DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

Opozycja podważa legalność głosowania nad paktem fiskalnym

Opozycja podważa legalność głosowania nad paktem fiskalnym
Fot. Kpalion/CC/Wikimedia Commons
#TUSK    #TRYBUNAŁ    #RATYFIKACJA    #PROJEKT    #USTAWA    #PAKT FISKALNY    #KACZYŃSKI    #KONSTYTUCJA    #SEJM    #SZCZERSKI

Politycy PiS chcą, by Trybunał Konstytucyjny sprawdził, czy tryb przyjęcia przez Sejm paktu fiskalnego jest zgodny z polską ustawą zasadniczą. W środę 282 posłów opowiedziało się za projektem ustawy zezwalającej na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego.


Jeszcze przed głosowaniem posłowie opozycji zwracali uwagę na możliwą niekonstytucyjność przyjętego przez marszałek Ewę Kopacz trybu postępowania. Na mównicę wyszedł wówczas minister sprawiedliwości Jarosław Gowin i stwierdził, iż tryb ratyfikacji jest zgodny z konstytucją.


Sejm głosował nad ustawą dotyczącą paktu fiskalnego zgodnie z zaproponowanym przez rząd trybem opisanym w art. 89 konstytucji. Zdaniem PiS i Solidarnej Polski, należałoby zastosować tu art. 90 konstytucji. Mówi on o tym, że Rzeczpospolita Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach. Potrzeba wówczas 2/3 głosów, by ustawę o ratyfikacji przyjąć.


Poseł PiS Krzysztof Szczerski mówił w rozmowie z portalem wPolityce.pl, że  „kłopot z paktem fiskalnym polega na tym, ze jest on prawem pozaunijnym”. - Ministerstwo do sporządzenia opinii wybrało prawników od dawna głoszących tezę, z którą ja się nie zgadzam. Mówi ona, iż rozwój prawa europejskiego oznacza zmniejszenie siły państw narodowych, zmniejszenie znaczenia prawa wewnętrznego, organów wewnętrznych państwa. To jest dokładna odwrotność od myśli prawnej np. niemieckiej, która – według orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego naszych zachodnich sąsiadów wyraźnie mówi, że w związku z postępującą integracją europejską należy zwiększyć kompetencje organów narodowych. Po to, żeby państwo nie utraciło kontroli nad procesem integracji europejskiej. To jest istotny spór w doktrynie prawniczej. Minister Gowin opowiedział się po stronie myśli w Polsce dominującej – stwierdził.


Ponad 1/3 polskich posłów zagłosowała przeciwko paktowi fiskalnemu. Według Jarosława Kaczyńskiego „z punktu widzenia polskiej konstytucji ten wynik jest nieważny”. – Zaskarżymy ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. A kiedy przyjdzie czas na zmianę rządu, będziemy dzisiejsze głosowanie traktowali jako non est, jako decyzję niepodjętą. Decyzje muszą być zgodne z konstytucją – powiedział były premier.


 

Źródło: wPolityce.pl
kra


DATA: 2013-02-20 20:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Adminie! Wywal korwinowców z tego portalu, bo znowu będą mącić
ponad 7 lat temu / Fearless Wretch
 
Teraz będą się bawić w eurosceptyków? Ci sami ludzie co w podskokach namawiali i podpisywali wszystko jak leci, bez różnicy? Mówią o sprzeczności z konstytucją (która nie ma żadnej wartości merytorycznej i dzięki Bogu, że nikt przypadkiem nie chce rządzić dosłownie wg niej!) Ci, którzy podpis pod traktatem lizbońskim Lecha Kaczyńskiego oceniają jako największy sukces prezydencji? Teraz się bawią, bo wiedzą, że nic z tego nie wyniknie i nic im nie grozi, że "przez przypadek" coś przejdzie. Cynizm tych ludzi przebija prostolinijne zaprzaństwo innych ugrupowań.
ponad 7 lat temu / Gabriel
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.