DZIŚ JEST:   19   SIERPNIA   2018 r.

XX Niedziela zwykła
Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Opozycja składa poprawki, PiS się cieszy. Zakaz handlu w niedziele znowu odłożony w czasie

Opozycja składa poprawki, PiS się cieszy. Zakaz handlu w niedziele znowu odłożony w czasie
Tytus Zmijewski / Forum

Pomimo środowych zapowiedzi polityków partii rządzącej w sprawie szybkiego rozwiązania kwestii związanych z obywatelskim projektem dotyczącym ograniczenia handlu w niedzielę, nie zanosi się na to, aby w najbliższym czasie doszło do podjęcia jakichkolwiek realnych postanowień. Tym razem jednak jest to „zasługa” przedstawicieli opozycji, którzy zgłosili szereg poprawek do projektu ustawy przez co ponownie trafiła ona do Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Wiele wskazuje na to, że taki stan rzeczy odpowiada przedstawicielom Prawa i Sprawiedliwości.

 

Podczas środowego posiedzenia Sejmu posłowie wysłuchali oświadczeń przedstawicieli klubów sejmowych. Prawo i Sprawiedliwość reprezentowała poseł Urszula Rusecka. Polityk poinformowała, że jej ugrupowanie złożyło szereg poprawek do projektu „Solidarności”. Jej zdaniem najważniejsza dotyczy „etapowego wprowadzania niedziel wolnych od handlu”. Prawo i Sprawiedliwość chce, aby cała „operacja” potrwała do roku 2020 i dlatego proponuje, aby od 1 marca 2018 roku wprowadzono zakaz handlu w dwie niedziele w miesiącu. W roku 2019 zakaz ten obejmie z kolei trzy niedziele, zaś w 2020 – wszystkie niedziele.

 

Posłowie opozycji przedstawili szereg „wątpliwości” związanych z propozycjami partii rządzącej jak i samym obywatelskim projektem. Zdaniem Platformy Obywatelskiej, w imieniu której przemawiała poseł Izabela Mrzygłocka wprowadzenie zmian ograniczających handel będzie się wiązać ze zwolnieniami pracowników nie tylko sektora handlowego, na czym mogą ucierpieć przede wszystkim młodzi Polacy. Przedstawicielka największej partii opozycyjnej podkreśliła, że zakazanie handlu w niedziele przełoży się również na spadek sprzedaży. Dodała, że obecnie największy dochód z handlu jest generowany właśnie w niedziele i sięga nawet 20 procent całego przychodu.

 

Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej zauważyła, że projekt ustawy zawiera „nieprecyzyjne definicje”. W jej ocenie „zgodnie z zapisami w projekcie ustawy dyskont zlokalizowany przy stacji paliw będzie otwarty w niedziele, a taka sama placówka handlowa w centrum miasta poza stacją benzynową już nie”.

 

Z kolei Krystian Jarubas z Polskiego Stronnictwa Ludowego podkreślił, że w sprawie handlu w niedziele „należy szukać kompromisów”, a takim mogłoby być m.in. wprowadzenie… ograniczeń godzinowych, tzn. otwarcia placówek handlowych w niedziele w godzinach 14:00-21:00 oraz zwiększenie stawek dla pracujących w niedziele w sklepach wielkopowierzchniowych do 250 proc. stawki podstawowej.

 

Źródło: polskieradio.pl

TK

 

 

 


DATA: 2017-11-23 08:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jestem absolutnie przeciwny zakazowi handlu w niedzielę - Pana Boga to nie dotyczy, a Polska ma ważniejsze problemy niż te judaizujące wymysły.
8 miesięcy temu / olo
 
Ja proponuję "trolling, level: master". Czyli ktoś z dużymi ... (wiecie sami) wrzuca propozycję przyjęcia rozwiązania identycznego z obowiązującym w Niemczech. Lewacy nie będą mogli pyskować, bo przecież DE to awangarda postępu w postępowej UE, prawica też będzie musiała siedzieć cicho, bo dzień święty święcić. Żadnych górnolotnych haseł: rodzina, świętowanie itp, bo zawsze ktoś będzie miał punkt zaczepienia, żeby zacząć awanturę. Ma być jak w DE i już, koniec kropka. Przeszło by???
8 miesięcy temu / Pierre_
 
Dotąd nikt PO/PSL/ SLD nie zajmował się tym problemem. Proponuję pracę w 2 niedziele urzędów miast, gmin,skarbowych, biur poselskich, szkół i in.Niech wszyscy doświadczą co to znaczy, szczególnie ci którzy mają wszystkie soboty i niedziele wolne i nie wiedzą co zrobić z czasem! Markety obniżają ceny do momentu kiedy nie upadną mali przedsiębiorcy - póżniej podniosą ceny nawet kilkakrotnie Polacy mieli harować dla hipermarketów. Wg Gazety Warszawskiej nr 39(537)-Jak wyparowało 540 miliardów.
8 miesięcy temu / Migas
 
"Solidarność" już dawno wycofała poparcie dla projektu rządowego, dla zmylenia nazywanego "obywatelskim". Jak by kazali podwyższać stawkę niedzielną to automatycznie pójdzie w dół stawka podstawowa - biznes musi się kręcić. A niedługo okaże się że niedzielny handel to 90% całych obrotów w kraju...
8 miesięcy temu / Wojtek
 
50 tysięcy miejsc pracy Polaków w przemyśle futrzarskim oddawanym za darmo Ukraińcom, Rosjanom i Niemcom przez Kaczyńskiego jakoś ich nie rusza. To dopiero hipokryzja.
8 miesięcy temu / stokrotka
 
Zwiększyć stawkę podstawową do 400% i wprowadzić zakaz sprzedaży po promocyjnych cenach. Wtedy ani marketom ani klientom nie będzie się to opłacało
8 miesięcy temu / IzajaszGB
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.