dniach marca.

 

Urzędnicy paryskiego ratusza oraz zastępca mera Paryża, Emmanuel Grégoire poinformowali, że te części katedry i otaczające ją tereny do tej pory pozostawały zamknięte z powodu zanieczyszczenia ołowiem przez gruzy ze spalonego dachu i iglicy, która zapadła się w pożarze. Według danych, do których dotarli amerykańscy dziennikarze, poziom ołowiu na placu katedralnym po pożarze był aż 1300 razy (!) wyższy niż dopuszczalne francuskie normy bezpieczeństwa. W innych miejscach świątyni poziom ołowiu był 955 razy wyższy.

 

Prezydent Emmanuel Macron zobowiązał się odnowić katedrę w ciągu pięciu lat od pożaru. Na cel ten zostanie przeznaczone  prawie miliard dolarów, głównie od prywatnych darczyńców. Od czasu przyjęcia ustawy o rozdziale Kościoła od państwa w roku 1905 r. wszystkie budowle sakralne we Francji są własnością państwa.

 

Od miesięcy toczy sie we Francji (i nie tylko) dyskusja czy Notre-Dame powinna zostać odbudowana w swoim oryginalnym kształcie i stylu czy też spore fragmenty miałaby zostać poddane „nowoczesnej metamorfozie”. Mer Paryża, Anne Hidalgo domaga się przywrócenia katedrze dokładnie takiego kształtu, jak przed pożarem. Szef grupy budowlanej odpowiadającej za odbudowę Notre-Dame, Frédéric Letoffé oświadczył kilka dni temu, że „nic nie stoi za przeszkodzie, aby tak właśnie się stało”.

 

ChS

Źródło „The New York Times”


DATA: 2020-02-29 17:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Simpsons - Przewidziany Pożar Katedry Notre Dame 15.04
2 miesiące temu / yt
 
"Może czegoś zakazać ale nie może pomóc" - ach ta sekularystyczna hipokryzja. Gdybyście naprawdę wierzyli w rozdział to państwo nie mieszałoby się do spraw religijnych, czyli nie mogłoby niczego zakazać. Ale wam nie chodzi o rozdział tylko o podporządkowanie religii państwu.
2 miesiące temu / Husarzowy
 
"Jest napisane, Mój dom będzie nazwany domem modlitwy, a wy zrobiliście z niego jaskinię zbójców" powiedział Jezus. A tu co? "Katedra udostępniona turystom". Dom Boży do zwiedzania??? Tam fotka, tu selfi i wszyscy zadowoleni. Może to jednak nie przypadek że się spaliła...
2 miesiące temu / Paulus
 
Dom Boży udostępniany turystom - przewrotność diabelska. Miejsce modlitwy powinno być tylko tym do czego zostało powołane. Masowa turystyka w miejscach sakralnych niszczy katolicyzm, spłyca duchowość, usuwa granice między sacrum a profanum. Jako katoliczka sprzeciwiam się takim działaniom. Nasze kościoły, sanktuaria, klasztory itp. zostały wydane w specyficzny sposób na zatracenie sensu ich przeznaczenia.
2 miesiące temu / Aga
 
Rozdział kościoła od państwa czyli państwo odcina się od tego co robi kościół, nie bierze odpowiedzialności. Może czegoś zakazać ale nie może pomóc więc odbudowanie Katedry jest niezgodne z takim prawem.
2 miesiące temu / w
 
A mnie podobal sie napis przed katedrą w Portugalii. "Miejsce modlitw. Wejdź jesli chcesz sie pomodlic"
2 miesiące temu / Second
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.