DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

XXIX Niedziela zwykła
Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Opracowanie o nadużyciach wobec małoletnich zapowiedziane na pierwszą połowę 2019

Opracowanie o nadużyciach wobec małoletnich zapowiedziane na pierwszą połowę 2019
Fot. JuiMagicman/Pixabay

Zapowiedziane przez biskupów dane dotyczące przypadków nadużyć seksualnych duchownych wobec osób małoletnich powinny zostać zebrane do końca listopada. Opracowanie statystyczne tych danych ma natomiast powstać w pierwszej połowie przyszłego roku – poinformował o. Adam Żak SJ.

 

Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży spotkał się w czwartek z rzecznikami kilkunastu diecezji. O. Adam Żak przedstawił im analizę kryzysu dotyczącego przypadków przestępstwa pedofilii, jakiego dopuścili się duchowni w Kościele powszechnym na całym świecie. Mówił o tym, jakie były „części składowe tego kryzysu i elementy wewnątrzkościelne, które sprzyjały rozwiązywaniu [tego problemu] i sprawiły, że dziś jesteśmy w drugiej, ostrej fazie kryzysu po opublikowaniu raportu z Pensylwanii”.

Zdaniem koordynatora KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, ów kryzys ma dziś wymiar globalny. – Jest jasne, że nie ma już możliwości powiedzenia, że ten kryzys dotyczy tylko Kościoła amerykańskiego czy anglosaskiego. Media wszędzie słusznie pytają o to, czy Kościół bierze pod uwagę wszystkie elementy tego kryzysu. Te zdiagnozowane już przez Jana Pawła II nie zostały tak wzięte pod uwagę, jak powinny – powiedział o. Żak.

Jak stwierdził, kwestia prewencji i rozpoznania działania sprawców oraz oszacowanie skali tego procederu zostały w Kościele dobrze opracowane. Zaniedbane natomiast zostało to, w jaki sposób na przypadki zgłaszanych nadużyć reagowali nierzadko przełożeni winnych duchownych w poszczególnych krajach. – Jan Paweł II powiedział amerykańskim kardynałom, że wielu wiernych czuje się zranionych tym, jak działali przełożeni kościelni. Jest to wynik zaniedbania, na który zasadniczo nie ma wyjaśnienia, poza tym, że ludzie, którzy ustawiali taki kierunek działań, podali się do dymisji albo mają procesy kanoniczne – przypomniał o. Żak.

Mówiąc o skali zjawiska w Kościele w Polsce, o. Żak podkreślił, że wziąwszy pod uwagę opracowanie Wytycznych KEP oraz wdrożenie konkretnych procedur prewencyjnych, nie wyobraża sobie, aby „miały jeszcze miejsce takie zamiatanie pod dywan, jakie poznajemy powoli z różnych krajów”. – Mam nadzieję, że przynajmniej to się zdecydowanie zmieniło i że taka przekładnia została postawiona w sposób słuszny – powiedział.

Jeśli chodzi o przeszłość, to czas pokaże, co będziemy w stanie poznać, jak będziemy w stanie poznać i w jakich okolicznościach – dodał.

O. Żak tłumaczył, że konieczna jest taka polityka informacyjna kurii, która będzie bardziej wrażliwa na sytuację ofiar nadużyć seksualnych. – Widzę, że wśród rzeczników jest to wyczulenie na ten temat. Są zdecydowani na to, żeby komunikować prawdę, aby wierni mogli dowiadywać się o faktach z pierwszej ręki, choć na pewno mają dylematy, kiedy i jak to zrobić. Tu komunikacja musi współgrać z duszpasterską wrażliwością – wyjaśnił koordynator.

Jego zdaniem, nagłaśniane często przypadki przenoszenia duchownych jako jedynej metody reakcji na ujawniony przypadek nadużyć ze strony tegoż duchownego, dziś już nie mogą mieć miejsca. Byłoby to szkodliwe i dla ofiar, i dla samego Kościoła. – Nie ma wątpliwości, że dziś jest to polityka przejrzystości, która zawsze musi być skoordynowana z innymi wartościami, przede wszystkim z dobrem osób – zaznaczył o. Żak.

W każdej diecezji i prowincji zakonnej jest już wyznaczony delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży, czyli osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchowną i za wskazanie pomocy psychologicznej, prawnej i duszpasterskiej.

Na wrześniowym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Płocku biskupi podjęli decyzję o zebraniu danych statystycznych na temat nadużyć seksualnych wobec nieletnich, których sprawcami były osoby duchowne. Dane zostaną zebrane z każdej diecezji, a ich opracowanie i opublikowanie zostanie powierzone wyspecjalizowanemu ośrodkowi statystycznemu.

Jak poinformował o. Adam Żak, dane mają zostać zebrane do końca listopada, ale niewykluczone, że nie wszystkie diecezje zdążą wywiązać się z tego zadania na czas. – Potem trzeba paru miesięcy, by je opracować. Myślę zatem, że mniej więcej w pierwszej połowie przyszłego roku – mówi o. Żak, odpowiadając na pytanie, kiedy należałoby oczekiwać zbiorczego opracowania zebranych danych.

Rozmówca KAI nie wie, czy opracowanie mogłoby być gotowe już przed zapowiedzianym przez papieża Franciszka na luty przyszłego roku spotkaniem z przewodniczącymi episkopatów z całego świata w sprawie zapobiegania nadużyciom seksualnym duchownych.

Jak podkreśla o. Żak, od 2001 r. istnieje obowiązek zgłaszania do Kongregacji Nauki Wiary wszystkich przypadków duchownych, którzy dopuścili się przestępstwa pedofilii, ale także nasi rodacy chcą się dowiedzieć, jaka jest skala nadużyć seksualnych w Kościele w Polsce.

Komunikat Katolickiej Agencji Informacyjnej nie porusza kwestii homoseksualizmu wśród duchownych, czyli zjawiska pierwotnego wobec pedofilii. W krajach, w których prowadzone były na ten temat badania, ogromna większość nadużyć dokonywanych przez osoby konsekrowane dotyczy chłopców i młodych mężczyzn.

 

Źródło: KAI

RoM

 

 


DATA: 2018-11-15 17:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To nie są nadużycia. TO SĄ ZBRODNIE!
11 miesięcy temu / Elle
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.