DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

„Operacja Polska” NKWD zakwalifikowana jako zbrodnia ludobójstwa na Polakach

„Operacja Polska” NKWD zakwalifikowana jako zbrodnia ludobójstwa na Polakach

Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN powołał specjalny zespół do prowadzenia śledztwa ws. „Operacji Polskiej” NKWD. Prokuratura IPN w Szczecinie, która  zajmuję się tym śledztwem, „Operację Polską” zakwalifikowała jako zbrodnię ludobójstwa, która nie ulega przedawnieniu. 

 

Śledztwo dotyczące „Operacji Polskiej” NKWD toczy się ws. zbrodni komunistycznej, będącej zbrodnią przeciwko ludzkości o charakterze ludobójstwa, polegającej na zabójstwach i bezprawnym pozbawieniu wolności kilkuset tysięcy obywateli polskich, przez funkcjonariuszy ZSRR. Materia tej sprawy jest tak wielkiej wagi (jest to największa zbrodnia stalinowska na Polakach), że dyrekcja prokuratury IPN powołała specjalny zespół śledczy, który będzie ją prowadził. W skład zespołu wchodzą  prokurator Robert Osiński - kierownik zespołu, prokurator Dariusz Wituszko oraz dr Maciej Maciejowski specjalista ds. ekspertyz i opracowań.

 

Podczas „Operacji Polskiej” w latach 1937-1938, NKWD zamordowało co najmniej 111 tys. Polaków. Poza zabójstwami były też inne represje. Na Sybir wywieziono około 100 tys. ludzi m.in. kobiet, starców i dzieci. Wiele dzieci oddano do sowieckich domów dziecka. Wszystkie te działania miały na celu wyniszczenie części polskiej grupy narodowościowej żyjącej w latach 30-tych na terenie Związku Sowieckiego (białoruska i ukraińska ZSRR). Polacy pozostali tam na skutek zmiany granicy pomiędzy Polską a Sowietami, ustalonej w Traktacie Ryskim w marcu roku 1921. 

 

Prokuratura IPN w Szczecinie, która prowadzi śledztwo ws. „Operacji Polskiej” NKWD zakwalifikowała ją jako zbrodnię ludobójstwa. Prokurator Robert Osiński przypomina, że kwalifikację prawną danej zbrodni jako zbrodni ludobójstwa określa konwencja ONZ z 9 grudnia 1948 r., której art. 2 definiuje ludobójstwo jako czyn „dokonany w zamiarze zniszczenia w całości lub części grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych”. Zbrodnia ludobójstwa nie ulega przedawnieniu.

 

Źródło: ipn.gov.pl

Adam Białous

 

 

 


DATA: 2017-10-04 10:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.